Tetszett a cikk?

Rendzavarás és atrocitások nélkül fejeződött be hétfőn az országos gazdademonstráció első napja, a demonstráció ma is folytatódik.

A szervezőktől származó megyei adatok összesítése alapján közel négyezer gazda, 2600 munkagéppel vett részt hétfőn a demonstrációkon. Tolna megye kivételével kedden a hétfőit meghaladó számú helyszínen folytatják a demonstrációt a gazdák. A legtöbb megyében a hétfőivel megegyező, vagy azt meghaladó számú tüntetőre, illetve munkagépre számítanak.



Az országban 65 helyszínen voltak hétfőn félpályás útlezárások. A gazdák célja, hogy felhívják a figyelmet a magyar mezőgazdaság problémáira, elsősorban a tej-, a sertés- és a baromfiágazat helyzetére. A gazdák tiltakozására - Budapest kivételével - az ország valamennyi megyéjében sor került. A tiltakozás időtartamát a szervezők néhány megyében egy-két hétre tervezik. A legtöbben, körülbelül 900-an Veszprém megyében vonultak fel az utakon, 600 munkagéppel.



A megmozdulás célja a társadalom figyelmének felhívása az agráriumból élők problémáira, valamint az, hogy a kormányzatból kikényszerítsék a gazdálkodók gondjainak megoldását célzó érdemi tárgyalásokat - mondta Bagi Béla, a demonstráció szervezőbizottságának tagja az MTI-nek. Erre a demonstráció szervezői szerint azért van szükség, mert a kormányzat eddig nem foglalkozott érdemben a mezőgazdaság gondjaival és most kétoldalú tárgyalásokon kellene rendezni a vitás ügyeket.



Szanyi Tibor, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium politikai államtitkára az agrárdemonstráció szervezőinek felvetésére reagálva az MTI-nek elmondta: a tárcánál a "nyitott ajtó" politikáját követik, ami azt jelenti, hogy az eddig eltelt valamivel több mint másfél évben nem volt olyan hét, hogy ne találkoztak volna a minisztériumban agrár-érdekképviseletek megbízottaival. Így a tárcánál most is készek a tárgyalásokra. Az államtitkár szerint viszont a kétoldalú tárgyalásokat legalább háromoldalúra kellene bővíteni. "Az aktuális piaci viszonyokat érintő kérdésekről a termelőknek és a feldolgozóknak kell megállapodniuk, ugyanis az agrártárca nem piaci szereplő" - mondta. A minisztérium csak segítheti ezeket a megbeszéléseket - tette hozzá. Szanyi Tibor korábban úgy nyilatkozott, hogy a készülő demonstráció elsődlegesen politikai indíttatású, hozzátéve hogy a társadalom rokonszenvét kockáztatja az, aki megalapozatlan követelések alátámasztására utakat zár le. (MTI)
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!