szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Hodász András volt plébános szerint a kormány intézkedéseivel szemben kritikus papok azért nem hallatják a hangjukat, mert látták, milyen támadásokat kapott ő a véleménye felvállalásáért. A Szemlélek című katolikus lap munkatársaként azt is mondta, szerinte az egyházi hierarchia nem mer konfliktusokat vállalni a hatalommal.

Hodász András a Magyar Hangnak adott interjúban beszélt arról, mi vezetett ahhoz, hogy elhagyja a papi pályát. Szerinte ha egy papnak a hitében vagy az egyházzal való kapcsolatában törés áll be, akkor az egzisztenciális krízissel jár. Hozzátette: előfordulhat, hogy egy papnak úgy kell misét tartania, hogy olyan dolgokat kell mondania, melyeket nem tud átélni. Azt mondta, egy házastársi kapcsolatban bármikor lehet rendezni a konfliktusokat, ki lehet békülni, de

egy pap egyedül van, nem tudja kivel megosztani az örömöt vagy a fájdalmat."

A volt plébánost megviselte, hogy az ellene indított támadások után nem védte meg őt a katolikus egyház. Elismerte, hogy magányos és depressziós volt, valamint a sokszor „elviselhetetlen politikai helyzetből adódó feszültségek” is megtörték őt. „Három-négy olyan krízisjelenség kísért, amelyből egy is elegendő lenne ahhoz, hogy az ember tönkremenjen. Eljött a pillanat, amikor úgy láttam, hogy nincs más megoldás” – utalt arra, miért nem akar a továbbiakban papi szolgálatot végezni.

Hodász András: Az egyházban kisebbségi véleményen vagyok, többek között ezért is lépek ki

A nemrég a saját traumájáról valló Hodász András atya most egy interjúban beszélt arról, hogy szexuális zaklatóját a rendőrség vitte el, és a férfi már több mint tíz éve nincs az egyház kötelékében. Kitért arra is, hogy a történteknek nincs közük ahhoz, hogy ő nem kíván többé papként működni, viszont szerinte az egyház nem reagál jól napjaink legégetőbb társadalmi, közéleti kérdéseire, és részben ez a felmondásának oka.

Hodász az interjúban közölte: úgy értesült, hogy az elmúlt két évben legalább öten léptek ki az Esztergom-budapesti főegyházmegyéből, ahol 180-200 pap szolgál. Úgy látja, a katolikus egyházat már nem becsüli meg annyira a társadalom, mint a korábbi évtizedekben, hanem megvetett, ignorált felekezetté vált. Szerinte ötven évvel ezelőtt egy pap összehasonlíthatatlanul nagyobb tekintéllyel rendelkezett.

Hodász András szerint a kormánykritikus papok inkább nem szólalnak meg, hogy ne érjék őket olyan támadások, mint őt. „A diktatúrákban és a féldiktatúrákban elegendő néhány embert befenyíteni ahhoz, hogy a többiek meghúzzák magukat. Láthatták, hogy mit kapok én, a kormányzatot kritizálva hogyan viszem vásárra a bőrömet” – jelentette ki Hodász, aki jelenleg baristaként dolgozik.

Hodász András baristának állt, ezzel régi álma valósult meg

Még nem mindig sikerül szívecskét varázsolnia a tejeskávé tetejére.

A volt plébános szerint ugyanakkor a kormányt támogató papokat a világi hatalom látványosan bátorítja.

Megemlítette Bese Gergő atyát, aki a tavalyi választások előtt egy kampányrendezvényen azt mondta, hogy azok, akik az ellenzéket támogatják, a falusi templomok tömeges bezárására, az egyházi iskolai tandíj bevezetésére és az egyházi szociális intézményekben havi 250-300 ezres díj kivetésére voksolnak. Az interjúban beszélt egy másik papról is, aki „durva orosz propagandát nyom saját online felületén – őt idén március 15-én tüntette ki a köztársasági elnök.”

Hodász szerint a hívek sem értik, „miért engedi az egyház, hogy demens vénembernek, keresztényellenesnek, gazembernek lehessen nevezni a pápát, ahogy azt a magát kereszténynek mondó kormánysajtó reprezentánsai tették”. Itt Bayer Zsoltra, a Fidesz 5-ös számú páttagkönyvének tulajdonosára utalt, aki mostanra viszont rajongója lett a pápának:

Bayer Zsolt arról beszélt, hogy legyen békemenet, aztán tagadta, hogy békemenetet hirdetett

„Annyit mondtam, legyünk ott nagyon sokan, jöjjenek azok is minél többen, akik békemenetre szoktak járni" - írta, miután vasárnap azt mondta: „legyen ez egy békemenet, legyünk rettenetesen sokan".

Hodász András kifejtette véleményét arról a kormányhatározatról is, amely lehetővé tette, hogy az egyházak ingyen megszerezhessék az általuk üzemeltetett, de önkormányzati tulajdonban lévő intézményeket. Hodász szerint úgy cselekszik az egyház, mint az állam 1945 után, amikor elvette az ingatlanokat, valamint egyházi iskolákat és szerzetesrendeket számolt fel. „Ez a tény olyan sebet okozott, ami bosszúért vagy – fogalmazzunk inkább úgy – jóvátételért kiált. Sokan most azt érzik, hogy »eljött a mi időnk«, most végre velünk jó fej az állam. A kárpótlás, a jóvátétel ma már azt jelenti a jogszabály szerint, hogy nemcsak az jár vissza, ami valaha a miénk volt.”

Az egyik hazai egyház önmérsékletet tanúsít és nem kér egyetlen állami vagy önkormányzati ingatlant sem

Élve a törvény adta ingyenes átvétel lehetőségével, 18 állami tulajdonú iskolaépületre és 3 hitéleti célú ingatlanra jelentkeztek be az egyházak - tudta meg a hvg.hu. Ennél azonban sokkal több ingatlan kerülhet a történelmi egyházakhoz, mivel önkormányzati tulajdont is vihetnek országszerte. Az egyik egyház közölte, hogy ők nem igényelnek semmit.

Hodász András tavaly ősszel személyes írásban osztotta meg a nyilvánossággal, hogy kamaszkorában molesztálta egy pap.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!