szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az üzleti társaságok a globalizálódó világban arra a felismerésre jutottak, hogy a mindennapi kicsinyes harcok helyett hosszútávú stratégiai összefogásokban lelhetik meg boldogulásuk legfontosabb zálogát. Ha pedig ez így van, a beszerzési szakemberek a korábbiaknál sokkal komolyabb szerepet játszhatnak a vállalati hierarchiában.

Globális beszerzés. Ostrom alatt
az igazgatósági tanácstermek
© wa.gov
Az Economist Intelligence Unit és az SAP AG nemrégiben 350 globális vállalat felsővezetői körében készített felmérést arról, hogy a beszerzési részlegek milyen szerepet játszanak a jövőben a vállalatok életében. Azt találták, hogy az elkövetkező évtized drámai változásokat hoz majd a céges szervezetekben, s eközben a beszerzési részlegek súlya igen jelentősen megnő. A válaszadók 34 százaléka gondolta úgy, hogy a beszerzésért és ellátásért felelős vezetők jelentős befolyást gyakorolnak már ma is, de 65 százalék szerint (az érintett területen dolgozók 91 százaléka szerint) 2015-re a jelentőségük drasztikusan emelkedni fog, s igen fontos szerepük lesz a cégek versenyképességének fenntartásában vagy javításában. A kutatás további főbb megállapításai a következők voltak:

A vezető beszerzési tisztviselő az igazgatóság stratégiai partnerévé válik. A megkérdezett vezetők több mint 60 százaléka azt mondta, hogy 2015-ig a vállalatuk beszerzési vezérigazgatókat, angol rövidítéssel CPO-kat (chief procurement officer) fognak alkalmazni, akik közvetlenül a vezérigazgató alá beosztva látják el stratégiai feladataikat, a vállalat beszerzési tevékenységének globális összehangolását és felügyeletét. Ugyanakkor válaszadóknak csak 22 százaléka gondolta, hogy a beszerzési vezetőknek jelenleg respektusa volna a vállalati döntéshozók előtt, s csak 40 százalék vélte úgy, hogy az ellátási terület befolyása növekszik. Ahhoz, hogy a szükségszerű változások bekövetkezzenek CPO-ként olyan szakembereket kell alkalmazni, akik képességeiknél fogva képesek a változások levezénylésére, meggyőzően kreatívak, több terület átlátására is képesek a tapasztalataik folytán, továbbá megfelelő ismereteik vannak a pénzügyi- és a kockázatmenedzsmentben is.

Az ellátási menedzsment hatóköre kiszélesedik. A régi szép időnkben a beszerzés csupán megrendelések feladását jelentette, mára viszont az ellátási lánc egészére kiterjedő tevékenységgé vált. Ebben beletartozik a költségek kontrollálásától kezdve a többi menedzsment-terület megrendeléseinek kezelésén keresztül a beszállítók hatékonyságának növelése érdekében nyújtott támogatásáig megannyi feladat. A cégek a terület hatékonyságát elsősorban a beszerzési áron keresztül mérik le, így az elégedettség érdekében jó előre meg kell vizsgálniuk az új termékek fejlesztése során, hogy milyen beszerzési árszint érhető el.

A beszállítói kapcsolatok elmélyülnek. A cégek hátra fogják hagyni az egyéni beszállítókat és elmélyítik együttműködésüket a beszállítói láncokkal nagyon hasonlóan ahhoz, ahogy Japánban a keiretsu és Koreában a chaebol rendszerek működnek. A beszerzési főnökök új kapcsolattartási szabályokat fognak érvényesíteni annak érdekében, hogy elmélyíthessék a beszállítókkal való együttműködésüket beleértve a szerződésben nem rögzített kapcsolatokat, a hosszú távú megállapodásokat és az árstandardokat érintő kooperációkat. A felmérésben megkérdezettek 59 százaléka úgy vélte, hogy éppen a már említett folyamatoknak köszönhetően cégük beszállítóinak száma csökkeni fog az előttünk álló évtizedben.

A technológia központi szerepet kap a változásokban. Az egyre bővülő technikai arzenál birtokában a teljesen integrált beszállítási hálózatok megszervezése és az igazgatósági befolyás megszerzése után a CPO-k 20015-re úgy változtatják meg a vállalatok beszerzési rendszereit, hogy azok már a cégek versenyképességét is jelentősen meghatározzák, ami világos lesz a beszállítók és azok beszállítói számára is. A következő évtized egyik legnagyobb kihívása az üzleti életben azoknak az eszközöknek a meghatározás és kifejlesztése lesz, amelyek képesek lesznek integrálni a jelenlegi széttöredezett beszerzési rendszereket, s egyesíthetik a beszerzési piac szereplőit, vállalatait és rendszereit.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Magyarország 30-ik az EIU és az IBM e-felkészültségi rangsorában

Talán első ízben azóta, hogy kipukkadt a technológiai buborék, a világgazdaság megint kezdi jól érezni magát digitális bőrében. Az információs és hírközlési technológiákra (ICT) költött pénzek megint növekedni kezdenek, a fejlett piacokon pedig ez a folyamat már némi lendületet is vett.

Gazdaság

EIU: nagyobb a befektetési kockázata a forintnak

Az Economist Intelligence Unit (EIU) magasabb kockázati kategóriába (B-ből C-be) sorolta a magyar fizetőeszközt, és annak további ingadozását jósolja. Az elemző csoport változatlanul szkeptikus az euró 2008 évi magyarországi bevezetését illetően, de azt sem tartja kizártnak, hogy 2004 végére a forint "túlerősödik".

Meixner Zoltán (hvg.hu) Világ

A jövő megjelent a világ legnagyobb informatikai kiállításán

Az informatikai ágazat megint teljes gázzal dübörög. Legalább is a hannoveri CeBIT informatikai kiállítás az idén (március 10-e és 16 között) azt üzeni a világnak, hogy új korszak hajnalán vagyunk, amelyben a digitális technológiák észrevétlenül, de minden egyes ízében átszövik az életünket. S nincs visszaút.