szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A 83 éves immunológust kórházban kezelték.

Anthony Fauci a Covid-járvány kitörésekor világszerte elismert szakemberként és több korábbi elnök egykori járványügyi tanácsadójaként csatlakozott a koronavírus elleni szövetségi akciócsoporthoz. A járvány alatt mindennapos szereplője volt az amerikai közéletnek, a szigorítások és az óvatosság mellett kampányolt. Két évvel ezelőtt, 81 évesen lépett vissza a kormányzati munkájától.

Az immunológus körülbelül 11 nappal ezelőtt került kórházba, nyugat-nílusi lázzal diagnosztizálták, miután lázra, hidegrázásra és fáradtságra panaszkodott. A 83 éves dr. Fauci a CBS-nek elmondta, hogy valószínűleg egy szúnyogcsípéstől kapta el a vírust a kertjében.

Magyarországon is egyre több nyugat-nílusi lázas beteget találnak, az első esetet július végén jelentették.  A nyugat-nílusi láz egy szúnyogcsípés útján terjedő vírusos betegség, amelyet főleg a dalos szúnyogok hordoznak madarakról emberre, de más hazai szúnyogfajokban is kimutatták már a vírust. A maláriát terjesztő rovarokkal ellentétben ezek a szúnyogok nappal is aktívak, és leginkább július és szeptember között tevékenykednek.

A nyugat-nílusi láz az esetek nyolcvan százalékában tünetmentesen zajlik le, másoknál azonban hányinger, láz, fényérzékenység, izomfájdalom, kötőhártya-gyulladás és arcpirulás jelentkezhet, valamint testszerte bőrkiütések jelenhetnek meg. Ez az állapot körülbelül hat napig tart, amit gyors javulás követ. Súlyosabb esetben viszont agyvelőgyulladással is járhat, és akár halállal is végződhet a lázas betegség, az idősebb embereknél gyakoribbak az ilyen kimenetelű szövődmények. Akár az idegrendszerre is hatással lehet a szúnyogcsípés, de ez a fertőzések kevesebb mint egy százalékánál fordul elő.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!