Tetszett a cikk?

A román–magyar kapcsolatok soha nem voltak még ilyen jók, s ezen nem változtat az elnök- és kormányváltás sem. Az uniós csatlakozás közeledtével egyre több tőkeerős versenytárs jelenik meg a román gazdasági porondon, de a magyar helyzeti előnyt egyelőre nem fenyegeti senki.

Az új elnök, Traian Basescu ugyanúgy elkötelezettje a jószomszédi kapcsolatoknak, sőt, Bukarest főpolgármestereként jó kapcsolatokat ápolt budapesti kollégájával - írja a Világgzadaság. Halász János, az ITD Hungary bukaresti kirendeltségének vezetője kedvező változásként értékeli Basescunak azt a nyilatkozatát is, amelyben amellett foglalt állás, hogy nem az a jó Romániának, ha az unió engedékenyen tárgyal vele, mert ennek ára lehet.

A Magyarország és Románia közötti gazdasági folyamatok nem függnek szorosan a politikai helyzettől, mint ahogy a Romániában működő cégek és befektetők mozgása sem – mondta Halász. Mindez természetesen feltételezi a stabil jogrendszert és a biztonságot, ám az utóbbi időben, Románia EU-integrációs törekvéseinek felgyorsulásával és a hét százalékot is meghaladó GDP-növekedéssel egyre jobbnak tűnnek a feltételek a külföldi befektetők szemében is - véli Halász.

Magyarország uniós csatlakozása után felgyorsult a két ország közötti külkereskedelem és a tőkemozgás is: előbbi szeptember közepére elérte a tavalyi rekordszintet (1,7 milliárd dollárt), mára pedig a kétmilliárdon is túl jár.

A magyar tőke szempontjából is kiemelkedő ez az év: eddig a legtöbb, 418 magyar tőkerészvétellel működő céget 1998-ban jegyezték be, az idén szeptember végéig azonban már 470-et.

Természetesen más, elsősorban nyugat-európai vagy ázsiai vállalkozások is egyre nagyobb számban érkeznek Romániában, ezért kemény versenyhelyzetben kell helytállnia a magyar vállalkozóknak. Magyarország azonban több szempontból helyzeti előnyben van – mondta Halász János. Egyrészt azért, mert az unió vámhatára, így a legközvetlenebb EU-s határ menti együttműködést folytathatja a két ország, ráadásul nincs még egy olyan versenytárs, amelynek másfél millió honfitársa lenne Romániában - tette hozzá.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Gazdaság

Fellendülhet idén a működőtőke-beáramlás

A tavaly és az idei első félévben tapasztalt tendenciák alapján várhatóan 2004-től újabb lendületet kap a működőtőke-beáramlás Magyarországon - mondta a gazdasági minisztérium államtitkára az Ernst and Young által készített felmérésre hivatkozva.

Gazdaság

Növekedtek a tőkebefektetések Kelet-Európában

Magyarországon, Csehországban, Lengyelországban és Oroszországban 283 projekt valósult meg az első hat hónapban, szemben a múlt év azonos időszakának 156 projektjével. Az Egyesült Államok változatlanul a legnagyobb befektető Európában.