Tetszett a cikk?

Több mint 73 milliárd forintos bevételhez jutott az állam a MOL Rt. 10,5 százalékának keddi meglepetésszerű értékesítéséből. A hvg.hu által megkérdezett alapkezelők szerint is sikeres volt a jegyzés, de átláthatósága előzetes bejelentés, illetve a papírok felfüggesztése híján kérdéses.

Az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Rt. (ÁPV) részvényenként 6500 forintért több mint 11,3 millió MOL-törzsrészvényt értékesített - közölte kedden a MOL. Az értékesített részvények a MOL jegyzett tőkéjének 10,5%-át jelentik, a tranzakció eredményeként pedig az ÁPV részesedése 22,7%-ról 12,2%-re csökkent. A tranzakciót a Citigroup és a Raiffeisen Értékpapír Rt. szervezte. A MOL-papírokat zártkörű jegyzésben csak intézményi befektetők jegyezhették, a kisbefektetők most nem vehettek részt a tranzakcióban.

Az ÁPV kedd délután erősítette meg a MOL-eladás hírét, hogy a gazdasági sajtó már reggel közölt nem hivatalos információkat a jegyzésről. Addig azonban még a hazai alapkezelők sem tudtak a napirenden lévő eladás időpontjáról és részleteiről. „A piacot váratlanul érte a tranzakció, nagyon nagy titokban szervezték meg” - mondta a hvg.hu-nak Vízkeleti Sándor, a CA IB Alapkezelő Rt. vezérigazgatója. „Az időzítés szerencsés volt, mert a MOL múlt héten közzétett kiváló éves eredményei pozitívan befolyásolhatták az ajánlati árat” – tette hozzá Vízkeleti.

Az eladás most bejött, ellentétben a tavaly év végi esettel, amikor az állami MOL-pakett eladásának hetekig tartó előkészítése és a megcélzott intézményi befektetőknek tartott road-show a várttal szemben a MOL árfolyameséséhez vezetett. Az ÁPV akkor lefújta az eladást, mert nem szeretett volna áron alul megválni a MOL-részvényektől.

Az elemzők már előzetesen arra tippeltek, hogy most az összes papír elkelt és a végső ajánlati ár valahol 6600-6700 forint körül alakult. „A MOL-részvények kedden délután kettőkor már szilárdan 6700 forinton álltak, ami azt mutatja, hogy a papírt valószínűleg ezen az áron adhatták, a felajánlott pakett egésze elkelt és a vevők nem adtak el a papírokból” - osztotta meg kedd délután a hvg.hu-val feltételezéseit Vágó Attila, a Concorde Értékpapír Rt. elemzője. „Most valószínűleg azok vásároltak MOL-papírt, akik a tavalyi meghiúsult eladáskor is jegyeztek – tette hozzá Gidófalvi Andrea, a Credit Suisse Asset Management Rt. alapkezelője.

A német Berenberg Magyar Budapest Alap mindenképpen vásárolt volna MOL részvényeket a mai jegyzés során, de az alap szabályai ezt már nem tették lehetővé – nyilatkozta a hvg.hu-nak Ralph Luther, az alap kezelője. A Berenberg ugyanis 30 millió eurós alapjának maximum 10 százalékát fektetheti egy társaság papírjaiba, és ezt a határt a MOL esetében már elérte. Szerinte a MOL árfolyama idén a 7000-7500 forintot is elérheti. „Összességében azért volt kiváló a mai tranzakció, mert gyors volt” – foglalta össze Luther.

A CA IB alapkezelőjének vezérigazgatója nem árulta el, vajon cége részt vett-e a jegyzésben. „Jó húzás volt a mai tranzakció az ÁPV részéről, bár a jegyzés átláthatósága kérdéses” – tette hozzá Vízkeleti. Szerinte a jegyzés előtt sajtótájékoztatón be kellett volna jelenteni a mai tranzakciót, illetve fel lehetett volna függeszteni a MOL papírjainak kereskedését.

Nemsokára folytatódhat a még meglévő állami MOL-csomag értékesítése. A következő hetekben hazai kisbefektetőknek mintegy 500 ezer darab MOL-részvényt ajánl fel az ÁPV, miután már értékesítettek az állami tulajdonból mintegy 75-77 milliárd forintnak megfelelő tulajdoni hányadot - mondta Draskovics Tibor pénzügyminiszter a Magyar Televízió Napkelte című műsorában szerdán.



Az ÁPV kezében még 12,5 százaléknyi állami tulajdonban lévő MOL részvény van, magánál a MOL-nál pedig további 4 százaléknyi saját részvény. A mostani értékesítést lehetővé tevő kibocsátási tájékoztató fél évig érvényben van és biztosítja az eladás lehetőségét a lebonyolítást végző bank számára. A most eladott 11,3 millió darab papír a kibocsátási tájékozatóban minimálisan értékesíthető mennyiségként szerepel, ezért újabb MOL-pakett eladása is várható. Az ÁPV tájékoztatása szerint a mostani tranzakció lezárása után 180 napig tartózkodik a tulajdonában álló további részvények értékesítésétől, kivéve a belföldi kisbefektetőknek történő nyilvános értékesítést. Ha a nyilvános kibocsátás megtörténik, feltehetőleg nagy lesz a tolongás. A MOL ugyanis várhatóan a következő két év legjobban teljesítő blue chipje lesz, és az idei év végére árfolyama 9000 forint is lehet – mondta Vágó.

„Kérdés, marad-e részvény a nyilvános értékesítésre” – tette fel a kérdést Vízkeleti. Szerinte ugyanis ha a részvények többsége elkel a zártkörű kibocsátásban, akkor a fennmaradó részvényhányad már kevés lehet megfelelő kínálat biztosítására a nyilvános kibocsátás során.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!