szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az egykulcsos adó bevezetését ugyan már tényként kezelhetjük, de a bevezetése időpontja körül van némi kavarodás. A kormányzat a 2011-es dátumot jelölte meg, de ezt követően még számolni kell a rendszer megvalósítására szánt átmeneti, két éves időszakkal is. Mindeközben van olyan közvéleménykutatás, amely a 2012-es beveztésre kérdez rá, közel 50 százalékos támogatottságot jelezve.

Matolcsy György azt közölte szerdán: előkészítik a 16 százalékos egykulcsos szja bevezetését, ezt ugyanis 2011. január elsején startol. Orbán Viktor már korábban ugyanakkor azt is egyértelművé tette, hogy az átalakítást - jelenlegi ismereteink szerint - két év alatt vezényelnék le. S, hogy teljesen biztosak legyünk a dolgukban, megkérdeztük a Miniszterelnöki Hivatalt is, ahol megerősítették lapunknak, hogy jövő évtől tervezik az egykulcsos adó bevezetését.

Ugyanakkor a Nézőpont Intézet nemrég közreadott közvélemény-kutatásában azt a kérdést tette fel: "a kormány egykulcsos (16 százalékos) személyi jövedelemadó bevezetését tervezi 2012. január 1-jétől. Egyetért ezzel?" A publikált eredmények szerint az összes megkérdezett 46 százaléka válaszolt igennel a kérdésre. Megkerestük a Nézőpont Intézetet a kérdésben szereplő dátummal kapcsolatban. Szánthó Miklós elemző azt mondta: "Orbán Viktor nyilatkozata alapján igyekeztünk a lehető legpontosabban meghatározni a dátumot. De mivel az egyes elemek egyelőre még nem teljesen tisztázottak (pontosan hogyan vezetik ki a rendszerből az adójóváírást, a szuperbruttót stb.), ezért messzemenő következtetéseket nem érdemes levonni".

Egyelőre valóban nem tudni, hogy a gyorsan zajló törvénykezés keretein belül milyen törvénytervezet kerül majd a parlament elé. Ugyanakkor a dátumok bizonytalansága is jelzi: nem egyértelmű, hogy a bejelentett változások és azok részletei mikor realizálódhatnak. Megkérdeztük László Csabát, a KPMG adópartnerét, egykori pénzügyminisztert, mit gondol a a közbeszédben forgó, de egyelőre bizonytalan dátumokról, illetve a tervezett módosítások tekintetetében melyiket tartaná reálisnak, melyik dátumra érdemes várakoznia az adófizetőknek, a megvalósítás lehetséges menete hogy alakulhat.

"A részletek ismerete nélkül még nem lehet megítélni az egyes adófizetők jövedelempozíciójának változását. Teljesen egykulcsosnak akkor lehet majd nevezni a rendszert, ha az adójóváírás rendszere kifutott, aminél két éves átmenettel számol a kormány. Technikailag azonban már 2011-től megvalósítható az egykulcsos adó nagy részének a bevezetése. Szakmai értelemben számomra nehezen értelmezhető egy olyan közvéleménykutatás, ami 2012-es vélelmezett változásra kérdez rá. Jobban mutatná a közhangulatot, a fogadókészséget, ha a jelenbe helyeznék a kérdést. A közvélemény szempontjából azonban gondot okoz, hogy szerintem a lakosság egy jelentős része még nem ismeri pontosan a várható változások lényegét"- magyarázta a szakember.
 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Vámosi-Nagy: sehol nincs "vegytiszta" egykulcsos adó

Vámosi-Nagy Szabolcs szerint az egykulcsos adózás "vegytiszta" formája sehol nem működik. Az egykulcsos adónál nincs értelme a családi adózásnak, de a gyerekekre adható adókedvezménynek igen − mondta az Ernst & Young adószakértője, Matolcsy György által bejelentettekre reagálva.

Seres László Vélemény

Az egykulcsos adó az igazi forradalom

Nos, ez a forradalom, nem az, ami a szavazófülkékben történt. A beígért egykulcsos szja-rendszer ugyan nem része valamiféle koherens szabadpiaci csomagnak, úgyhogy az Orbán-féle 29 pontban laza posztmodern egymás mellettiségben sorjáznak a „neoliberális” és a nettó szocialista javaslatok, és mégis. Ha a Fidesz valóban elszánta magát a 16%-os adó magyarországi bevezetésére, akkor az azzal járó változás (kombinálva a társasági adó 10%-ra való csökkentésével) joggal tarthat igényt a „forradalmi” jelzőre.

MTI Gazdaság

Varga Mihály: egykulcsos adóra van szükség

A költségvetési kiadások kontrollja és 45 százalékos GDP újraelosztási arány mellett bevezethető az egykulcsos adó, amelynek már alacsonyabbnak kell lennie a Fidesz-kormány által tervezett 21-22 százaléknál – jelentette ki Varga Mihály, a Fidesz alelnöke, volt pénzügyminiszter, a 47. közgazdász vándorgyűlésen szombaton Zalakaroson.