szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Magyarország működőtőke-egyenlege 2004-ben 3-3,5 milliárd euró volt (összesen 4,5 milliárd euró érkezett) - hangzott el a Magyarország gazdasági kilátásai 2005 címmel tartott csütörtöki budapesti konferencián.

A beruházások 2004 első 11 hónapjában 13 százalékkal, ezen belül a feldolgozóipari szektorban 27 százalékkal nőttek - mondta Garamhegyi Ábel, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium befektetési és kereskedelemfejlesztési helyettes államtitkára. Hozzátette: a külföldi cégek további magyarországi befektetéseiben az itthoni menedzserek érdekeltsége legalább akkora, mint a kormányzaté.

"Amíg a multinacionális cégek számára jól kitapintható befektetési adókedvezményeket nyújt Magyarország, addig a kis- és közepes nyugat-európai vállalkozásoknak még nem tudunk megfelelő étlapot kínálni" - mondta Garamhegyi Ábel.

Az előadó a kutatás-fejlesztésben és az innovációban rendelkezésre álló 34 milliárd forintnyi állami forrásra hívta fel a figyelmet, amely a 2004-2006 közötti gazdasági versenyképességi operatív program prioritási között található.

A magyarországi adóreform szükségességéről beszélt Némethy László, az Amerikai-Magyar Kereskedelmi Kamara (AmCham) elnöke. Véleménye szerint a vállalkozások adóterheinek csökkentése csak akkor lehetséges, ha a jelenlegi 3 200 önkormányzat a tizedére csökken, és akkor a 800 ezer közalkalmazottra sem lesz szükség.

"Ha Magyarország képes lesz javítani versenyképességét, amelynek része a gazdasági növekedés éppúgy, mint az adórendszer, akkor a világon bolyongó 15 ezer milliárd dollárnyi portfóliótőkéből is többet lesz képes vonzani" - jelentette ki az AmCham elnöke.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Gazdaság

Draskovics: a befektetők bíznak a magyar gazdaságban

A tervezett 3,8 százalékos államháztartási hiány betartása érdekében, amely a 0,9 százalékos magánnyugdíjpénztári befizetéseket is figyelembe veszi, a korábbinál sokkal erőteljesebb költségvetési fegyelmet kényszerítünk ki - állítja Draskovics.

MTI Gazdaság

A magyar gazdaság egyre szabadabb

A 35-ik helyre jött fel a tavalyi 42-ikről Magyarország azon a globális listán, amely a világ 155 országát rangsorolja gazdasági szabadságuk alapján. A magyar gazdaság ez alapján többnyire liberalizáltnak számít.