szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A kereskedelmi szálláshelyekre 2005 januártól novemberig terjedő időszakában 3,2 millió külföldi vendég érkezett, akik 10,2 millió vendégéjszakát töltöttek Magyarországon. A szállodák átlagosan 60,2 százalékos szobakihasználtsággal működtek tavaly - áll a Központi Statisztikai Hivatal kimutatásában.

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) tájékoztatása szerint 2004 azonos időszakához képest 5 százalékkal több vendég 2 százalékkal több éjszakát töltött el a szálláshelyeken.

Tavaly január – októberben a kereskedelmi szálláshelyek több mint 3 millió külföldi vendéget fogadtak, akik 9,6 millió vendégéjszakát töltöttek el Magyarországon. A megelőző év azonos időszakához képest 5 százalékkal több vendég 2 százalékkal több éjszakát töltött el a szálláshelyeken.

A kereskedelmi szálláshelyeken 2004 január-novemberben a vendégek száma 3,2 százalékkal nőtt, míg a vendégéjszakáké 0,4 százalékkal csökkent 2003 első tizenegy hónapjához képest.

A balatoni szállodák fele üres volt tavaly

A szállodák átlagosan 60,2 százalékos szobakapacitás-kihasználtsággal működtek 2005-ben, és a bruttó szobaárbevétel 16,6 százalékkal, a vendégéjszakák száma 5,6 százalékkal nőtt tavaly az előző évihez képest.

A KSH kimutatása szerint 2005-ben a budapesti négycsillagos szállodák szobakapacitás-kihasználtsága volt a legmagasabb, 72 százalékos. A fővárosi szállodák - amelyek 2004-ben 62-70 százalékos foglaltsággal működtek - átlagosan 67-72 százalékos kihasználtságot értek el. A balatoni egységek 47-48 százalékos foglaltságot jelentettek a múlt év folyamán. A legalacsonyabb, 45 százalékos kihasználtsággal az ország keleti részén működő négy- és ötcsillagos szállodák üzemeltek.

A szobafoglaltsági adatok alapján a budapesti szállodák számára a szeptember, a vidéken működő szállodák számára az augusztus volt a legeredményesebb hónap az év során.

Egy szállodai szoba bruttó átlagára 15200 forint volt tavaly, ez folyó áron több mint 1300 forint emelkedés 2004-hez képest. Az egyes szállodakategóriák között nagy különbség volt e mutató tekintetében. A budapesti ötcsillagos egységekben kiemelkedően magas, 32700 forint volt egy kiadott szoba ára.

A fővárosi négy-, és a vidéken működő négy- és ötcsillagos szállodák átlagosan 11800-15000 forintos, az adatszolgáltató háromcsillagos egységek 6600-9100 forintos átlagárat érvényesítettek. Az átlagár minden budapesti szállodacsoportban magasabb volt, mint az azonos kategóriájú, az ország más településein lévő szállodacsoportokban.

A budapesti árakat leginkább az ország nyugati részén működő négy-és ötcsillagos szállodák szobaárai közelítették meg. Egy kiadható szállodai szobára átlagosan napi 9200 forint bruttó szobaárbevétel (REVPAR) jutott 2005-ben, ez folyó áron több mint 800 forint emelkedés a megelőző évi értékhez viszonyítva.

A tavaly eltöltött vendégéjszakák száma átlagosan 6 százalékkal emelkedett a 2004. évi vendégéjszaka-számhoz viszonyítva. A vendégéjszakák száma az átlagosat kissé meghaladó mértékben 7-8 százalékkal bővült a budapesti négy- és háromcsillagos házakban. Az ország keleti részén működő egységek 7-11 százalékkal több eltöltött éjszakáról számoltak be. Az ország nyugati részén található háromcsillagos szállodák 1 százalékkal kevesebb éjszakát regisztráltak 2005-ben az előző évhez képest.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

A legsikeresebb évét zárta a hazai turizmus

A 2005-ben rekord évet zárt a turizmus, a becslések szerint az év végére az összesített vendégéjszakák száma első alkalommal lépi át a 19 milliós határt - nyilatkozta Kolber István regionális fejlesztésért és felzárkóztatásért felelős tárca nélküli miniszter.

MTI Gazdaság

A kelet-európai turizmust az internet lendíti fel

Az internet forradalmasítja az emberek utazási szokásait: az út hosszától kezdve az úti cél kiválasztásáig, minden rugalmassá, könnyen változtathatóvá vált - derül ki egy brit közvéleménykutatásból.