szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az önszerveződő közösségek maguktól is létrejöhetnek, de gyakran szükség van a közösségfejlesztők segítségére. Hogy lehet közösséget létrehozni a több tízezrek otthonaként szolgáló paneltelepeken?

Telepszemle
Így vagy úgy, de minden magyar embernek van egy története a panellal. Ahhoz viszont, hogy a lakótelepek ne egy letűnt kor emlékei legyenek, diskurzusra van szükség: Telepszemle című cikksorozatunkban építészettől a művészetig, energetikától a várostervezésig vizsgáljuk, hogyan született, maradt velünk, és lehet a jövőben is élhető a panel.
Friss cikkek a témában

"Ha egy faluban vagy városrészben elindul valamilyen közösségfejlesztő folyamat, és annak látható eredményei is kezdenek kibontakozni, gyakran tapasztalható, hogy azt a szavakban támogató önkormányzat részéről is egyfajta ijedtség kíséri"– nyilatkozta Péterfi Ferenc közösségfejlesztő az e heti HVG-nek. Mint mondta, ennek az az oka, hogy a mai politika betegsége az, hogy nem értékek szerint szerveződik, hanem a hatalom megszerzése és megtartása érdekében. Így szerinte arra kell biztatni a lakosokat, hogy álljanak a sarkukra.

Erre jó kezdeményezés a közösségi fejlődés, ami bár sokszor spontán is kialakul, de a klasszikus értelemben vett civil közösségek létrejöttéhez külső szakmai segítségre is szükség van.

Az interjúból az is kiderül, hogy a közösségek létrejöttében a lakóhelyi viszony is nagyon meghatározó: a lakótelepi környezet nagyban eltér egy családi házas közegtől, hiszen előbbiben nagyon különböző hátterű családok kerülnek nagyon hasonló életkörülmények közé. És persze más a Havannán élni, mint egy Római-parti négyemeletesben. A munkáját az Újpalotai lakótelepen kezdő és évtizedekig ott élő Péterfi Ferenc szerint izgalmas feladat azt megtalálni, hogy egy adott lakótelepi környezetben milyen sajátosságokkal tudnak azonosulni a helyiek.

Panelprolikból a rendszerváltás vesztesei vagy elégedett lakók? Így változott a lakótelepi identitás ötven év alatt

A városi lakosság jelentős része lakott már több-kevesebb ideig lakótelepeken, de legalábbis mindenkinek van minimum egy olyan ismerőse, aki élt már panelban. Véleménye is van mindenkinek a panelról, azonban a közhiedelemmel ellentétben a szociológiai kutatások kedvezőbb képet mutatnak a megítélésükről.


A részleteket az e heti HVG-ben és a hvg360-on olvashatja.

Indul a Telepszemle, a hvg.hu panelházakról szóló cikksorozata

Hogyan lehet csökkenteni a panelházak energiaszükségletét? Mennyit ér ma egy panel? Lehet modernizálni a lakótelepeket? Miért szeretjük, és miért utáljuk a panelépítészetet? És hogyan emlékszünk rá a filmekből, sorozatokból? Ezeknek a kérdéseknek járunk utána új sorozatunkban, a Telepszemlében.


HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!