szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Zrt. (ÁPV) a hozzárendelt vagyonával kapcsolatos 2006. évi bevételi tervét 102 százalékon teljesíti, és az összbevétel várhatóan eléri a 326 milliárd forintot – közölte a szervezet.

Ebből a privatizációs bevételek, az előzetes adatok alapján, 293 milliárd forintot, az osztalékbevételek pedig 14,7 milliárd forintot tesznek ki. A privatizációs szervezet év közben módosított üzleti terve 320 milliárd forint összbevétellel számolt.

A költségvetési törvények nem rögzítik az ÁPV költségvetési befizetési kötelezettségét. A 2007. évi törvény is csak a kiadási előirányzatot tartalmazza 38 milliárd forint értékben. A privatizációs szervezetnek a kiadásokon felüli bevételét kell befizetnie a központi költségvetésbe, és az osztalékbevételeket, aminek előirányzata 8,62 milliárd forint.

Az ÁPV összes bevétele 2005-ben 154,9 milliárd forint volt, beleszámítva azt a 60 milliárd forintot, amit privatizációs bevételként számoltak el a Budapest Airport magánosításából befolyt 560,7 milliárd forint tranzakciós díjból.

A legfontosabb 2006-os ügyleteket a Mol 1995-ben kezdődött privatizációs folyamatának lezárása vezeti, amiből ebben az évben mintegy 280 milliárd forint bevétel származott. Az ÁPV üzleti terve eredetileg erre a tranzakcióra alapozva 230,5 milliárd forint bevétellel számolt. Ebben az évben talált gazdára a Budapesti Szabadkikötő Zrt. ötmilliárd forintért, és egy kisebbségi portfolió csomag 3,23 milliárd forint áron.

Az biztos, hogy a Malév magyar nemzeti légitársaság privatizációja csak lassan zárul le, s abból szakértők szerint jelentősebb bevételt nem lehet remélni, tekintve a légitársaság jelentős hitelállományát, amely mögött állami garancia áll. A Malév 99,95 százaléknyi részvényének eladásáról a tárgyalások három befektetői csoporttal folynak. A tárgyalópartnerek a következők: a Borisz Abramovics orosz üzletember érdekeltségébe tartozó, magyar többségi tulajdonban lévő Airbridge Zrt., a LAL litván légitársaságot birtokló LAL investiciju valdymas befektetői csoport, valamint Ofer Hava izraeli üzletember, aki egy ír-magyar befektetői csoportot képvisel.

Az FHB Jelzálogbank 50 százalék plusz egy szavazat tulajdoni hányadának eladása is a jövő évben várható. Ez a privatizáció sem látszik egyszerűnek. A kormány 2006. október 31-én döntött a többségi részesedés szakmai befektetőnek történő értékesítéséről, amit nehezít az, hogy egy blokkoló kisebbségi részvénycsomag az Allianz Hungária tulajdonában van.

A privatizációs szervezet hozzárendelt vagyona 2007. januárjától az eddig költségvetési intézményként működő HungaroControl Légiforgalmi Szolgálat Zrt.-vel gyarapodik. Az értékesítések mellett fogyatkozik is a hozzárendelt vagyon, mert a Hitelgarancia Zrt.-ben lévő állami tulajdont, az 50 százalék plusz egy szavazatot a privatizációs szervezet átadta a Magyar Fejlesztési Banknak (MFB), és várhatóan 2007 januárjában az ÁPV portfoliójából a gazdasági és közlekedési minisztériumhoz kerülnek a Volán-társaságok.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

ÁPV: nem áll meg saját lábán a Malév

A Malév Rt. nem áll meg saját lábán, évente 5-7 milliárd forint negatív eredményt termel üzemi szinten, ami az idén sem csökken, és jövőre a hatékonyság növelésével legfeljebb 2-3 milliárd forintra csökkenhet - mondta Vági Márton, az Állami Privatizációs Vagyonkezelő (ÁPV) Rt. vezérigazgatója.

MTI Gazdaság

Kell-e ÁPV Rt-s hozzájárulás Ferihegy eladásához?

Amennyiben a brit BAA a magyar leányvállalatát, a BUD Holding Kft.-t adja el, akkor nem szükséges semmilyen engedély ahhoz, hogy a ferihegyi repülőteret üzemeltető Budapest Airport Zrt.(BA) közvetve új tulajdonoshoz kerüljön - közölte Oravecz Péter az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Zrt. (ÁPV) kommunikációs igazgatója. A BUD Holding Kft. a BA közvetlen tulajdonosa.

MTI Gazdaság

László Csabát kérték fel az ÁPV vezérigazgatójának

László Csaba volt pénzügyminisztert, a KPMG adópartnerét kérték fel az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Zrt. (ÁPV) vezérigazgatójának, az elnöki poszt várományosa pedig Kamarás Miklós, aki korábban az ÁPV vezérigazgatója volt.

MTI Gazdaság

Az ÁPV Rt. megerősítette a BA-eladásról született döntést

Az ÁPV Rt. igazgatósága megtárgyalta a Budapest Airport (BA) Rt. privatizációjával kapcsolatos szerződés tervezeteket. A vagyonkezelő csütörtöki közleménye szerint ennek alapján az ÁPV Rt. megerősítette múlt heti döntését a BA privatizációs pályázatán résztvevő pályázók között kialakult sorrendről.

MTI Gazdaság

ÁPV Rt.: nincs háttéralku a BA-privatizációnál

A Budapest Airport Rt. 75 százalék mínusz egy szavat részvényére, a 75 évre szóló üzemeltetési jogra és bizonyos állami tulajdonú eszközök megvételére szóló ajánlatot november 14-én kötelező érvénnyel adták be a pályázók és semmilyen háttéralku megkötésére lehetőség sincs - mondta el Oravecz Péter az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Rt. (ÁPV) kommunikációs igazgatója.

MTI Gazdaság

ÁSZ: hibázott az ÁPV egyes privatizációs ügyletekben

Az ÁPV Rt. a törvényekben és szabályzataiban megfogalmazottak alapján végezte tevékenységét, néhány esetben azonban kifogásolható módon járt el - mondta Kovács Árpád, az Állami Számvevőszék (ÁSZ) elnöke az ÁPV Rt. tavalyi működésére vonatkozó ÁSZ-jelentés kapcsán csütörtökön.

Hét nap

KIÁRUSÍT AZ ÁPV

Kilenc vállalatban lévő kisebbségi állami tulajdont adott el egyetlen csomagban az Állami Privatizációs és...

Hét nap

ÁSZ-BÍRÁLAT AZ ÁPV-NEK

Személyi felelősségre vonást is javasol a pénzügyminiszternek az Állami Számvevőszék (ÁSZ) az Állami Privatizációs és...