szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

Tekintettel a külföldi társaságok korlátozott hozzáférésére az orosz energia piachoz, Angela Merkel német kancellár a jelenlegi helyzetben jogosnak tekinti az orosz energiaipari vállalatok európai befektetéseinek korlátozását.

Angela Merkel német kancellár. Viszonossági alap
© AP
„Amikor korlátozzák az orosz vállalatokhoz való hozzáférésünket, akkor nem lehet nekünk európaiaknak sem a szemünkre vetni, ha hasonlóképpen járunk el" – jelentette ki Merkel a Financial Times Deutschland (FTD)gazdasági napilapnak.

Az olyan orosz állami vállalatok mint a Gazprom jelenleg cégfelvásárlásokkal és részesedés vásárlásokkal igyekeznek a uniós energia fogyasztók közelébe férkőzni. Energiaipari szakértők ezért az orosz vállalatok eddigi árpolitikájára hivatkozva emelkedő áraktól tartanak.

Merkel legitimnek tekinti az orosz vállalatok törekvését az uniós piac közvetlen elérésére. Ez azonban csak kölcsönösségi alapon történhet meg. Oroszország stratégiai szektornak nyilvánította energia iparát, ami korlátozást jelent a külföldi vállalatok számára. Orosz gáz- és olajlelőhelyekhez az FTD szerint gyakorlatilag csak kisebbségi részesedésekkel lehet hozzáférni. Nem sokkal Karácsony előtt engedett a brit-holland Shell japán együttműködő partnereivel a Mitsui és Mitsubishi konszernekkel az orosz nyomásnak és adta fel többségi részesedését a Szahalin II-es gáz- és olajmező kitermelési projektben a Gazprom javára.

A német szövetségi külgazdasági intézet (Bundesagentur für Außenwirtschaft) számításai szerint orosz vállalatok jelenleg 94 milliárd eurót fektettek már külföldi vállalatokba és tovább folytatják felvásárlásaikat. Németországban az elmúlt év őszén az orosz Sistema diverzifikált gépipari konszern Deutsche Telekom részesedés vásárlása és az állami Vneshtorgbank EADS részesedés vásárlása vonta magára a figyelmet. A Gazprom pedig állítólag az RWE iránt érdeklődik.

Szakértők az utolsó pillanatban elsimított Gazprom-fehérorosz vitát követően sem mulasztották el hangsúlyozni a Gazprom árpolitikájának lehetséges következményeit. A Deutsche Institut für Wirtschaftsforschung (DIW) energiaipari szakértője Claudia Kemfert a berlini Tagesspiegel című lapban amiatt aggódott, hogy az idén Németországban is növekedhetnek a gázárak. A fogyasztóvédelmi szervezetek szövetségi csúcsszervének( Bundesverband der Verbraucherzentralen, vzbv) energiaipari szakértője Holger Krawinkel szerint pedig "jelentős gázár emelkedésre" kerülhet sor abban az esetben, ha a Gazpromnak nem sikerül magasabb belföldi árakat érvényesítenie Oroszországban és nem sikerül újabb mezőket kitermelésre fognia. Németország a Gazprom legnagyobb európai ügyfele.

A gázellátásban kialakult függőség miatt az EU az Energia Karta aláírására akarja rávenni Oroszországot. A Karta nyitottabbá tenné az orosz energiapiacot és növelné az ellátási biztonságot.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Meredek gázáremelés Nagy-Britanniában

Meredeken emeli lakossági áram- és gázárait a legnagyobb brit szolgáltató, a nagybani beszerzési árak folyamatos emelkedésére és a cég ebből eredő rekord veszteségeire hivatkozva.

MTI Gazdaság

Drasztikus gázárnövekedést vetítenek előre Oroszországban

Külföldi és hazai szakértői tanulmányok egyaránt arra a következtetésre jutottak, hogy 2010-ben már nem tudja kielégíteni a hazai és a külföldi keresletet a Gazprom, ezért az elkövetkező néhány évben drasztikusan emelni kell a gáz árát az orosz piacon - írta keddi számában a Kommerszant című orosz napilap.

MTI Gazdaság

Oroszország gázpaktumot köt Európával az USA rovására

Oroszország gázpaktumot köt Európával az Egyesült Államok rovására, kommentálták moszkvai lapok Vlagyimir Putyin elnöknek azt a bejelentését, amely szerint a Barents-tengeri Stokman lelőhelyen kiaknázandó, eredetileg amerikai piacra szánt gázt részben vagy akár egészben átirányíthatják Európába, ha Brüsszel engedményeket tesz az EU belső piacán érvényesülő kereskedelmi feltételekben.

MTI Gazdaság

FT: Oroszországban gázhiány fenyeget

Hazai földgázellátási hiánnyal kénytelen szembenézni a világ legnagyobb földgázkészletével bíró, "magát energia-szuperhatalomként lefestő" Oroszország - áll a keddi Financial Times elemzésében.

MTI Gazdaság

Jövőre csökken a gáz ára Németországban

A német E.ON energiaszolgáltató óriásvállalat pénteken bejelentette, hogy gázszolgáltatója, a Ruhrgas mérsékli gázának árát Németországban a helyi gázszolgáltatók, illetve önkormányzati közművállalatok felé.

hvg.hu Gazdaság

Európa földgáz-ellátása 2007-ben is folyamatos marad

Két perccel az óév vége előtt Oroszország és Belarusz megállapodott az orosz földgáz importáráról, így 2007-ben folyamatos marad Európa ellátása. Az egyezség értelmében Minszk az idén az eddigi 48 dollár helyett 100 dollárt fizet ezer köbméterért.

MTI Gazdaság

Megszületett az orosz-ukrán földgáz ármegállapodás

Kedden elvi megállapodásra jutott Oroszország és Ukrajna az orosz gázért 2007-ben fizetendő árról, amivel elkerülhető az európai földgázszállításokban is zavart okozó két ország közötti gázháborúskodás megismétlődése.