szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy román cégek körében végzett felmérés szerint a román vámosokhoz évente összesen mintegy 8,3 millió eurónak megfelelő csúszópénz áramlik, annak érdekében, hogy a határon a különböző formalitások lebonyolítása minél zökkenőmentesebb legyen.

A Zona Romania lap összesítése szerint cégenként minden harmadik nap átlag 83 eurót juttatnak a vámosoknak, ez a pénz kiegészítésként szolgál a hiányzó papírok, eredet-, vagy díjfizetési igazolások, áruérték-nyilatkozatok mellett. A reprezentatív felmérésben mintegy 120, export-import ügyletet bonyolító cég vett részt. Románia a jövő év január 1-től az Európai Unió tagja lesz.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Autó

Korrupciós botrány a német autóiparban

Több német autókonszern munkatársai ellen folytat vizsgálatot a frankfurti államügyészség. A gyanú szerint egy francia beszállító, a Faurecia, a cégeknél kenőpénzzel tett szert előnyre a megrendelések elosztásakor.

hvg.hu Itthon

Die Presse: az MSZP kenőpénzt kapott a Strabagtól

Az osztrák Die Presse mai száma újabb bizonyítékokkal kívánta alátámasztani tegnapi állítását: az M5-ös építésében részt vett Strabag cég az Eurocontact vállalaton keresztül 2004-ben mintegy 15 millió eurót, azaz 4 milliárd forintot továbbított a magyar koalíciós pártoknak, jórészt az MSZP-nek. Egy- a hvg.hu birtokába került és kivonatosan ismertett- belső feljegyzés név szerint is említi Puch Lászlót, az MSZP korábbi pénztárosát. Az MSZP szóvivői irodája viszont cáfolta, hogy a párt a Strabagtól vagy az Eurocontacttól pénzt kapott volna.

MTI Világ

Csúszópénzt kapott a korrupcóellenes bizottság tagja

Húsznapos előzetes letartóztatásba helyezték és felfüggesztették hivatalából Romániában a korrupcióellenes bizottság egyik szakértőjét, Angela Grosut, akiről bebizonyosodott: több mint félmilliárd lejes csúszópénzt fogadott el.

MTI Világ

Korrupciós gyanú az izraeli miniszterelnök ellen

Büntetőjogi vizsgálat megindítását javasolta Izrael főszámvevője Ehud Olmert miniszterelnök ellen azzal gyanúval, hogy még kereskedelmi miniszterként "nem helyénvaló" politikai kinevezéseket hajtott végre.

Világ

A korrupció akadályozhatja Románia 2007-es csatlakozását

A korrupció elhatalmasodása megakadályozhatja Románia és Bulgária 2007-es uniós csatlakozását. Az Európai Bizottság május 16-án hozza nyilvánosságra következő jelentését a két ország felkészültségéről, és elképzelhető, hogy az EU-követelmények nem teljesítése miatt érvénybe lép a védzáradék, aminek következtében egy évet késik a két ország taggá válása.

MTI Világ

Kenőpénzvádak a cseh szociáldemokraták ellen

Hatvanmillió koronás kenőpénz elfogadásával vádolta meg a kormányzó Cseh Szociáldemokrata Pártot egy súlyos bűncselekmények elkövetésével gyanúsított vállalkozó. A szociáldemokraták a vádat határozottan visszautasították, s bosszúnak minősítették.

MTI Itthon

Korrupt államban élünk?

Valamelyest javult a korrupció megítélése Magyarországon. Míg 2004-ben 27 százalék tartotta a kenőpénzt az élet természetes részének, 2006-ra ez 23 százalékra csökkent - mondta Kozák Ákos, a Gfk Hungária Piackutató Intézet igazgatója.

euractiv/hvg.hu Világ

Mit kell tenni a korrupció ellen?

Kevésbé fejlett övezetekben rendszeresen alkalmazott vesztegetéssel vádol európai cégeket a Transparency International. A nemzetközi szervezet felmérése szerint a világ 30 vezető exportőr államának cégei nagy valószínűséggel vesztegetéssel kötnek üzleteket külföldön. A felmérést 125 ország több mint 11 ezer üzletemberének megkérdezésével végezték.

Világ

A korrupció nem befolyásolja Románia csatlakozását

Nem fejlődött számottevően az elmúlt egy évben az állami intézményekben zajló korrupció ellenes küzdelem – áll a Transparency International (TI) legfrissebb jelentésében, amely a 2005. március és 2006. márciusa közötti időszakot vizsgálta.