szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Labrisz nem akarja magára hagyni a szülőket a témával.

Így mossa össze a kormány a pedofíliát a homoszexualitással
Dagad a botrány az LMBTQ-embereket támadó módosító törvény miatt: a pedofília-ellenes jogszabály összemossa a nemi identitást a pedofíliával. Korlátozza a nemváltoztatás vagy homoszexualitás megjelenítését és népszerűsítését, továbbá tilos ilyen reklámokat elérhetővé tenni a 18 év alattiaknak.
Friss cikkek a témában

Mint ismert, 2021 nyarán a magyar kormány úgy döntött, hogy kizárólagosan a szülők hatáskörébe utalja a gyerekek felvilágosítását a többségitől eltérő identitás és vonzalom témakörében.

„Így a szülőknek kell tudniuk reagálni arra is, ha az óvodáskorú kisfiuk rákérdez, milyen kapcsolat van a két szomszéd bácsi között, de arra is, ha tinédzser lányuk megosztja velük: leszbikus, és ezért bántalmazzák az iskolában. A Melegség és megismerés program szülőknek szóló online beszélgetéssorozata az ezekhez hasonló kérdésekben ad támogatást a szülőknek”

– közölte a programot szervező Labrisz Egyesület.

A szervezők szerint akár olyan kérdések is felmerülhetnek a 18 év alatti gyereküket nevelő szülőkben mint:

  • „Fogalmam sincs, hogy mit, mikor, hogyan mondjak a gyerekemnek erről az egész LMBTQ-ügyről. Egyáltalán miért fontos ez?"
  • „Egyébként hallottam már olyat, hogy a gyerekem meleg lesz, ha beszélünk erről – ez tényleg így van?”

Hozzáteszik, a törvény korlátozza azt is, hogy a gyerekek találkozzanak az LMBTQ+ személyek történeteivel, illetve bármilyen más forrásból információhoz jussanak, ha valamit nem értenek ebben a témában másokkal, vagy önmagukkal kapcsolatban. Marad számukra az internet, ahol a forrás hitelessége bizonytalan, illetve a szülők – akik gyakran még kevesebbet tudnak a melegségről, mint a gyerekük.

A Melegség és megismerés program érintett óratartói a törvény életbe lépéséig rendszeresen jártak középiskolákba, a helyi tanárok meghívására. Ezeken az órákon megosztották a saját történetüket, és a gyerekek kérdezhettek tőlük, illetve vitázhattak LMBTQ+ témák kapcsán.

A program homofóbtörvény utáni sorsáról nemrég Kövesi Györgyivel, a Melegség és megismerés egyik szervezőjével beszélgettünk:

„Egyetlen iskolába sem lopózunk be álruhában" - új utakat keres a Melegség és megismerés program

A tavaly júniusban született homofóbtörvény szerint nevelési-oktatási intézményben külsős személy vagy szervezet csak nyilvántartásba vételt követően tarthat foglalkozásokat. Az országban egyedül a Melegség és megismerés (továbbiakban MM) funkcionál LMBTQ-fókuszú iskolai programként, amit tavaly elvileg kitiltottak az iskolából, a gyakorlatban azonban nem született meg a végrehajtási rendelet, így nincs törvényes akadálya a foglalkozások megtartásának.

Az egyesület munkatársai most egy hat alkalomból álló online beszélgetéssorozatot indítanak, ahol a magukra maradt anyákat és apákat támogatják tudásuk és tapasztalatuk megosztásával, hogy a szülők felkészültebbé válhassanak gyerekeik kérdéseinek megválaszolására.

Minden alkalommal a program egy érintett önkéntese, egy pszichológus, valamint egy meghívott szülő veti fel az aktuális témát, amivel kapcsolatban a csatlakozó érdeklődők tehetnek fel kérdéseket, és oszthatják meg a gondolataikat. A felkért szakértők között van Peer Krisztina, Szél Dávid és Rózsa Krisztián pszichológusok és Reményiné Csekeő Borbála, a Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvány szakmai vezetője is. Szülőként az első, a felkészülés fontosságáról szóló alkalomhoz csatlakozik Kiss Réka, akinek leszbikus lánya az iskolában kapott sorozatos bántások miatt 2018-ban véget vetett az életének.

A részvétel mindenki számára ingyenes, de regisztrációhoz kötött. Az online beszélgetések egy videochat felületen zajlanak majd. A felmerülő kérdések és válaszok felkerülnek a Melegség és megismerés program honlapjára, hogy azok számára is hozzáférhetővé váljanak az információk, akik nem tudtak részt venni egy-egy beszélgetésen.

Az első alkalomra február 28-án este kerül sor. További információk az eseményekről és a regisztrációról itt.

Még több Élet + Stílus a Facebook-oldalunkon, kövessen minket:

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!