szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Draskovics Tibor nagy jelentőségűnek nevezte, hogy az Országgyűlés hétfőn elfogadta a jegybanktörvény módosítását, amely a Monetáris Tanács tagjainak jelölésével kapcsolatban is módosított a törvényen. A Fidesz szerint nem változott a törvény.

Aláhúzta: "az Országgyűlés döntése a Monetáris Tanáccsal kapcsolatban lehetővé teszi, hogy a Monetáris Tanács az eddigieknél még felkészültebben, a magyar gazdasági helyzet és a monetáris politika hallatlan bonyolult összefüggéseit a maga komplexitásában mérlegelje".

A pénzügyminiszter szerint megszűnik az az egyoldalúság, amely szükségképpen abból fakadt, hogy Európában egyedülálló módon a jegybankelnöknek jelentős teret biztosított a jogszabály a tagok jelölésében.

Draskovics szerint nem lesz változás az alkotmányban biztosított jegybanki függetlenséget tekintve, illetve azokban a szigorú szakmai és összeférhetetlenségi követelményekben, amelyek eddig is vonatkoztak a Monetáris Tanács tagjaira.

A pénzügyminiszter újságírói kérdésre sem akart jóslásokba bocsátkozni azzal kapcsolatban, hogy a miniszterelnök hány új tagot jelöl majd az MNB Monetáris Tanácsába.

A Fidesz úgy ítéli meg, hogy nem történt komoly módosítás a korábban elfogadott jogszabályhoz képest, tehát "az MSZP változatlanul ragaszkodik ahhoz, hogy Gyurcsány Ferenc, miniszterelnök több hatalmat, több befolyást kapjon a Monetáris Tanácsban" - mondta Varga Mihály a Parlamentben tartott sajtótájékoztatóján.

Hozzátette: "nyilván a Fidesznek is mérlegelnie kell, hogy milyen eszközei vannak arra, hogy ennek a veszélyére felhívja a figyelmet". Mint mondta, olyan eljárásjogi hibák vannak a törvényben, amelyek korábban - a PSZÁF törvény kapcsán - nem állták ki az Alkotmánybíróság próbáját.


HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Gazdaság

Az európai jegybank kritizálja az MNB-törvény módosítását

Az Európai Központi Bank (EKB) kormányzótanácsa kritikus megjegyzéseket fűzött a Magyar Nemzeti Bankról (MNB) szóló törvény tervezett módosításához. Az európai jegybank főként azt kifogásolja, hogy a javaslat értelmében a Monetáris Tanács egyes tagjainak megbízatása idő előtt megszűnne.

MTI Itthon

Járai: alkotmányellenes a jegybanktörvény módosítása

Járai Zsigmond szerint elsősorban a monetáris politikát befolyásolni kívánó szándéka miatt alkotmányellenes a jegybanktörvény most elfogadott módosítása, s amennyiben ezt a köztársasági elnök nem teszi meg, a jegybank fordul az Alkotmánybírósághoz.

Gazdaság

Kedvezőtlen londoni értékelés az MNB-törvénytervezetről

A Monetáris Tanács átalakítását célzó kormánypárti képviselői indítvány - parlamenti elfogadása esetén - a Dresdner Bank londoni befektetési részlegétől "erősen negatív" minősítést kapna - áll a cég közleményében. Nemrég a JP Morgan is bírálta az indítványt.

Gazdaság

Nem 11, hanem 13 fősre bővítenék a Monetáris Tanácsot

Az Országgyűlés költségvetési bizottsága szerdán késő este a jegybanktörvény módosításáról szóló törvényjavaslathoz benyújtott indítványok közül támogatta azt, hogy a jegybank Monetáris Tanácsának létszámát a jelenlegi maximum 9 főről 13-ra emeljék fel.

Gazdaság

Gyurcsány felesége a jegybank függetlensége mellett?

Kedden megkezdődött a parlamentben a jegybanktörvény kormánypárti képviselők által benyújtott módosításának vitája, amelyben Dobrev Klárának, Gyurcsány Ferenc miniszterelnök feleségének állítólagos véleményéről is szó esett.

MTI Itthon

A jegybanktörvényről konzultált Mádl és Draskovics

A jegybanktörvény módosítása eleget tesz az alkotmány előírásainak és összhangban áll az MNB függetlenségével - mondta a pénzügyminiszter azt követően, hogy az államfővel a jogszabály-módosításról konzultált.

Gazdaság

Járai: Lámfalussy döntsön a jegybanktörvényről

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke Lámfalussy Sándort, az Európai Monetáris Intézet alapító igazgatóját kérné fel döntőbírónak a jegybanktörvény módosításának ügyében. Járai Zsigmond szerint az MNB az Európai Bírósághoz fordul, ha nem vonják vissza a módosítási javaslatot.