szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Tavaly jelentősen meghaladta a már piacon lévő és az újonnan kiadott euróadósságok értéke a dollárban vezetett kötelezettségekét a globális adósságpiacon, áll az egyik vezető tőkepiaci elemző csoport hétfőn Londonban ismertetett összesítésében. Más adatok ugyanakkor a legkockázatosabb adósságok arányának erős emelkedését jelzik a teljes adósságpiaci állományon belül.

Az International Capital Markets Association (ICMA) friss összesítése szerint a már piacon lévő, euróban vezetett adósság 2006 végén a globális adósságpiaci kötelezettségállomány 45 százaléka volt, a dolláradósságoké 37 százalék. Dollárértéken számolva ez 4836 milliárd dollárnak megfelelő értékű, kint lévő euróadósságot és 3892 milliárd dollárnyi dolláradósságot jelentett.

Tavaly az újonnan piacra vitt szuverén és kereskedelmi adósságok 49 százalékát adták ki euróban. A folyamat éles és gyors fordulatot jelez: 2002-ben a globális adósságpiacon lévő kötelezettségek 27 százaléka volt euróban, és 51 százaléka dollárban.

Az átalakulást a stabil euróövezeti kamatszint magyarázza, és az, hogy az euró erősödött, és ellenálló-képességet mutatott, kommentálta a fejleményeket az ICMA elnök-vezérigazgatója, René Karsenti a Financial Times hétfői számában.

Az euróövezeti jegybank (EKB) alapkamata - a kéthetes refinanszírozási kamatminimum, amelyen a bank még elfogadja a kereskedelmi bankok repoigényét - 2003 óta mindössze 1,5 százalékpontos sávban ingadozott, 2 százalék és a jelenlegi 3,5 százalék között. Az amerikai Federal Reserve szövetségi napikamatcélja ugyanezen idő alatt 4,25 százalékponttal változott, 1 százalék és a jelenlegi 5,25 százalék között. Emellett az euró erősödött is, a mostani 1,30 körüli dollárárfolyamra a három évvel ezelőtti dollárparitásról.

Az euró térhódítását jelezte az a múlt havi összesítés is, amely szerint decemberben, dollárértéken, már valószínűleg meghaladta a világon forgalomban lévő euróbankjegyek összértéke a dollárbankókét.

A Financial Times az euró készpénzként való bevezetésének ötödik évfordulójára közölt, saját számításaira alapuló elemzése szerint október végén még 759 milliárd dollár névértékű dollárbankjegy volt forgalomban világszerte; ez az akkori árfolyamon is már csak "töredéknyivel" volt magasabb a forgalomban lévő euróbankó-mennyiség dollárértékénél.

Október óta azonban az euró jelentősen erősödött a dollárral szemben, és a forgalomban lévő euróbankjegyek összértéke is 610 milliárd euró fölé emelkedett, ami a jelenlegi árfolyamon több mint 800 milliárd dollárt ér, állt a londoni üzleti napilap minapi elemzésében.

A legújabb adósságpiaci adatok szerint ugyanakkor erőteljesen nőtt a legmagasabb hozamú, vagyis a nem fizetővé válás legnagyobb kockázatát hordozó kötelezettségek aránya. A Merrill Lynch magas hozamú kötvényindexének mércéjén az amerikai piacon kint lévő adósságállomány csaknem 16 százaléka volt a "CCC" hitelminősítői sávban 2006 végén az egy évvel korábbi 13,5 százalék után.

A "CCC" sáv a még forgalmazható legnagyobb kockázatú adósságok besorolása. A nemzetközi hitelminősítői gyakorlatban a "BBB" adóskockázati sávot is már csak megszorításokkal ajánlják befektetésre, alapjában spekulatívnak tartják, de ennek alapfokát - "BBB mínusz" - is hat közbenső osztályzati szint választja el a "CCC" felső szélétől.

Jóllehet egy esetleges amerikai recesszió esetén a nagy hozamú adósságállomány növekedése meredeken felhajthatná a nem teljesítő kötelezettségek arányát, ennek egyelőre nincs jele. A Standard & Poor's hitelminősítő legfrissebb adatsora szerint a tavalyi harmadik negyedévre rekord mélységbe, 1,0 százalékra csökkent a spekulatív besorolású globális vállalati hitelállományon belül a nem fizetővé váló kötvények aránya, miközben az előző 25 év átlagában ez az arány 4,61 százalék volt.

Igaz ugyanakkor, hogy az adósminőség javulási folyamata is lassult. Az S&P legújabb globális kimutatása szerint tavaly egész évben 30 adósság-kibocsátó lépett át a spekulatív besorolási sávból a befektetésre ajánlott osztályzati kategóriába, az egy évvel korábbi 51 után.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!