szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Hétfőn drágult a kőolaj a szabadpiacon, mert az iráni atomprogram folytatása miatti aggodalmakhoz hozzájárult, hogy egy másik OPEC-tag olajtermelő országban, Nigériában vasárnap fegyveres támadások érték a Royal Dutch/Shell kitermelő berendezéseit.

A New York-i árutőzsde hétfőn zárva van, Martin Luther King Jr. emléknapja miatt. A nyugati féltekén irányadó amerikai West Texas Intermediate könnyűolajfajta a legközelebbi, februári határidőre pénteken hordónként (159 liter) 63,92 dolláron zárt a New York-i árutőzsdén (NYMEX), 2 centtel olcsóbban a csütörtöki zárónál.
 
A West Texas Intermediate márciusra pénteken hordónként 64,58 dolláron zárt New Yorkban, 9 centtel drágábban, mint egy nappal előtte.

Az ólmozatlan normálbenzin a legközelebbi, februári határidőre pénteken gallononként (3,78 liter) 1,7311 dolláron végzett a NYMEX-en, 0,0126 dollárral drágábban a csütörtöki NYMEX-zárónál. A benzin márciusra pénteken gallononként 1,7704 dolláron zárt a NYMEX-en, 0,0073 dollárral drágábban, mint január 12-én.

Az északi-tengeri Brent könnyűolaj referenciafajta hétfő reggel hordónként 62,46 dollár volt a legközelebbi, februári határidőre az Intercontinental Exchange (ICE) londoni IPE-jegyzésében, 20 centtel drágább a pénteki zárónál. Hajnalban előbb 19 centtel, majd 20 centtel volt drágább a korábbi árnál. Pénteken hordónként 62,26 dolláron zárt, 36 centtel olcsóbban, mint csütörtökön. A Brent márciusra hétfő reggel hordónként 62,82 dollár volt az IPE-jegyzésben, 22 centtel drágább a pénteki zárónál.

A West Texas Intermediate a legközelebbi határidőre az eddigi csúcsát tavaly, 2005. augusztus 30-án napközben érte el, hordónként 70,85 dolláron. A 2004-es árcsúcs 2004. október 25-én volt, hordónként 55,67 dolláron, szintén napközben. A West Texas
Intermediate legközelebbi határidejének tavalyi, 2005-ös utolsó ára, hordónként 61,04 dollár, 40,48 százalékkal volt magasabb a 2004-et záró 43,45 dollárnál. A WTI negyedik éve drágult egyvégtében évi átlagban, összesen 120 százalékkal.

Hétfő reggel az arany unciánként (31,1035 gramm) 556,40 dollár volt Londonban azonnali szállításra, 0,90 dollárral drágább a pénteki későinél. Pénteken napközben 557,50 dollárt ért el az európai kereskedelemben, ez a legújabb 25 éves csúcsa. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Trend

Olajálló világgazdaság

A tavalyinál lassúbb, de változatlanul egészséges, 3,2 százalékos növekedést ért el a világgazdaság 2005-ben a Világbank szerint, annak ellenére, hogy a globális konjunktúrára igencsak rányomta bélyegét a rekordmagasságba - nyár végére hordónként 70 dollárig - emelkedő és az év végén 60 dollár körül mozgó olajár. A konjunktúrában meghatározó amerikai gazdaság 3,6 százalékkal nőtt, lendületét sem a drága olaj, sem a Katrina hurrikán sokkja nem törte meg. Az sem ártott, hogy a jegybank szerepét ellátó Fed az infláció féken tartása érdekében az idén is folytatta a monetáris szigorítást, a kamatok fokozatos emelését.

Világ

Olajbiznisz

Szinte senki sem kapta fel a fejét, amikor tavaly szép csendben az észak-iraki autonóm kurd terület nyugati részét...

MTI Gazdaság

2005 a nagy olaj- és benzindrágulás éve volt

Az elmúlt év jelentős drágulást hozott a kőolaj, a benzin, a fűtőolaj árában, az idei kilátásokról azonban egyelőre visszafogottan nyilatkoznak az elemzők, nem látnak határozott tendenciát.

MTI Világ

Irán: a szankciók felhajthatják az olajárakat

Bármely szankció, amelyet Irán ellen alkalmaznak vitatott nukleáris programja miatt, felhajthatja az olajárakat - jelentette ki az iráni gazdasági miniszter vasárnap, az állami rádióban.

MTI Világ

Lassan olcsóbb lehet az olaj

Ma reggel a kőolaj kissé olcsóbb lett a szabadpiacon, kiigazításban a befektetési alapok nagy vásárlásai nyomán, amelyek 11 heti csúcsra emelték keddre az árakat, de jelentős visszaesésre nem lehet számítani, mert az elemzői előrejelzések szerint az amerikai stratégiai tartalékok a múlt héten tovább fogytak, és az OPEC-nél mind határozottabban jelzik, hogy a második negyedévre napi egymillió hordós termeléscsökkentést terveznek.

MTI Gazdaság

Kína olajmezőt vásárolt

Kína állami olajvállalata Nigériában vásárolt kitermelésre kijelölt területet,és további tervei is vannak ebben az iparágban.