szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az Európai Unió kelet-európai tagországai elmulasztották a kulcsfontosságú gazdasági reformokat és államháztartásuk rendbe tételét a gyors gazdasági növekedés idején – állapította meg a Világbank, amely ezek véghezvitelét sürgeti.

A szerdán közzétett, tavaly májusban az unióhoz csatlakozott nyolc országról szóló negyedéves jelentésében a nemzetközi pénzügyi szervezet arra is felhívja a figyelmet, hogy a régióban erősödik az inflációs nyomás, ami még nehezebbé teszi az euró adaptálásának, a nemzeti valuták euróra történő átváltásának amúgy is kihívásokkal teli folyamatát.

Az EU nyolc új tagországa „nem használta ki a kedvező növekedési feltételeket a pénzügyi fegyelem helyreállítására és a nagyobb szerkezeti reformok megvalósítására" – olvasható a jelentésben. „A pénzügyi egyensúly hiánya 2006-ban a régió több országában súlyosbodott és a 2007-re vonatkozó tervek is lazaságról tanúskodnak” – állapítják meg, hozzátéve, hogy ez alól Magyarország kivételt jelent, mivel a kemény pénzügyi intézkedéseknek „nem volt alternatívája”.

A Világbank szerint a térségben a gazdasági növekedés üteme erőteljes lesz az idén is, kivéve a Balti-országokat és Magyarországot, ahol a növekedés üteme az alkalmazkodás miatt lassulni fog.

A Világbank figyelmeztet a térség politikai bizonytalanságaiból fakadó következményekre is. Megállapítja, hogy a politikai bizonytalanságok a társadalom széttöredezettségét tükrözik, és ez a politikai pártokat ingatag szövetségek alakítására készteti, amelynek révén a populisták is befolyást szereznek. „Ez a megfogalmazott reformtervek előrevitelét hátráltatja, bonyolulttá teszi a szükséges pénzügyi és makrogazdasági stabilizálást és késlelteti mind a nyolc uniós országban az euró adaptálását, Szlovénia és esetleg Szlovákia kivételével.”

A Világbank Magyarországról szólva hangsúlyozza, hogy a kormánynak véghez kell vinnie az ambiciózus pénzügyi kiigazítási programját és gyorsan elő kell készítenie a kiadáscsökkentő reformokat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Kutatás: a Világbank elégedetlen Kelet-Európával

Kelet-Európa számos országában a kutatásra és fejlesztésre szánt kiadások még közelében sincsenek a GDP egy százalékának, miközben Finnországban az arány 3 százalék, az Egyesült Államokban pedig 2 százalék körüli. Kivétel Csehország, ahol 1,2 százalékos, míg Magyarország esetében - egy 2002. évi adatra hivatkozik a Világbank - kerek 1 százalékos.

euractiv.hu Világ

Jelentős világbanki hitelekkel zárkóztatják fel Romániát

Akár 450-500 millió dolláros kölcsönt is adhat 2006 és 2009 között a Világbank Romániának évente - ez szerepel az Országos Partnerségi Stratégia újabb tervezetében, amelyet a bank ügyvezető igazgatóinak tanácsa a múlt héten tárgyalt meg Washingtonban.

MTI Gazdaság

Világbank: egyre több ingatag ország

A Világbank elemzői részlegének értékelése szerint a 2003 évi 17-ről az idei évre 26-ra növekedett azon ingatag országoknak a száma, amelyek veszélyeztetik a globális biztonságot.

hvg.hu Gazdaság

Világbanki kölcsön környezetvédelemre

Összesen 32 millió dollárba kerül annak a projektnek a megvalósítása, mely csökkenti a tápanyagkibocsátást Budapestnél, mely a legjelentősebb szennyező forrás a Duna magyarországi szakaszán. A projektre a Világbank ad kölcsönt, a Globális Környezetvédelmi Alaptól pedig 12,5 millió dollár vissza nem térítendő támogatást kap Magyarország.

hvg.hu Gazdaság

Világbank: néha a harmadik világ is megelőzi Magyarországot

A Világbank és a Nemzetközi Pénzügyi Társaság (IFC) megjelentette Doing Business, 2007 (Vállalkozás 2007) című elemző tanulmányát, amelyben aszerint rangsorolja a világ 175 országát, hogy a különböző paraméterek összevetése alapján mennyire könnyű az adott helyen vállalkozni. Magyarország hat helyet hátracsúszva az idén a 66.-ként zárt. Afrikában néha könnyebb céget alapítani, mint itthon.

MTI Tech

Bunkerbe költözik a vetőmag világbank

Norvégia abszolút biztonságos helyre akarja elraktározni a Földön használt összes vetőmagváltozat mintáját, hogy nukleáris háború vagy nagy természeti katasztrófa után legyen miből újrakezdeni az élelmiszertermelést.