Hozz létre egy linket előfizetéssel nem rendelkező barátaid számára

Terrorizmust támogató államnak nyilvánította Oroszországot az Európai Parlament

Az Európai Parlament 494 támogató szavazattal, 58 ellenszavazat és 44 tartózkodás mellett elfogadta azt a határozatot, amelyben terrorizmus támogató államnak ítélik Oroszországot, az ukrán civilek ellen elkövetett bűntettek miatt.

  • EUrologus EUrologus
  • +${remainingCount} szerző
Terrorizmust támogató államnak nyilvánította Oroszországot az Európai Parlament

Háború Ukrajnában

Több mint három éve tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.

Az Európai Parlament határozatban rögzítette, hogy az Oroszországi Föderáció által az ukrán polgári lakosság ellen elkövetett szándékos támadások és atrocitások, a polgári infrastruktúra lerombolása, valamint az emberi jogok és a nemzetközi humanitárius jog egyéb súlyos megsértése az ukrán lakosság elleni terrorcselekménynek minősül, és kimeríti a háborús bűncselekmény fogalmát. Ezért az EP Oroszországot „a terrorizmust támogató és terrorista eszközöket használó államnak” nyilvánítja. A határozatot 494 támogató és 58 ellenző szavazattal fogadták el.

Azonban mivel az EU hivatalosan nem nyilváníthat államokat a terrorizmus támogatóinak, ezért a Parlament felszólítja az EU-t és a tagállamokat, hogy hozzák létre az ehhez szükséges jogszabályokat és fontolják meg, hogy Oroszországot felveszik a terrorimust támogató államok uniós jegyzékébe. Ez számos jelentős korlátozó intézkedést vonna maga után Oroszországgal szemben, és alapvető korlátozásokat eredményezne az EU Oroszországgal fenntartott kapcsolataiban.

A Parlament Oroszország még szélesebb körű nemzetközi elszigetelését várja az uniótól, így többek között a nemzetközi szervezetekben és testületekben, például az ENSZ Biztonsági Tanácsában. A képviselők emellett szorgalmazzák az Oroszországgal fenntartott diplomáciai kapcsolatok további mérséklését, valamint azt, hogy a kapcsolattartást minden szinten a szükséges minimumra korlátozzák. Az EP emellett felszólítja a tagállamokat: zárják be, tiltsák be az orosz diplomáciai képviseletek égisze alatt és vezetésével működő, világszerte az orosz propagandát terjesztő intézményeket az EU-ban.

Az EP-határozatot üdvözölte Volodimir Zelenszkij ukrán elnök, aki úgy vélte: Oroszországot „el kell szigetelni", hogy „véget vessen az Ukrajnában és az egész világon régóta folytatott terrorista politikájának".

Az Európai Parlament állásfoglalását, amely terrorizmust támogató államnak minősítette szerdán Oroszországot, a Fidesz EP-képviselői nem szavazták meg: bent voltak ugyan a teremben, de nem nyomtak gombot.

Nem ítélték el a Fidesz képviselői az Európai Parlamentben Oroszországot

Bent ültek, amikor az Európai Parlament terrorizmust támogató államnak minősítette Oroszországot, de gombot nem nyomtak, nem szavaztak.

A HVG riportere, Földes András eljutott három olyan kelet-ukrán városba, amelyet nem sokkal az érkezése előtt brutális harcokkal vettek vissza az oroszoktól az ukránok. Izjum, Liman, Kupjanszk városai a háborús bűnökről és az ukrán sikerekről ismertek, kollégánk a helyiekkel beszélgetett arról, hogy milyen volt az orosz uralom hét hónapja az ő szemükkel.

Megölném a kínzóimat, csak tudnám, kik voltak - Földes András filmje Kelet-Ukrajnából

A középkorba verték vissza az oroszok Kelet-Ukrajnát, ahol terhes nő, elrabolt katona mondta el nekünk, hogy élték túl a harcokat, hol lehetett főzni, milyen volt a kórház. Még a gyerekeken is nyomot hagyott az orosz uralom. Videóriportunk a helyszínről.

 

Tíz évbe telt, mire rájöttünk, hogyan lehet tökéletes a bécsi szelet – Wolfgang Puck és fia a HVG-nek

Tíz évbe telt, mire rájöttünk, hogyan lehet tökéletes a bécsi szelet – Wolfgang Puck és fia a HVG-nek

Budapesten is kitart a jó minőség mellett Wolfgang Puck és fia, Byron Lazaroff-Puck – deklaráltan meg is kérik az árát. A világ egyik legismertebb séfje ma is töretlenül aktív a globális étteremhálózatának ügyeiben, de a Spago éttermeket már fiára bízza. Apát és fiát a menü összeállításáról, az öröklés terhéről, egymással való viszonyukról és arról is kérdeztük, milyen kést használnak. Arról is szó esett, hogy miben erősek a budapesti piacok.