szerző:
Megyeri Zsuzsanna
Tetszett a cikk?

A részeges receptek arról ismerszenek meg, hogy egyszerre etetnek és itatnak. Persze nem a sörtésztába löttyintett fél deci sörről beszélünk vagy a kacsamájpástétomba kevert kupica konyakról, mert ezekben elhanyagolható az alkohol szerepe.

Ám egy jól kikevert zabaione már okozhat elszíneződést a szondán. Nem beszélve a tokajival honosított tiramisuról, amibe beleszaladhat pár deci édes bor, a szintén belevaló kávét pedig némi konyakkal korrigáljuk. Egy közepes kocka egészen biztosan kihatással lesz nemcsak hangulatunkra, de józan ítélőképességünkre is.

A tiramisunak nincs originális receptje, ezt,ha úgy tetszik,felelőtlenül kijelentjük. Tanulmányaink és empirikus tapasztalataink szerint Olaszország minden részén tesznek bele vagy vesznek el belőle valamit, amitől kicsit más lesz a „dallama”, de mégis ugyanaz marad, akárcsak az Oh, sole mio, ha egy oktávval lejjebb vagy feljebb szólal meg. Furcsának furcsa, de azért felismerhető, sőt élvezhető.

Mi kell egy igazán „ütős” tiramisuhoz?

Megyeri Zsuzsanna

Hozzávalók: 25 deka mascarpone, 6 tojás, 6 evőkanál cukor a krémbe, 1 evőkanál a kávéba, 3 deci édes tokaji bor, 1 zacskó babapiskóta, 6 adag kávé, 1/2 deci konyak vagy rum, kevés natúr kakaópor.

A borkrém elkészítésével kezdjük. A tojások sárgáját a cukorral krémes-habosra keverjük, majd vízgőz fölött lassan hozzáadjuk a bort. Pár perc alatt besűrűsödik, akkor húzzuk le a tűzről és hagyjuk kihűlni. Most már hozzáadhatjuk a mascarponét. Folytassuk a munka legkényesebb részével, vagyis a piskóta áztatásával. Azért kényes, mert a cukrozott, konyakkal  javított kávéban éppen csak addig szabad időznie a piskótáknak, amíg kellemesen cuppogó hangot hallatnak, és villával egyben ki lehet őket emelni. Ha még kopog-ropog vagy éppenséggel már mállik, nem volt jó az időzítésünk. Kettesével mártogatva a piskótákat a jénai aljára sorakoztatjuk őket, jó szorosan, egymás mellé. Utána rásimítunk egy adag borkrémes mascarponét, majd az áztatott piskótákat megint. Így haladunk, míg el nem fogynak a hozzávalók. Arra ügyeljünk, hogy a tetejére is jusson a krémből.

A kakaóport kislyukú szűrőkanálból szórjuk rá, jó vastagon, hogy mindenhol belepje. A látvány önmagáért beszél, de a siker csak akkor lehet biztos, ha fél nap elteltével, a hütőből kivéve,amikor feltálaljuk, késsel és villával kiemelhető kockákat tudunk a tányérra tenni. Amennyiben csak kanállal, és nagy nehézségek árán lehet kikotorni a sárgás masszát a tálból, szemünk se rebbenjen, kreáljunk gyorsan valami fantázianevet az édességnek, kanalazzuk talpas pohárba tányér helyett,   locsoljunk még rá egy kis konyakot. Ütős lesz. Elfogyasztása után ne üljünk autóba!

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Rapp Eszter Gasztro

A hét receptje: Télies lepény

Haladunk a divattal, mi szerint a világkonyha az idén lepénypárti. Úgy, hogy a hét receptjeként egy egyszerűen elkészíthető, tartalmas és nagyon ízletes sütnivalót választottunk.

Rapp Eszter Gasztro

A hét receptje: Nenike diós puszedlije

Mindjárt itt az igazi gyümölcsszezon, talán ez az utolsó alkalom, hogy olyan süteményt válasszunk a hét receptjének, aminek a fő alapanyaga egy csonthéjas.

Gy. Zs. Gasztro

A hét receptje: banános pite

Unjuk a banánt? Ez könnyen előfordulhat manapság, amikor a sarki közértesre is rárohad a naponta ömlesztett déligyümölcs-szállítmány. De mit is kezdjünk otthon a saját rakományunkkal? Süssük meg!

Rapp Eszter Gasztro

A hét receptje: karamell a köbön

A legfinomabb desszertekben két-három textúrát és ízt is fellelhetünk. Ebből a szempontból e heti desszertünk, a karamellás pohárkrém igazán izgalmas.