szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Kedvező folyamatok indultak el, a kamatemelési ciklus szinte biztosan lezárult, a befektetők félelme az egyre növekvő kamatoktól múlóban van, így a feltörekvő piacok ismét jó befektetési területnek tűnnek a fejlet régió befektetői számára.

A fejlett piacok irányából a feltörekvő piacok számára kedvező folyamatok indultak el. Ez a folyamat érezhető a hazai piacon is, ahol a makrogazdaság feszültségei változatlan szintje mellett erősödést tapasztalhatunk szinte minden piaci szegmens esetében. De nem szabad elfelejtenünk az EU bővítési biztosa által is hangsúlyozott problémákat. A hazai kormányzati intézkedések rövidtávon a költségvetés konszolidációját jelentik, de hosszabb távra kitekintve ennek komoly növekedési áldozata lesz. Ez pedig nem kedvez a pénz- és tőkepiaci árfolyamok kedvező alakulásának. Ma a külföldi befektetők 2007 tavaszáig bizalmat szavaztak, így a kedvező nemzetközi környezet és ez a bizalmi előleg rövidtávon elég lehet egy jelentősebb erősödéshez a kötvény és a részvénypiacon egyaránt.

Devizapiac. A devizapiaci hangulat jelentősen nem változott, de egyre inkább kirajzolódik a dollár gyengülése. Még akkor is így van ez, ha a keresztárfolyamok a korábbi sávokból még mindig nem léptek ki. Az Egyesült Államokban a növekedés rendkívüli mértékben lassult, így a kamatcsökkentési várakozások egyre erősebbek, még akkor is, ha az elemzők többsége ezt csak egy későbbi időpontra datálja.



Így történhetett, hogy az euróval szemben hirtelen gyengülés kezdődött és gyorsan az 1,28-as szintre került a jegyzés. Az elmúlt hetekben az euró vételét javasoltuk a dollár ellenében az 1,26-os szint közelében, ami igen hatékonynak bizonyult, mivel – várakozásaink szerint – hosszú idő fog eltelni addig, amíg újra erre a szintre kerülhet az EUR/USD kereszt.

A több mint 2 százalékos USD gyengülés az euróval szemben lehetőséget teremtett arra, hogy az euró ellenében vásárolt termékek hozama dollár-alapon szemlélve egészen attraktív volt az elmúlt hetekben. Természetesen ehhez az is kellett, hogy az euró alapú termékek jelentős része egészen jól teljesített, legalábbis ami a kötvény jellegű instrumentumokat illeti.

A hazai piaci viszonyokat az általános feltörekvő piaci kedvező klíma határozta meg, így továbbra is erős maradt a forint a vezető devizákkal szemben. Ez nem csak pénz- és tőkepiaci szempontból érdekes, hanem azért is, mert az erősödő forint a kormányzati intézkedések inflációgerjesztő hatását némileg ellensúlyozni képes az importtermékek árán keresztül. Ehhez persze az is kell, hogy az olaj ára ne szökjön ismét az egekbe.



















A mai körülmények között nem számítunk drámai forint-árfolyam változásokra, a mai szinteken talán megállapodik a hazai fizetőeszköz egy-két hónapos távon legalábbis feltételezhető. Persze ez sok változótól függ, de ma ez a legreálisabb „forgatókönyv”.

Ajánlásunk tehát az euró vétele, mivel a továbbiakban az euró erősödésére számítunk a dollár ellenében, de a forint ellenében vásárolt euró és az euróban denominált befektetések is eredményesek lehetnek, mivel a kötvény és a kisvállalati részvényeket megtestesítő instrumentumok is jól teljesíthetnek az eurózónában.


Kedvező árú magyar kötvények (Oldaltörés)


Kötvénypiac. Mind az európai, mind a tengerentúli kötvények árának emelkedése megállt az elmúlt napokban, sőt a dollár alapú termékek esetében kisebb emelkedést is láthattunk. Ezt átmenetinek tekintjük, mivel a várható kamatpálya már korábban beárazódott, így a kötvény típusú termékek a korábbi egy/másfél éves időszakkal ellentétben jelentős nyereséget hozhatnak.

A hazai piacon is javulnak a kilátások, mivel a régióban kiemelkedő hozamú hazai kötvények jó lehetőséget jelentenek azok számára, akik magasabb kockázatot is hajlandók vállalni, mint a fejlett piaci kötvénybefektetések. A környező országok kötvénypiacai részben kicsik és nem elég likvidek (Szlovákia, Szlovénia, Csehország), részben pedig alacsony hozamú befektetéseket kínálnak csupán (Lengyelország). A régióba befektetéseket vállaló külföldi befektetők tehát szinte kizárólag a magyar instrumentumok vételével tudnak megjelenni a piacon, ami a kötvények árazásában komoly változásokat hozhat az év végéig. Ez azt jelenti, hogy a jelenlegi szintekről akár 100-200 bázisponttal is csökkenhetnek a hozamok, ami a három éves kötvények esetében akár tíz százalék fölötti éves hozamot jelenthet az év hátralévő részében.



Ez azért is különösen érdekes, mert a mai hozamszintek még nem változtak jelentősen, így még mindig kedvező áron lehet hozzájutni a magyar kötvényekhez. Különösen attraktív lehet a három éves szegmens, de a nagyobb kockázatvállalási hajlandósággal rendelkezők akár az öt éves szegmenst is célba vehetik.

Részvénypiac. Miközben megtorpanni látszik a fejlett piacok emelkedése, a fejlődő régiók jó teljesítménnyel rukkoltak elő az elmúlt hetekben. Ennek hatása a hazai piacra is átterjedt és a BUX 23 500 pontos érték fölé is képes volt erősödni, ráadásul növekvő forgalom mellett. Ebben a gyorsjelentések is segítettek, hiszen az eddigiekben összességében pozitív a kép, talán az Egis kivételével. A Mol és OTP akvizíciós hírei is segítik az emelkedést.



A továbbiakban bizakodóak lehetünk, de rövidtávon inkább enyhe korrekció jöhet. Ez azt jelenti, hogy egyelőre kivárást javasolunk, de az esetleges korrekció vételi lehetőséget jelent tehát ekkor érdemes vásárolni a vezető részvényeket (Mol, OTP, MTelekom)

Ajánlások (Oldaltörés)

Állampapír piac:

- állampapírok: 1-3 év vétel

- vállalati kötvények: eladás

Nemzetközi részvénypiac:

- EU részvények: tartás

- USA részvények: eladás

- Orosz részvények: tartás

Hazai részvénypiac:

- Hazai részvények: esésben vétel

Befektetési alapok:

Ingatlanba fektető részvény alapok (EUR-ban denominált)

Kötvény alapok (EUR-ban denominált)








HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!