Tetszett a cikk?

Az amerikai vállalatok irányítói az utóbbi egy évben megerősítették a biztonsági rendszereket, katasztrófa-terveket dolgoztak ki és megpróbáltak alkalmazkodni a kedvezőtlen gazdasági környezethez. A vezérigazgatók élete is megváltozott: sokan a merényletek után döbbentek rá, hogy családjuk is van, akad azonban olyan is, aki immár a tragédiában meghalt alkalmazottak családjáért dolgozik.

"Már nemcsak jó cipőeladó, hanem jó nagypapa is szeretnék lenni" - nyilatkozta első hallásra némileg meglepően Philip Knight, a Nike sportszergyártó vezérigazgatója (CEO - chief executive officer) a Bloomberg azon kérdésre, hogy miben alakult át az élete a szeptemberi terrortámadások óta eltel egy évben. Knight bevallja, hogy az ő esetében minden elmélet, amely arról szól, hogy szeptember 11. minden megváltoztatott, igaznak bizonyult. A világ legnagyobb sportcipőgyártójának vezére az utóbbi időben ellátogatott az összes unokájának születésnapi mulatságára, míg korábban csak a munkájára koncentrált.

Michael McCallister, a biztosításokkal foglalkozó Humana igazgatója 2001. szeptember 10-én este a World Trade Center (WTC) tetején található étteremben vacsorázott. Egy évvel az események után még mindig retteg a magas épületektől. "Augusztus végén a 110 emeletes a chicagói Sears Towerben kellett részt vennem egy értekezleten - meséli McCallister -, egy percig sem éreztem biztonságban magam." Sok CEO ismét rátalált családjára. Hector Ruiz, a számítógép-processzorokat gyártó Advanced Micro vezetője folyamatosan aggódik a gyermekeiért - pedig ezt korábban ritkán tette. "Ha elmennek vásárolni, rögtön azon spekulálok, hogy egy kis boltban vagy egy óriási bevásárlóközpontban vannak-e - mondja Ruiz -, állandóan a biztonságukra gondolok, pedig korábban sokkal nyugodtabb voltam."

A cégvezetők a repülőtereken is megtapasztalták az utóbbi egy évben, hogy business class jegyük és VIP-jogosultáguk ellenére ők is éppen olyan utasokká váltak, mint a kispénzű turisták. A BEA Systems igazgatóját ahogy kilépett a seattle-i repülőtér egyik borboltjából, rögtön átvizsgálták a biztonsági őrök, és még a cipőjét is levetették vele. "45 percen keresztül vizsgáltak, már azt hittem, hogy mezítláb kell a gépem után rohannom" - panaszkodott a CEO, aki szerint a hozzá hasonló elfoglalt, rengeteget utazó üzletembereknek meglehetősen kényelmetlen, hogy elvesztették korábbi előjogaikat a repülőtereken. Van olyan cégvezér is, aki teljesen átalakította cége utazási gyakorlatát, és lemondott több olyan repülőgéptársaságról, amelyekkel korábban rendszeresen utaztak. Ruiz például soha többet nem repül azokkal a légitársaságokkal, amelyek szerinte nem fordítanak kellő figyelmet a megnövekedett biztonsági követelményekre.    

Az egyik legnehezebb feladat minden bizonnyal Howard Lutnickra, a szeptember 11-i események egyik jelképévé vált Cantor Fitzgerald LP brókercég vezetőjére hárult: a cég központjának szinte összes, 658 alkalmazottját - közte saját fivérét - veszítette el, amikor a WTC tornyai összedőltek. Lutnick négy nappal később leállította 700 eltűnt alkalmazottjának a fizetését, bár még nem lehetett tudni, hogy közülük ki élte túl a merényletet. "Nem volt más választásom, semmi pénzünk nem maradt, nem tudtuk kifizetni a béreket" - nyilatkozta Larry Kingnek a CNN műsorában. A CEO azonban ígéretet tett, hogy újra felépíti a céget, ahol korábban igen családias hangulat uralkodott. Bezárta a párizsi és frankfurti cégirodákat és sok más költségcsökkentő intézkedést is bevezetett. Az internetes kincstárjegy-kereskedéssel foglalkozó érdekeltségükből, az ESpeedből elkezdtek áramlani a bevételek, így hamarosan nagyvonalú felajánlást tehetett az elhunyt alkalmazottak családtagjainak: a rokonok a következő öt évben a Cantor által elért profit 25 százalékát megkapják, egy részét életbiztosítás formájában. 2002 második negyedévében Lutnick 15,9 millió dollárt fizetett ki. A Cantor CEO-ja most azon dolgozik, hogy régi brókerei nélkül se veszítse el ügyfeleit: szeretné, ha a harmadik negyedévben már 25 millió jutna a családtagoknak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!