szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A színésznő nem olyan rég kapta meg a diagnózist.

Kirstie Alley gyerekeinek a keddi közleményéből annyi derült ki, hogy a 71 éves színésznő rákban halt meg, és nem olyan rég fedezték fel nála a betegséget. A színésznő képviselői most az amerikai sajtónak megerősítették: Kirstie Alley vastagbélrákban halt meg, a diagnózis után egy floridai kórházban kapott kezelést.

Kirstie Alley élete képekben: akivel nevetni tudtunk az anyaság legnagyobb nyűgjein is

Diktatórikusnak és művészellenesnek nevezte Kirstie Alley az amerikai Filmművészeti és Filmtudományi Akadémiának azt a döntését, hogy új kritériumrendszerrel határoznák meg, milyen és mennyi sokszínűség kell a legjobb filmnek járó Oscar-jelöléshez.

Az Egyesült Államokban csak idén több mint 106 ezer új vastagbélrákos esetet diagnosztizáltak, a betegség világszerte a harmadik leggyakoribb ráktípus a tüdő- és mellrák után, amely halálos áldozatokat szed. Az amerikai szakértők szerint, noha a nőknél kisebb az esélye a vastagbélrák kialakulásának, mint a férfiaknál, még így is minden 25. nőnél diagnosztizálják élete folyamán ezt a betegséget.

2022-ben várhatóan 52 ezer halálos áldozatot szed majd a betegség az Egyesült Államokban.

Nemrég Ryan Reynolds hívta fel a figyelmet egy videóban a szűrés fontosságára, miután egyre több 50 év alatti embernél állapítják meg a betegséget.

2020-ban a Fekete Párduc-film sztárja, Chadwick Boseman halt bele a vastagbélrákba.

A vastagbélrák Magyarországon is gyakori, a Semmelweis Egyetem honlapja szerint évente mintegy kilencezer embernél diagnosztizálják a betegséget, és körülbelül ötezren belehalnak. A legveszélyeztetettebbek a 60-as éveiket töltő, vagy annál idősebb nők és férfiak. A vastagbélrák az esetek döntő többségében polypusból (szövettöbbletből) alakul ki, a daganat kialakulásához mintegy 10 év szükséges. Ennyi idő áll tehát rendelkezésre ahhoz, hogy ezt a betegséget megelőzzék – írják.

Korábbi, a magyar helyzetről írt cikkünkben szintén arról írtunk, hogy a betegek túl későn keresik fel az orvosokat. „A daganat ilyenkor már előrehaladott stádiumban van, a vastagbélrák ugyanis évekig tünetmentesen fejlődik, és mivel sokan hanyagolják a szűréseket, csak akkor keresik fel az orvosukat, mikor az első tünetek megjelennek. Ilyenkor azonban már valójában egy 5–10 éve fejlődő daganattal a szervezetükben kopogtatnak a rendelő ajtaján."

Még több Élet+Stílus a Facebook-oldalunkon, kövessen minket:

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!