Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A 2006-os év lendületes emelkedést hozott a piacokon, de a második kereskedési hétre hirtelen elfogyott a levegő. Korrekció jelei mutatkoznak a részvényeknél a fejlett piacokon, de a feltörekvő piacok is oldalazó trendet mutatnak.
A dollár erősödése a tavalyi évben az 1,17-es szint elérését tette lehetővé. Ennek a szintnek az újabb elérése egyre távolabb kerül, ma már az 1,20-as szint kezd ellenállásként viselkedni. Az 1,20 alatti – átmeneti – szinteken érdemes a zöldhasút euróra váltani és a befektetéseket is euróban érdemes eszközölni, hiszen az év második felében már 1,25-ös, vagy gyengébb dollárra számíthatunk.
A hazai piacon a forint erősen kezdte az évet, de a második hét mar oldalazó mozgást hozott. A forint elszakadt a térség devizáitól, hiszen a zloty és a két korona is a történelmi csúcsok közelében mozog. Ez az újabb európai intőnek is köszönhető, de a hazai makrohelyzet indokolja is ezeket a feddéseket, hiszen még ma sem látszik a 2006-os költségvetés teljesíthetősége és ezzel együtt az európai bizalmi viszonyok is erősen romlottak.
Ebben a helyzetben azt tudjuk mondani, hogy a 250-es szint alatti szinteken eurót érdemes vásárolni, mivel a forint gyengülése – ha nem is viharos gyorsasággal -, de előre kódolt az idei évre.
A rövid oldalon az év eleji szinten vagyunk ma is, de a hosszabb lejáratoknál már csökkenést láthattunk. A várható jövő heti korrekció 10-20 bázispontos hozamemelkedést jelenthet, így a korábban ajánlott 3-5 éves szegmens most már megérett az eladásra. Év elején 30-35 bázisponttal magasabb hozam mellett lehetett ezeket a papírokat megvásárolni.
A múlt héten vételre ajánlottuk az OTP, Mol, Pannonplast, MTelekom, FHB részvényeit. Az emelkedő trendben mindegyik részvény elérte azt a szintet, ahol érdemes eladni, ezért most a profit realizálását javasoljuk. Fontos hangsúlyozni, hogy ez nem azt jelenti, hogy a vállalati teljesítményekben negatív változások következnek be a jövőben, hanem a környezet olyan, hogy rövidesen egy korrekció várható. A korrekcióban természetesen érdemes lehet majd újra felépíteni a pozíciókat.
Állampapír piac:
- állampapírok:
- 3-5 éves lejárat eladás
- vállalati kötvények: eladás
Nemzetközi részvénypiac:
- EU részvények: tartás
- USA részvények: eladás,
- Orosz részvények: vétel
Hazai részvénypiac:
- Hazai részvények:
- eladás: OTP, Mol, Pannonplast, MTelekom, FHB
Befektetési alapok:
ingatlan alapok, euróban denominált alapok vétele
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Az eszközökre, ingatlanokra és a működéssel összefüggő károkra is kiterjedhet a céges biztosítás, de jól kell szerződni.
Számos ponton változik az adózás rendje 2025-ben. Bemutatjuk a cégvezetők figyelmére is érdemes, jelentősebb változásokat.
Már egyetlen, megfelelően kiválasztott MI-eszköz révén is jelentős hatékonyságnövekedést érhetnek el a kisebb cégek is.
Érkezik a magyar fesztiválkultúra történetét feldolgozó dokumentumfilm. Arról, hogy miért és hogyan rendeződik át manapság a hazai fesztiválpiac és hogy szeretnek-e egyáltalán a fiatalok fesztiválozni és sörözni, a rendezővel, Csizmadia Attilával beszélgettünk.
Kötelezettségszegési eljárás indult Magyarország ellen az ingyenes szén-dioxid-kvótákat terhelő különadó miatt. A teherrel sújtott külföldi cégek visszafogják termelésüket, dolgozókat küldenek el vagy távoznak.
15–9-re nyertek a mieink.
Már így is Magyarországé az elmúlt 10 év legdurvább drágulása az EU-ban.