szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

„Régen azt mondtuk a dohányos fiataloknak, hogy ha dohányzol, büdös leszel. Ezt a mondatot sutba dobhatjuk” – mondta a toxikológus.

Egy új járványnak tartja az úgynevezett "manórúdat", azaz a nikotint is tartalmazó Elf Barok terjedését Zacher Gábor. A toxikológus az RTL Híradónak is beszélt a fiatalok körében egyre népszerűbb eszközről.

Zacher szerint az Elf Barban lévő nikotin mennyisége változó (nem is mindegyikben van, de általában 2 vagy 5 százalékos nikotintartalommal kapható. A legkisebb élettartamú, 600 slukkos 2 százalékos Elf Barban 20 mg nikotin van, ami azt jelenti, hogy egy teljes rúd két-két és fél doboz cigarettával ér fel e tekintetben), a nikotin pedig függőséget okoz.

A toxikológus rámutatott: az Elf Bar azért is egyre népszerűbb, mert a készülék által kibocsátott füst édes, az ember nem lesz tőle büdös.

Régen azt mondtuk a dohányos fiataloknak, hogy ha dohányzol, büdös leszel. Ezt a mondatot sutba dobhatjuk”

– fogalmazott Zacher Gábor.

A toxikológus hangsúlyozta: az Elf Barról még sok mindent nem tudni, így az sem ismert, mennyire veszélyes.

A szakembert korábban lapunk is kérdezte a "manórúdról":

Színes, szagos és illegális, de egyre több tini szívja

Viharos sebességgel terjed a tinédzserek, sőt már az általános iskolások között is „a dohányzás legújabb generációjaként" reklámozott, eldobható elektromos cigaretta, az Elf Bar, de a közbeszédben alig-alig van szó róla. A termék forgalmazása Magyarországon tilos, de a neten bárki meg tudja rendelni, és igazából még csak az életkorát sem kell bizonygatnia.

A hvg.hu-nak Zacher arról besézlt, miután az Elf Bar még csak nem olyan régen jelent meg, ezért még olyan jellegű orvosszakmai evidenciák nem állnak rendelkezésre, mint amilyenek a klasszikus e-cigarettával kapcsolatban léteznek, és amelyek bizony leírnak „e-cigaretta indukált tüdőkárosodást”, (angol mozaikszóval EVALI, azaz E-cigarette or Vaping Use-Associated Lung Injury – a szerk.).

Arra még éveket kell várni, hogy pontos képet kapjunk a Elf Bar hatásairól. Egy olyan vizsgálat – igaz, nem humán, hanem állatvizsgálat – már volt erről, amely kimutatta például, hogy a tüdőben lévő fehérvérsejtek funkcióját rontja a belélegzett gőz, ezzel pedig a szervezet ellenállóképessége gyengül.

Várdi Katalin tüdőgyógyász a hvg.hu-nak szintén arról beszélt, hogy az információhiány a legnagyobb probléma. Mint mondja, ez „nem egy bevizsgált a termék, ennél fogva pontosan nem tudjuk, hogy milyen anyagokat, mekkora mennyiségben tartalmaz, ahogy azt sem, hogy mit tud maga a készülék”. Úgy véli, nagyon bonyolult folyamat egy olyan szerkezet létrehozása, amely megbízhatóan, mindig azonos, a szervezet számára a legkevésbé káros hőfokon hevíti a benne lévő folyadékot vagy a dohányt, így az Elf Barokban valószínűsíthetően nem mindig ugyanazon a hőfokon izzik fel az anyag.

A TikTokon veszi el a fiatalok kedvét az Elf Bartól egy orvos

Kulja András videója négy napja jelent meg, már egymillió kattintásnál jár.

Ez azért problémás – magyarázta –, mert a különböző molekulák eltérő hőfokon más-más részekre bomlanak le (mondjuk, 100 fokon teljesen más részekre esik szét egy molekula, mint 130 fokon, és lehet, hogy utóbbi esetben sokkal károsabb az emberi szervezetre). Elképzelhető továbbá, hogy különböző érkárosító vegyületeket is tartalmaz az Elf Bar, de pontos vizsgálatok egyelőre nincsenek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!