szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Mintegy 200 milliárd forintot bukott tavaly a magyar állam a magas jegybanki alapkamaton – írja csütörtöki számában a Népszabadság. Az összeg kísértetiesen emlékeztet arra a 170 milliárd forintra, amit becslések szerint a pénzügyi tárca visszatartott tavaly az áfa-visszatérítésekből és a költségvetési szervek kiadásaiból.

A 200 milliárd forint a lap gondolatmenete szerint annak a 3 alapkamat-százalékpontnak a következménye, amit „meg lehetett volna spórolni”, ha 2003-ban a kormány és a jegybank nem halmoz hibát hibára.

Mint ismert, 2003-ban több spekulációs célú támadás is érte a forintot, aminek következtében előbb 6,5 százalékra csökkent, majd onnan 12,5 százalékra emelkedett a jegybanki alapkamat. Különösen radikális, ám elemzők szerint teljességgel hatástalan volt az utolsó, 2003. november végi kamatdöntés, amely során egy lépésben 3 százalékponttal, 9,5-ről 12,5 százalékra emelte a kamatot az MNB.

A megugró alapkamat hatására az állampapírok hozama is megemelkedett, a költségvetésnek ezért magasabb kamatot kellett – külföldi és belföldi - hitelezőinek ígérnie és fizetnie, hogy az államkassza – amúgy gigászi – hiányát fedezni tudja. Szakértők szerint a kamatmozgás egy jövedelemátcsoportosítással ért fel, amelynek a kedvezményezettjei az állampapír-tulajdonosok voltak.

A Népszabadság által megkérdezett szakértők szerint a kamatemelkedés ráadásul a lakosság megtakarítási kedvét sem dobta meg, a monetáris szigorítás ugyanis egybeesett a deviza alapú hitelezés felpörgésével, így a forintban realizált kamattöbbletüket a háztartások rögtön el is költötték.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Gazdaság

Kamatemelésre kényszerül az MNB?

A 2006-os választások miatt a költségvetési konszolidáció folyamata tovább késlekedhet - írja a Morgan Stanley elemzője. A problémák miatt a bankház szerint jelentős esélye van annak, hogy a jegybank a második félévben a forint védelmében 100 bázispontos kamatemelésre kényszerül.

MTI Gazdaság

Járai: tényleg magas az alapkamat, kérdés, miért

Az euró 2010. évi magyarországi bevezetése még teljesíthető, de ehhez a gazdaságpolitikában következetességre, a fiskális politika szigorítására lesz szükség – jelentette ki Járai Zsigmond, a Magyar Nemzeti Bank elnöke az Amerikai Kereskedelmi Kamara (AmCham) szerdai rendezvényén.

hvg.hu Gazdaság

Reuters: 1 százalékos kamatcsökkentés február végéig

Január-februárban egy százalékponttal mérséklődhet a 9,5 százalékos jegybanki alapkamat, ezután azonban az egyensúlyi aggodalmak miatt a várakozások szerint lelassul a lazitó ciklus. Az elemzők szerint március végére az államháztartás hiánya elérheti az éves előirányzat negyven százalékát.