Tetszett a cikk?

A tegnapi napon tartotta alakuló ülését az Első Magyar Alternatív Energia Klaszter. Az alternatív energiafelhasználással foglalkozó cégek egy szervezetbe tömörülésének célja, hogy a zöld energiával kapcsolatos ismereteket elterjesszék, és elősegítsék azok minél szélesebb körű használatát.

Az egyesülés lényegi célja az oktatás, a cél, hogy megtanítsák az embereket arra: környezettudatossággal lehet és szükséges élni. Ameddig a fosszilis energia bőségesen rendelkezésre áll, életünk minden mozzanatát ennek felhasználásával tettük és tesszük kényelmesebbé. A kifogyóban lévő tartalékokra azonban új megoldásokat kell kínálni – vélik a megalakult Klaszter tagjai. Mára Európában a „megújulók” húzóágazattá válnak – érvelnek.

A hazai energia-politika azonban jelentős késésben van. Júniusban még úgy tűnt, hogy a parlament által frissen módosított villamosenergia törvény új lendületet ad a környezetbarát energiák nagyobb arányú felhasználásának. A törvényhez kapcsolódó rendeletek tartalma miatt azonban a megújuló energiaforrások felhasználásában gondolkodó befektetők nehezebb helyzetbe kerültek, mint korábban.

Az Európai Bizottság szekértőinek egyértelmű álláspontja, hogy az alternatív energia akkor lesz az öreg kontinensen igazán versenytársa a nyersolajnak, ha olcsóbbá válik. A most alakult magyar szervezet célja, hogy közös kutatási projekteket generáljon, ezek eredményeit tesztelje, majd megvalósítsa az olcsóság és a felhasználók igényeinek kielégítése érdekében.

A szervezet tagjai jövőre már terveznek közös projekteket a szél-, napenergia és a biomassza területén – mondta Gulyás Tamás a Klaszter környezetvédelmi tanácsadója a hvg.hu-nak. A Klaszter egyik tagja, a Békéswind Kft. szélerőmű engedélyeztetéssel és építéssel foglalkozik. Stratégiai együttműködési megállapodást kötöttek a Green Power Consulting-al, sűrített hidrogén előállítására, ami olyan köztes energiahordozó, ami a földgázt és az üzemanyagot is ki tudja váltani.

„A szélerőművel termelt árammal bontjuk a vizet. A sűrített hidrogén kiváló energiahordozó, amit a háztartásban ugyanúgy fel lehet használni, mint ipari méretekben. Az EU CUTE programjában már szerepel ez a megoldás. Eddig nyolc uniós nagyvárosában igazi sikertörténet a hidrogéncellás járművek üzembe állítása. A Békéswind és a Green Power nevében mondhatom, hogy mi is előrehaladott tárgyalásokat folytatunk több magyar város vezetőivel, hogy a tömegközlekedésben hasznosítsuk a széllel előállított új energiahordozót. Ha a mostani várakozások teljesülnek, földgáz és gázolaj helyett sok busz hamarosan hidrogénnel fog közlekedni ” – nyilatkozott a hvg.hu-nak Gulyás.

Sipos A.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

euractiv.hu Tech

Eurómilliók a fejlődő országok tiszta energiaforrásaiért

Megújuló energiaforrások és energiatakarékos megoldások fejlesztését célzó magán és állami befektetéseket szorgalmaz az Európai Bizottság a fejlődő országokban. Erre a célra négy évre szólóan 80 millió eurót különítenek el.

eurohirek.hu Gazdaság

Vészjelzés a világ energiaéhségéről

A politikailag instabil Közép-Keletnek és Észak-Afrikának kritikus szerep juthat a 2030-ig várhatóan legalább 50 százalékkal növekvő energiaigények kielégítésében. Bár az energiakészletek még elegendők, fogyasztási szokásait az emberiségnek nagy erőkkel és jelentős költséggel kell hatékonyabbá tennie a következő évtizedekben - állítja a Nemzetközi Energia Ügynökség (IEA).