szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az Európai Bizottság szerdán kétségét fejezi majd ki Magyarország középtávú költségvetési tervével kapcsolatban - közölte a bizottság egyik illetése szerdán. A magát megnevezni nem kívánó illetékes szerint Magyarország az egyetlen ország a költségvetési deficittel rendelkező hat új uniós tagország közül, amely nem nyújtott be elfogadható középtávú tervet a költségvetési hiány mérséklésére.

A bizottság szerdán teszi közzé erről állásfoglalását, azután, hogy értékelte az új tagországok által kidolgozott, módosított konvergencia-terveket - írja a Reuters. E tervek határidőket tűznek ki arra, hogy az országok miként, milyen ütemben csökkentik a bruttó hazai termék 3 százaléka alá az államháztartás hiányát, és milyen intézkedéseket tesznek az eurózóna tagság elérése érdekében.

Az új EU-tagországok konvergencia programjaikat röviddel a májusi uniós csatlakozásuk után nyújtották át Brüsszelnek, és ekkor a programok módosítására kaptak felkérést. Ciprus, a Cseh Köztársaság, Málta, Lengyelország és Szlovákia, amelyek szintén a költségvetési hiány gondjával küszködnek, ezúttal nem kapnak bírálatot - jegyezte meg az illetékes, aki nem tett megjegyzést arról, vajon Magyarország esetében a bizottság konkrét költségvetési ajánlásokat fogalmaz-e meg. A többi csatlakozott ország, Észtország, Lettország, Litvánia és Szlovénia az EU-megkövetelte szint alatt tartja költségvetésének hiányát.

"Az Európai Bizottság jelentésében, amelyet várhatóan szerdán hoznak nyilvánosságra, tudomásul veszi, hogy Magyarország az idei esztendőt némileg magasabb államháztartási hiánnyal zárja, gyakorlatilag lekönyveli azt, ami történt a gazdaságban" - mondta Draskovics Tibor pénzügyminiszter újságíróknak a Parlamentben.

A bizottság szerint intézkedések szükségesek, hogy Magyarország teljesítse a konvergencia programban foglaltakat. "Ezeket az intézkedéseket meg is tesszük, erről már tájékoztattuk a testületet. Ennek szellemében született a jövő évi költségvetés, amelyről a parlament hétfőn döntött" - mondta a pénzügyminiszter.

Hangsúlyozta: a konvergencia programban foglaltakhoz képest jövőre nagyobb mértékben csökken az államháztartás hiánya, így az ez évre várható 4,5 százalékos eredményszemléletű GDP-arányos, nyugdíjreformmal korrigált deficithez képest jövőre 3,8 százalékra mérséklődik a hiány. Továbbra is azzal számol a kormány, hogy az euró-csatlakozás kritériumait 2008-ig sikerül teljesíteni és 2010-ben bevezethető az euró Magyarországon - mondta Draskovics.

Magyarországnak a konvergencia programja értelmében 2008-ig kellene a GDP 3 százalékos szintje alá vinnie költségvetésének hiányát a 2003 évi 6,0 százalékról. A magyar terv szerint a hiány 2008-ra 2,8 százalékra csökken, lehetővé téve a 2010 évi eurózóna-csatlakozást.

A kormány az idei költségvetési hiányt - az idei második módosítás során - a GDP 5,3 százalékára emelte fel a korábbi 4,6 százalékos szintről, illetve az eredetileg megcélzott 3,8 százalékról. A Reuters szerint a deficitcél felülvizsgálata a megkérdőjelezte a pénzpiacokon a költségvetési politika iránti bizalmat, a pénzpiacok ugyanis attól tartanak, hogy a baloldali kormány a választók haragjától tartja felhagy a szigorú költségvetési politikával.

Elvben az EU bizottság figyelmeztetését pénzbüntetés, vagy az unió regionális alapjaiból való részesedés felfüggesztése követheti, a gyakorlatban azonban hónapok, évek telhetnek el, amíg a bizottság ajánlásait figyelmen kívül hagyó országot büntetéssel sújtják. Nemrégiben az unió egyik vezető személyisége fejtette ki: valószínűtlen, hogy Brüsszel valamelyik új tagországot " keményen" kezeljen a csatlakozás első évében, hiszen ezzel az ország polgárai elveszíthetnék az unió iránti lelkesedésüket.

Lengyelországnak és Szlovákiának 2007-ig kellene az uniós küszöb alá vinnie költségvetési hiányának mértékét, a Cseh Köztársaság célja 2008, Ciprusé 2005, Máltáé 2006.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Gazdaság

Magyarország megbukott az euró-vizsgán

Lengyelország mellett Magyarország sem teljesítette az euróövezethez való csatlakozás egyetlen kritériumát sem az augusztussal zárult egyéves felmérési időszakban - derül ki az Európai Bizottság idei konvergencia-jelentéséből.

Gazdaság

Magyarország visszaesett a konvergencia-rangsorban

Az infláció emelkedése miatt romlott Magyarország uniós konvergencia-mutatója, és jelenleg Litvániával áll egy szinten – vélekedik a német Deka Bank. A rangsor élén Észtország, Szlovénia és Csehország áll.

Gazdaság

Zöld út a magyar konvergencia-programnak

Az Európai Unió pénzügyminisztereinek tanácsa, az Ecofin elfogadta Magyarország konvergencia-programját, amely meghatározza az euró bevetéséhez szükséges feltételek teljesítésének menetrendjét. Az Ecofin szerint adócsökkentésre csak a kiadások megfelelő mérséklése esetén van mód.