szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A fogyasztói árak az idén novemberben 0,1 százalékkal nőttek az egy hónappal korábbihoz képest, és 5,8 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi szintet. Az élelmiszerek ára a vártnál kisebb mértékben nőtt, de egyes cikkek jelentősen drágultak.

Az elemzők novemberre 1,26 százalék körüli havi és 5,95 százalék körüli éves fogyasztói áremelkedést vártak. Az év első tizenegy hónapjában a fogyasztói árak átlagosan 6,9 százalékkal voltak magasabbak, mint az előző év azonos időszakában.

Novemberben az "alapdrágulás", a maginfláció 5,3 százalék volt éves összehasonlításban, az előző hónaphoz képest 0,3 százalékot tett ki - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Az árszínvonalat az előző hónaphoz képest az élelmiszerek drágulása 0,07 százalékkal, a háztartási energiáé 0,03, a ruházkodási cikkeké 0,02, a szeszes italok, dohányáruké 0,01 százalékkal emelte, míg az egyéb cikkek, üzemanyagoknál bekövetkezett árcsökkenés 0,03 százalékkal mérsékelte.

A KSH szerint egy hónap alatt az élelmiszerek árai átlagosan 0,3 százalékkal emelkedtek. Nőtt az idényáras élelmiszerek ára 4 százalékkal, a sertészsiradéké 5,1 százalékkal, a szalonna és a párizsi, kolbász ára 1,7-1,7 százalékkal, valamint a szalámié, sonkáé 1,4 százalékkal.

Csökkent viszont a sertéshús ára 2,3 százalékkal, a baromfihús 1,8 százalékkal, a liszté 1,7 és az étolajé 1,5 százalékkal. Az idényáras élelmiszerek nélkül számítva az élelmiszerek árai összességükben nem változtak az előző hónaphoz képest. Az átlagos szintet kis mértékben meghaladó áremelkedés történt a ruházkodási cikkek és a háztartási energia esetében.

Míg a szeszes italok, dohányáruk körében az átlaggal azonos mértékű emelkedés volt megfigyelhető, a tartós fogyasztási cikkek és a szolgáltatások árai összességében nem változtak októberhez képest. Az egyéb cikkek, üzemanyagok árai 0,2 százalékkal mérséklődtek egy hónap alatt, döntően a járműüzemanyag-árak 1,5 százalékos csökkenése nyomán.

Tizenkét hónap alatt, tavaly novemberhez viszonyítva az élelmiszerek árai az átlagosnál kisebb mértékben, 4,5 százalékkal emelkedtek. Ezen belül jelentős szóródás figyelhető meg: a sertészsiradék 49, a cukor 24, a sertéshús 21, a párizsi, kolbász és a rizs egyaránt 10, a kenyér 9, százalékkal drágult. Csökkent viszont 12 hónap alatt az idényáras élelmiszerek ára 21 százalékkal, a tejé 4, a liszté 3, az étolaj és a tojás ára 2-2 százalékkal.

A tartós fogyasztási cikkekért átlagosan 0,9 százalékkal kellett kevesebbet fizetni, mint 2003 novemberében. Az átlagosnál kisebb mértékben nőttek az árak a ruházkodási és az egyéb cikkek, üzemanyagok főcsoportoknál 12 hónap alatt. A szolgáltatások az átlagot meghaladó, 7,1 százalékos áremelkedésén belül a csatornadíj 19, a helyi tömegközlekedés 17, a szemétszállítás 16, a kábeltelevízió-előfizetés 12 százalékkal nőtt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Draskovics: jövőre 4,7 százalékos deficit

A pénzügyminiszter 2005-ben éves átlagban 4,5 százalékos inflációt vár az idei 6,8 százalékos pénzromlás után, és véleménye szerint az uniós normák szerinti következő évi államháztartási deficitet nem növelik a módosító javaslatok, a GDP-arányos államháztartási deficit 4,7 százalék lesz. A Fidesz szerint azonban a jövő évi költségvetés a lemaradás büdzséje lesz.

Gazdaság

Draskovics: az év végére 4 százalékos infláció

A KSH legutóbbi adatai is bizonyítják, megkezdődött az inflációs indexek gyors csökkenése, így teljesíthető lesz jövő év végére a jegybankkal közösen megfogalmazott 4 százalék körüli inflációs cél - mondta az MTI-nek Draskovics Tibor pénzügyminiszter kedden.