szerző:
Tetszett a cikk?

Hagyomány és minőség - hirdeti önmagát az InBev legújabb háromnegyed-literes műanyag palackos sörének címkéjén. A minőség kérdése nem ennek az írásnak a témája, a hagyományról azonban ejtenénk néhány szót.

 
© www.beerpress.hu
Bár kétségtelen, hogy régebben is történtek próbálkozások a félliteresnél nagyobb kiszerelések bevezetésére – például az egykori Családi, Zsiráf és Lottó sör esetében – a sörivók azonban nem barátkoztak meg ezzel. Nem véletlen, hogy a félliteres kiszerelés, akár dobozos, akár üveg- vagy műanyag palackos, a forgalom több mint 85 százalékát teszi ki.
A maradék is inkább kisebb, harmad- vagy negyedliteres palackban, dobozban kerül forgalomba. Ennyit lehet ugyanis kényelmesen elfogyasztani, anélkül, hogy a sör elveszítené frissességét, vagy megmelegedne. Ehhez képest a Heineken Csehországban és Szlovákiában már másfél literes PET-palackban is forgalmazza a brnó-i Starobrnot.
Hagyománytiszteletről nem beszélhetünk a műanyag okán…

A sör hagyományos „csomagolása” az üveg. Azt is nehezen lehetett leereszteni a sörivók torkán, hogy a különféle fesztiválokon biztonsági okokból műanyag pohárba csapolták a sört a törékeny – drága és ellopható – korsók helyett. S úgy tűnik a hazai sörivók egyelőre ellenállnak a strapának nevezett PET-palacknak is. Nem úgy, mint az orosz (45%) a román (54%) és az ukrán (56%) fogyasztók, ahol a forgalom jelentős hányadát adja a műanyag palackban forgalmazott sör. Talán ez sem véletlen, mint ahogy az sem, hogy a sörnagyhatalomnak számító Csehországban a nem hordós kiszerelés 95 százaléka még mindig üvegpalackban kerül forgalomba.

A dobozos sör a hazai elterjedése idején egyet jelentett a minőséggel. Dobozba ugyanis drágább, hosszabb szavatossági idejű sört töltöttek. A műanyag palackos söröket elnézve úgy tűnik, hogy a gyártók a kommersz termékeiket, a kevésbé igényes vásárlókhoz igyekeznek így eljuttatni. A műanyag elterjedésében érdekelt csomagolóanyag ipar olyan területet fedezett fel, ahol eddig kevés eredményt sikerült elérni. Törekvéseikben pedig a multinacionális sörgyártók is partnerek lennének, hiszen addig amíg nincs az italcsomagolásoknak a nyugat-európaihoz hasonló szigorú hulladékminimalizási termékdíja, a söripar is az egyutas csomagolásban érdekelt.
Ne legyenek kétségeink: a PET-palackos sör után a tégladobozos tokaji következhet. Minket pedig még inkább ellepnek a szeméthegyek, s ezt még a hagyománytisztelő fogyasztók sem tudják majd megakadályozni!

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!