szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A német Bild újságírói összegyűjtötték mindazon indokokat, amelyek alátámasztják, hogy a sörfogyasztás egészséges. Meglehet, jótékony hatása maximum napi két pohár fogyasztása esetén érvényesül. A többi már nem gyógyszer, legfeljebb jólesik.

1. A sör csökkenti az infarktus kockázatát. A vizsgálatok kimutatták, hogy a sörivóknak 40-60 százalékkal kisebb az infarktus-rizikófaktoruk, mint azoknak, akik absztinensek. A sörben sok olyan anyag van, ami jót tesz a szívműködésnek, ezt számos tanulmány bizonyítja.

2. Csökkenti az agyvérzés veszélyét. A sörben lévő anyagok megakadályozzák a vértestek sűrűsödését.

3. Jól karbantartja a vérnyomást, sőt, a Harvard Egyetemen végzett kísérletek bizonyítják, hogy az optimális sörfogyasztás még csökkentheti is a vérnyomást.

4. A folyékony kenyér megelőzheti a cukorbaj kialakulását, mert segítségével a szervezet jobban tudja hasznosítani az inzulint, amely a vércukrot csökkenteni és szabályozni tudó hormonunk.

5. Javítja az emlékezőképességet. Egy amerikai tanulmány szerint a sörivók ritkábban szenvednek Alzheimer-kórban.

6. Erősíti a csontokat, véd az oszteoporózis ellen.

Majdnem igazi?
© sxc.hu
Az alkoholmentes sörök kifejlesztésének gondolata elsősorban az egészséges életmód és a motorizált világ hatásait tükrözi. Miért isznak emberek egy, a normál sörtől látszólag megkülönböztethetetlen italt, aminek az alkoholtartalma legfeljebb fél százalék? Talán mert ez lehetővé teszi, hogy ivás után szabályszerűen vezethessenek autót. Vagy talán azért, mert elhiszik, hogy ez a termék úgy tartalmazza a sör értékeit, hogy közben nem okoz mámort.

A tapasztalatok azonban mást igazolnak. Aki nem szereti a sört, eleve elutasítja az alkoholmentes változatot is, aki pedig szereti, képtelen a sörszerűséget az alkoholmentes sör ízében és zamatában felfedezni. Az alkoholmentes sör előállítható úgy, hogy korlátozzák az erjesztésben az alkoholképződést, vagy pedig úgy, hogy kihajtják az alkoholt a sörből. Az első esetben az élesztőt az erjedő keverékből el lehet távolítani aránylag korán, vagy a sörlé cukortartalmának kell sokkal kevésbé erjeszthetőnek lennie. Amennyiben normális sörből vonjuk ki az alkoholt, a kívánatos ízanyagok is elvesznek az italból.

Ha nem engedik, hogy az erjedés kompletten végbemenjen, éppen azok az aromaanyagok nem fejlődnek ki, amelyek a sör kellemes ízét adnák. Míg a malátából származó nemkívánatos komponenseket nem lehet eltávolítani. Ha mindehhez hozzávesszük, hogy az alkohol – jellegzetes íze mellett – is hatással van a sör más komponenseinek ízére, nyilvánvalóvá válik, hogy miért nincs igazán jó alkoholmentes sör.
7. A sörivók átlagéletkora magasabb, mint az absztinenseké.

8. A benne lévő anyagok megakadályozzák a hányásra, hasmenésre való hajlamot.

9. A sör segít a stressz ellen. A montreali egyetemen kísérletekkel igazolták, hogy a stresszt jól ellensúlyozza egy-egy pohár sör.

10. A sörivás megelőzheti az epe- és a vesekő képződését. Finn kutatások szerint egy üveg sör magnéziumtartalma ezt akár felére is csökkentheti.

11. Segít az álmatlanság leküzdésében, mert a komló lupulintartalma természetes nyugtatóként hat.

12. Még a rákmegelőzésben is segíthet, mert polyphenolt tartalmaz. Ilyen például a xanthohumol, ami akadályozza azokat a proteineket, amelyek a tumor növekedését segítik.

13. A sör gondoskodik a szép tiszta bőrről. A magas pantoténsav-, a B3- és a niacintartalom fokozza a kollagén képződését.

14. A sör megelőzheti, hogy náthásak legyünk, azonban ehhez forró, mézes sört kell inni.

15. Az állapotos nők folsavszükségletét jótékonyan befolyásolja. Ennek hiánya akár koraszülést is okozhat. Persze ebben az esetben csak alkoholmentes sör javasolható.

16. Az alkoholmentes sör fokozza az anyatej mennyiségét. A sör erjedésekor prolaktin, egy olyan hormon keletkezik, amely a tejkiválasztást elindítja és fokozza.

