szerző:
Arató László (EUrologus)
Tetszett a cikk?

Az európai politikusok egyik része szerint a világ átoltottságát az oltóanyagok gyártásának további gyorsításával és a felajánlások megnövelésével, másik része szerint pedig a vakcinák szabadalmi jogainak felfüggesztésével lehetne elérni. Két hete az Egyesült Államok bejelentette, hogy támogatja a Covid–19 elleni vakcinák szabadalmi oltalmára vonatkozó mentesség bevezetését.

Két nagy és – úgy tűnik – kibékíthetetlen táborra szakadt az Európai Parlament azzal kapcsolatban, hogy fel kell-e függeszteni a koronavírus-elleni vakcinák szabadalmi védettségét. Ez konkrétan a Világkereskedelmi Szervezet (WTO) keretein belül erre vonatkozó TRIPS- egyezmény rendelkezéseinek ideiglenes feloldását jelentené. Jól mutatja a megosztottságot, hogy bár most vitáztak erről a kérdésről a képviselők, de majd csak júniusban fogadják el a saját álláspontjukat – addig még lehet a határozati tervezeten alakítani, illetve a módosító indítványokat elkészíteni.

A vitában a soros portugál elnökséget képviselő Augusto Santos Silva külügyminiszter inkább arról beszélt, milyen egyéb EU-s törekvések léteznek annak érdekében, hogy minél több oltást el lehessen juttatni a szegényebb országokba. A gond ugyanis leginkább ez, hogy míg a gazdag országokban jelenleg átlagban négyből egy embert már beoltottak, a harmadik világban ez az arány ötszázból egy. A portugál külügyminiszter a következő lehetőségeket látja:

  • a szállítási láncok átláthatóságának növelése,

  • a szűk keresztmetszetek felszámolása,

  • a vámeljárások egyszerűsítése

  • és az exportkorlátozások felszámolása.

Valdis Dombrovskis, az Európai Bizottság alelnöke úgy vélte, inkább az oltóanyag-gyártást kell növelni, noha ebben az évben már világszerte 10 milliárd adag vakcina fog elkészülni, és előremutatónak tartja, hogy vannak licenctárgyalások különböző gyártócégek között.

Sok képviselő bírálta az Európai Bizottságot, mert nem áll ki határozottan a szabadalmi jogok felfüggesztése és szabad átruházhatósága mellett. A zöldpárti Sara Matthieu például azt mondta, hogy nem a big pharma érdekeit kellene szolgálnia Brüsszelnek, hanem életmentő álláspontot kell elfoglalni és nem szabad engedni a gyógyszerlobbi nyomásának. Felhívta a figyelmet arra, hogy az európai oltóanyag-kutatásokat az EU finanszírozta és “a történelem nem fog megbocsátani”.

A lengyel Joanna Kopcinska (Konzervatívok és Reformerek Szövetsége) szerint azonban az oltóanyag-szétosztás a legfontosabb és el kell érni, hogy mindenki hozzáférjen a vakcinához. Többekhez hasonlóan ő is kiemelte: “Legyen közjó az oltás!”

Roman Haider, az osztrák Szabadságpárt politikusa szerint egy év múlva ilyenkor biztosan lesz elegendő oltóanyag világszerte, ha a szabadalmakat felfüggesztenék és most azonnal elkezdenének új gyárakat építeni, azok sem kezdenék el a termelést el egy évnél hamarabb. Hozzászólt a vitához Győri Enikő fideszes (az EP-ben független) képviselő is.

Ez már megint egy fals vita, szereptévesztésben van az Európai Parlament

– jelentette ki. Azzal érvelt, hogy a TRIPS-megállapodással kapcsolatban a WTO-nak van lehetősége bármit tenni, nem az EU-nak. Szerinte a szabadalom nem oldja meg a problémát, hiszen jelenleg is létezik az egészségügyi kényszerengedélyezés intézménye. Győri Enikő úgy gondolja, hogy inkább arról kellene faggatni az Európai Bizottságot, hogy miért nincs elegendő vakcina és miért szenved millió károkat naponta az Unió gazdasága.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!