szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A bíróság jogerős döntése szerint az édesanyáknak kapcsolattartási joguk van a csecsemőjükkel, amit nem lehet indokolatlanul és aránytalanul korlátozni.

A szülés után azonnal elválasztották a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) jogvédő szervezet ügyfelét az újszülött fiától, majd koraszülöttségre hivatkozva csak napi kétszer fél óra látogatást engedélyeztek az édesanyának. Mint kiderült, ez nemcsak felesleges korlátozás volt a kórház részéről, de a gyerek későbbi fejlődésére is kihatással volt.

A TASZ közleményéből kiderül, hogy az eset öt évvel ezelőtt történt, amikor az édesanya harmadik gyerekével volt várandós. Váratlanul, a 34. héten indult meg a szülés, majd pár óra vajúdás után egészségesen megszületett a kisfiú, aki azonnal felsírt. Ennek ellenére pár perc múlva már leválasztották az újszülöttet az anyáról, inkubátorba helyezték, az édesanyának pedig napi kétszer fél óra látogatást engedélyeztek.

Az anya többször kérte az osztályvezető főorvost, hogy több időt lehessen a babájával, azonban a házirendre hivatkozva elutasították a kérelmét. Végül a szülők úgy döntöttek, hogy saját költségen és felelősségre átszállítják fiukat egy baba-mama barát kórházba. A Semmelweis Egyetem I. sz. Gyermekklinikáján már teljesen más hozzáállást tapasztaltak:

koraszülöttsége ellenére ott már tetszőleges időt tölthettek a szülők a gyerekükkel, állandó testközelben tarthatták: az anya naponta 6–10 órát töltött újszülött gyerekével, és meg is szoptathatta.

Mivel az anya azt feltételezte, hogy a korai elválasztás és a több mint 48 órán át tartó különlét nemcsak az anyának volt traumatikus élmény (terápiára kellett emiatt járnia), de a gyereknek is, a kisfiú ugyanis azóta is nehezen alszik el testi kontaktus nélkül, több figyelmet igényel, mint a testvérei, és 3 éves koráig akár nyolcszor is felkelt éjszakánként, az anya úgy döntött: jogi lépéseket tesz a kórházzal szemben.

Végül az Ítélőtábla jogerősen kimondta, hogy az édesanyáknak kapcsolattartási joga van csecsemőjükkel, amit nem lehet indokolatlanul és aránytalanul korlátozni. Az ügy a TASZ szerint precedensértékű lehet, és a várandós nőknek segíthet megismerni a jogaikat, hogy nekik már ne kelljen átélniük hasonló traumákat.

A jogvédők kiemelik: az emberi méltóságot, a családi élet és a magánszféra védelmét, valamint a gyermek védelméhez és gondoskodáshoz való jogát az Alaptörvény védi, az egészségügyi törvény pedig rögzíti a kapcsolattartáshoz való jogot is. „2016-ban az EMMA Egyesülettel az ombudsmanhoz fordultunk, aki szintén megállapította: lehetővé kell tenni azt, hogy anya és újszülöttje minél több időt tölthessen együtt."

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!