17. A sör jót tesz az étvágytalanság ellen. A komló, a szénsav és az alkoholtartalom is segíti az emésztést és fokozza az étvágyat.

18. A sör megelőzheti a gyomorfekélyt, mert megakadályozza a baktériumok képződését, amelyek a gyomor nyálkahártyájának gyulladását okozhatják.

19. A sör gyorsan oltja a szomjúságot, mert alkohol-, szénsav- és sótartalma miatt még jobban hat, mint a tiszta hideg víz.

20. A sör segíti a fogyást, mert serkenti az anyagcserét. Egy korsó sörben kevesebb kalória van, mint ugyanannyi almalében.

21. Serkenti az agyműködést. Olasz sportorvosok kísérlete szerint egy hónapi optimális sörfogyasztás után amatőr sportolók a tesztkérdésekre több jó választ adtak, mint az előző tesztidőszakban.

22. Megelőzheti a gyulladásokat. Az insbrucki egyetemen Dietmar Fuchs, az orvosi kar professzora bizonyította, hogy a sör biokémiai folyamatokat indít el, amelyek meggátolják a gyulladások kialakulását.

23. A hajat is szépítheti, mert a benne lévő ásványi anyagok és vitaminok erősítik és csillogóvá teszik a hajszálakat. A sörrel való öblítés a finom hajnak tartást ad. Ne féljünk, a sör szaga pár perc alatt elillan!
 

Recept (Oldaltörés)


Mézsör

Az emberiség jelentős részének egyik legrégibb alkoholos itala, a múlt század közepéig Németországban, különösen Szászországban és Poroszországban volt kedvelt, de szívesen itták a görögök, az ausztrálok, a Himalája pásztorai és a maja indiánok is. A germánoknál az istenek itala volt. Elkészítése könnyű volt. Az erdei mézet vízzel elkeverték és erjesztették. Alkoholtartalma 3–17,5 százalék között volt, attól függően, hogy a mézhez mennyi vizet adtak. Bizonyos idejű érlelés után leszűrték, utána már fogyasztható volt. Eredetileg mindenki készíthetett annyit, amennyit akart, később császári és udvari monopólium lett, amelyet aztán komoly összeg ellenében kolostoroknak, városoknak adtak bérbe.

Természetesen mai is elkészíthető, így nem véletlen, hogy többféle recept is közkézen forog. Íme a legegyszerűbb:

Hozzávalók: 50 dkg + 5 dkg méz, 3-4 dkg komló, 2 dkg élesztő,10 l víz

Elkészítése: A fél kiló mézet és a komlót 10 l vízben jól felfőzzük, majd kézmelegre hagyjuk hűlni. Beoltjuk az élesztővel, és lefedve 1 hétig érleljük. Ezután 2 dl vízben 5 dkg mézet felforralunk, hozzákeverjük az érleményhez, majd az egészet leszűrjük. Jól záródó palackokba töltjük, és legalább 49 napig állni hagyjuk.

Ha nem csapunk fel sörfőzőnek, akkor ennyi is elég: Felmelegítünk 3 deci sört és elkeverünk benne 1 teáskanál mézet. Ha a keveréket elalvás előtt melegen elkortyolgatjuk, garantáltan nyugodt álmunk lesz!

Nektársör – egy emlék
Az ógörög hitrege szerint az Olympus hegyén trónoló istenek itala a nektár volt, amely árpából és mézből készült. Ennek kései utódaként hirdették annak idején a  Kőbányai Sörgyárak Nemzeti Vállalat gyógytápsörét, amely természetesen a Nektár nevet kapta. A német Nährbier mintájára főzött sör karrierje a múlt század negyvenes éveinek végén indult és tartott a rendszerváltozásig. A Nektár sört egyebek mellett így ajánlották:

Üdít! Életkedvet, kedélyt és derűt ad.
Táplál! Mert van benne szénsav, fehérje, élesztő, maláta és nagy kalóriaérték.
Orvosol! Csontképző, tejképző, altató, szíverősítő, étvágygerjesztő anyagokat és B-vitaminokat tartalmaz!

A Nektár sör alacsony alkoholtartalmához képest rendkívül magas maláta-, fehérje-, szénsav- és élesztőtartalommal bírt. Ennek köszönhetően kalóriákban és vitaminokban sem szűkölködött az ital. Nem véletlen, hogy a szoptatós anyáknak, a sportoló fiataloknak, a megerőltető testi vagy akár szellemi munkát végzőknek, a betegségekből lábadozóknak, de a betegeknek is ajánlották. Indokul azt hozták fel, hogy a Nektár sör a vérszegénység, a hiányos tápláltság, a lázas állapotok, az ideges zavarok, a bőrkiütések orvosságaként éppoly kiváló, mint a skorbut megelőzésére.

















HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!