szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Oroszország gázpaktumot köt Európával az Egyesült Államok rovására, kommentálták moszkvai lapok Vlagyimir Putyin elnöknek azt a bejelentését, amely szerint a Barents-tengeri Stokman lelőhelyen kiaknázandó, eredetileg amerikai piacra szánt gázt részben vagy akár egészben átirányíthatják Európába, ha Brüsszel engedményeket tesz az EU belső piacán érvényesülő kereskedelmi feltételekben.

Putyinnak ez a javaslata, amelyet a compiegne-i hármas csúcson tett francia kollégájának, Jacques Chiracnak és Angela Merkel német kancellárnak, a nemzetközi energiapolitika fő témáját alkotja a következő fél évben, és konfliktust idéz elő az Egyesült Államokkal, jósolta a Kommerszant hétfői számában.

Compiegne-ben Putyin ugyan nem nevezte meg az Egyesült Államokat, de az Európával való "gázpaktumot" Oroszország nyilvánvalóan az amerikai érdekekkel szemben akarja megkötni, mutatott rá a lap, emlékeztetve: eddig úgy képzelték, hogy a Stokman lelőhely gázkészleteit cseppfolyósítják, és főleg az észak-amerikai piacra szállítják.

A Stokman lelőhelyet, amelyet orosz-amerikai tervezetként könyveltek el, „át fogják irányítani” az európai piacra, írta a Vedomosztyi, amely szerint szakértők és Kreml-tisztségviselők a következő okokat látták a döntés mögött: az orosz állami fegyverkereskedő Rosoboronoexporttal szemben meghirdetett amerikai szankciók, a Kereskedelmi Világszervezetbe (WTO) való orosz belépésről folyó tárgyalásokon elfoglalt kemény amerikai pozíció, az orosz-amerikai viszony általános lehűlése.

Putyin csak megerősítette Oroszország irányvételét az EU-val és azon belül Németországgal való energiaipari szövetségre, mondta Alexander Rahr német külpolitikai szakértő a Vedomosztiynak.

A Kommerszant megjegyezte, hogy Putyin javaslatának akkor van értelme, ha az orosz Gazprom a Stokman kiaknázáshoz társul fogadandó cégek végleges listáján meghagy egy vagy több európai céget; és a gáznak az a része, amelyet vezetéken az EU-ba irányítanának, automatikusan csökkenti az Egyesült Államok részesedést a Stokman-tervezetben. A listán való fennmaradásért a francia Total, a norvég Statoil és Norsk Hydro, illetve az amerikai Chevron és ConocoPhillips verseng.

Oroszországnak (a Putyin által módosítani kívánt energiacharta keretében) lényegében olyan garanciák kellenek, amelyek biztosítják, hogy az EU-energiapiac 2007 nyarán esedékes liberalizálása nem teszi tönkre azokat a hosszú távú megállapodásokat, amelyek alapján a Gazprom (az egyes EU-tagországokkal) dolgozik, tette hozzá az orosz lap.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Meredek gázáremelés Nagy-Britanniában

Meredeken emeli lakossági áram- és gázárait a legnagyobb brit szolgáltató, a nagybani beszerzési árak folyamatos emelkedésére és a cég ebből eredő rekord veszteségeire hivatkozva.

MTI Gazdaság

Háromszoros gázárat követelnek az oroszok

Fehéroroszországnak legalább háromszor annyit kellene fizetnie, mint amennyit most fizet - közölte Alekszandr Rjazanov, az állami ellenőrzésű orosz monopólium cégvezetési alelnöke kedden egy moszkvai energiakonferencián. A jelenlegi ár 46,68 dollár ezer köbméterenként.

MTI Gazdaság

Döntés születhet a Nabucco gázvezetékről

Az osztrák, a magyar, a román,a bolgár és a török kormány képviselői ma várhatóan zöld utat adnak a Nabucco gázvezeték megépítésének. A vezeték Európát a közép-ázsiai gázlelőhelyekkel kötné össze s a révén csökkenthető a függőség az orosz gázszállítástól.

MTI Gazdaság

Drasztikus gázárnövekedést vetítenek előre Oroszországban

Külföldi és hazai szakértői tanulmányok egyaránt arra a következtetésre jutottak, hogy 2010-ben már nem tudja kielégíteni a hazai és a külföldi keresletet a Gazprom, ezért az elkövetkező néhány évben drasztikusan emelni kell a gáz árát az orosz piacon - írta keddi számában a Kommerszant című orosz napilap.

euractiv.hu Gazdaság

Egész Európát becsapták a földgázárakkal?

Az Európai Bizottság Versenytanácsa vizsgálatot indított az Európai Unió területén működő földgáz- és olajcégek ellenőrzése céljából. A szakemberek annak próbálnak a nyomára jutni, hogy a kőolaj árának mozgását nem használták-e fel a földgáz mesterséges drágítására.

hvg.hu Gazdaság

2010-re kifogynak a Gazprom gázkészletei?

A Nemzetközi Energia Ügynökség attól tart, hogy az elkövetkezendő években a Gazpromnak még arra sem lesz elég az utánptólása, hogy a már meglévő ügyfeleinek igényeit kielégítse.