szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A vírus miatt növekszik a rasszizmus és az idegengyűlölet – ami a járvány megfékezését is gátolhatja.

Alaposan felborzolta a kedélyeket egy bár a római a Trevi-kút közelében. Nem sokkal azután, hogy az olasz hatóságok hivatalosan is elismertek két koronavírusos megbetegedést Rómában, a bár kitett egy feliratot, amelyen kitiltották a kínai vendégeket.

A felirat körülbelül így szólt:

A nemzetközi biztonsági intézkedések miatt Kínából érkező emberek nem léphetnek be a helyiségbe. Elnézést kérünk bármilyen kellemetlenségért.

Mindeközben Olaszországban is egyre több részről jelentettek idegengyűlölő megnyilvánulásokat, amelyek célpontjai a kínai, illetve kínainak kinéző emberek. Ez pedig a járvány társadalmi és pszichológiai hatásaira is felhívja a figyelmet.

Csütörtökön a hvg.hu-n egy alaposabb cikkben foglalkoztunk a koronavírus és a rasszizmus, illetve az idegengyűlölet viszonyáról. Például hogy már a Magyarországon élő ázsiaiak is érzékelik a velük szemben növekvő bizalmatlanságot. 

Nyilván nincs semmi rasszista abban, ha megpróbáljuk megérteni egy vírus működését, egy járvány terjedését, egy betegség lefolyását. De ténynek vehetjük azt is, hogy egy vírusnak nincs nemzetisége. A pánik azonban nagyon gyorsan átcsap bűnbakkeresésbe, ami viszont az irracionális félelmet hergeli, ráadásul a járvány megfékezése szempontjából is kontraproduktív: egy vírus nem csak egy bizonyos embercsoportot fertőz.

A WHO csütörtök este hirdette ki a globális egészségügyi vészhelyzetet. Az olasz kormány pedig lezárta a Kína és Olaszország közötti légi folyosót.

(Wanted in Rome)

Még több Élet + Stílus a Facebook-oldalunkon, kövessen minket:

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Csatlós Hanna - Vándor Éva Élet+Stílus

A vírusnak nincs nemzetisége, mégis megbélyegez a maszk, ha kínai vagy

A X. kerületi kínai negyed amennyire csak lehet, felkészült a koronavírussal szembeni küzdelemre. Bár a betegség még nem jelent meg Magyarországon, a budapesti Mázsa tér környékén is megtették a szükséges óvintézkedéseket, a Pekingből érkezők pedig önkéntes karanténba vonulnak. A világjárvány a kínai kisebbségben egy érzelmileg is erősen terhelt kérdés lett. Mi köze a diszkriminációnak egy vírushoz?