Tetszett a cikk?

Az építőipari vállalkozások, a szállítási szektor és a számítástechnikai alkatrészek forgalmazásával foglalkozó cégek kiemelten számíthatnak vizsgálatra. A magánszemélyek közül az év elején az adót visszaigénylőkre koncentrálnak. Sőt az idén először a munkáltatón keresztül bevalló adózók visszaigénylésének jogosságát is ellenőrzik.

Nem változtat az idén az elmúlt év sikeres ellenőrzési politikáján az adóhatóság – idézi Varga Árpádot, az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH) elnökhelyettesét a Világgazdaság. A revíziók célja nem a minél nagyobb adóhiány megállapítása lesz, hanem inkább az, hogy minél több helyen ott legyen az adóhatóság, s jelenlétükkel kikényszerítsék az adózók részéről a jogkövető magatartást. Ez pedig – az APEH reményei szerint – államháztartási szinten nagyobb adó- és járulékbevételt eredményez.

Az ellenőrzések középpontjában az idén is az uniós adószámú adózók áfavizsgálata áll. Így kiemelt figyelmet fordítanak az Európai Unión belüli adómentes értékesítések feltételeinek ellenőrzésére, ezen belül is arra, hogy a terméket a másik tagállamba elfuvarozták-e. Az unión kívüli értékesítések is gyakran nagyító alá kerülnek, s megvizsgálják, hogy a terméket a vámhatóság végleges rendeltetéssel valóban kiléptette-e külföldre.

A vámhatóság exportra, illetve importra vonatkozó adatszolgáltatását összevetik az adózók bevallásában megjelenő adatokkal. Akiknél jelentős eltérést tapasztalnak, számíthatnak adóellenőrzésre. Emellett a végső fogyasztók számára értékesítők is kiemelt figyelemben részesülnek, különösen a nyugta- és számlaadási kötelezettségek teljesítését vizsgálják. Az egyszerűsített vállalkozási adó szabályai szerint adózók számlái is az APEH-ellenőrzések középpontjában lesznek ebben az évben. Azt vizsgálják, hogy van-e a számláknak valóságtartalma, vagyis hogy a gazdasági esemény ténylegesen teljesült-e - írja a Világgazdaság. 

A személyi jövedelemadó esetében – különösen év elején – a visszaigénylést kérő adózókra figyelnek a revizorok. Náluk aprólékosan megvizsgálják, hogy az adókedvezményeket, -mentességeket jogszerűen vették-e igénybe. Újdonságot jelent, hogy ebben az évben már nemcsak az önbevallók, hanem az adóbevallást a munkáltatón keresztül benyújtó adózók is számíthatnak adóellenőrzésre.

A legnagyobb adóteljesítményű adózóknak legalább a felét az idén is ellenőrzik. A multinacionális cégeknél a transzferárak alkalmazásának jogszerűségét nézik meg alaposabban. A kis- és középvállalkozók körében a folyamatos adóhatósági jelenléttel igyekeznek megfelelő ellenőrzöttségi szintet elérni. Az adóhatóság a tartósan veszteséges, illetve a bevallási kötelezettségét nem teljesítő vállalkozásokat is kiemelten vizsgálja.

A kisebb adónemek közül a környezetvédelmi termékdíjra, a kulturális járulékra koncentrálnak az átlagosnál jobban. Ezen adónemekben azt vizsgálják, hogy az adózók valamennyi díj-, illetve járulékköteles termék és szolgáltatás után megfizették-e a kötelezettségüket.

Kiemelt figyelembe részesülnek az APEH részéről  a megváltozott munkaképességűeket foglalkoztató szervezetek is, főként a kijelölt célszervezetek dotációjának igénylése kerül nagyító alá. A tényleges foglalkoztatás megvalósulását, a bedolgozói jogviszony minősítését, a fogyatékosság tényét, a munkabér és a járulék megfizetését is ellenőrzik.

 

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Tízmilliárdos követeléscsomagot ad el az APEH

Közel 4,5 milliárd forint adótartozás, 1,9 milliárd forint járuléktartozás és 3,7 milliárd forint késedelmipótlék ás járulék tartozás szerepel abban a csomagban, amelyet az Apeh nyilvános pályázaton értékesít - írja a Napi Gazdaság.

Gazdaság

Kétmilliárdos kamatot fizet az Apeh az áfa-visszatartások miatt

Eddig már mintegy 2 milliárd forintjába került az adófizetőknek az, hogy a Pénzügyminisztérium az import ÁFA-befizetéseket az ellenőrzések miatt késedelmesen fizeti vissza, holott a hírek szerint az eddigi ellenőrzések során egyetlen olyan céget sem találtak, amelyik adócsalást követett volna el az uniós csatlakozás után megszűnő vámhatárok miatt.

MTI/hvg.hu Gazdaság

Parragh: ül az adófizetők pénzén az APEH

Nyolcvan-százmilliárd forintnyi adó-visszatérítést, illetve pályázati pénzt tart vissza a Pénzügyminisztérium (PM) a költségvetési célok teljesülése érdekében – állítja Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke.