szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az elmúlt napok eseményei igazolják azon korábbi véleményünket, hogy a feltörekvő piacokon – különösen régiónkban – fokozódnak a kockázatok.

Az elmúlt időszakban a befektetési társaságok elemzői egyre-másra jelentettek meg olyan elemzéseket, amelyek azt mondják, hogy továbbra is a feltörekvő régiók lehetnek a legjobb befektetési célpontok. Ezt az árak-árfolyamok meredek emelkedése alá is támasztotta, mígnem az amerikai jegybank szerepét betöltő FED részéről el nem hangzott az a kijelentés, hogy még mindig van lehetőség a kamatszint emelésére. Ennek hatására a fejlett piaci hosszú lejáratú hozamok 5-10 bázisponttal emelkedtek, amire a befektetők a feltörekvő piacokon eladásokba fogtak, mivel a kockázati prémium várhatóan tovább zsugorodik, miközben a fejlett piacokon az olcsó pénz időszaka végleg leáldozóban van.

Devizapiac. A devizapiacokat is megmozgatta a hír, már csak azért is, mert nem csak az Egyesült Államokból érkeztek az esetleges kamatemelésről szóló hírek, hanem az európai pénzmennyiségi mutató meredek emelkedése az öreg kontinensen is abba az irányba hat, hogy magasabban tetőznek a kamatok a jövőben, mint korábban gondoltuk.



A chart a pénteki adatokat még nem tartalmazza, amikor a keresztárfolyam a dollár erősödését jelentő 1,29-es szinthez közelített. A dollár erősödése az euróval szemben a továbbiakban is várható, de az 1,26-os szintnél erősebb zöldhasúval ma nem számolunk. Ez azt jelenti, hogy továbbra is a dollárban denominált befektetéseket favorizáljuk mind a forinttal, mind az euróval szemben.

Ami a forintot illeti, itt azt látjuk, hogy egyértelműen a regionális események és a nemzetközi hangulat befolyásolja a forint vezető devizákkal szembeni árfolyamának alakulását. Tehát a hazai makrogazdasági helyzet ismét a háttérbe szorul, de ahol mégis hat, az az esetleges piaci korrekció mértéke lehet. A gyengébb fundamentumokkal bíró országok piacait erősebben megrázhatja egy esetleges eladási hullám.



Összefoglalva tehát azt mondhatjuk, hogy a forint ellen ismét több tényező szól, mint mellette, azért ma a forint alapú befektetéseket nem ajánlhatjuk.

Adjuk el kötvényeinket! (Oldaltörés)


Kötvénypiac. Mint már említettük a korábbi szinteket meghaladó hozamok mellett kereskednek a fejlett piacokon a kötvényekkel. Ez azt jelenti, hogy a korábbiaknál jobban beszűkült a kamatprémium a feltörekvő piacokon, ugyanakkor nem érezhető továbbra sem az, hogy legalább ilyen mértékben csökkentek volna a feltörekvő piaci kockázatok. Tehát régiónkban és a többi felzárkózó gazdasági térségben egy relatív felértékelődés megy végbe, amely egy korrekciót fog kiváltani a közeli jövőben.



Ez a hazai piacon is hatott. A referenciahozamok emelkedésnek indultak, mivel egy tőkekivonás indult meg, ennek mértéke ma még nem olyan jelentős, hogy igazán komoly veszteségeket jelentsen, de a nagyobb korrekció lehetősége fennáll. Ez azt jelenti, hogy a külföldi befektetők egy esetleges kötvény-eladási hullámban ismét akár 9 százalékig emelhetik a hozamokat, miközben a hazai befektetők ezt a kamatkülönbözetet, veszteségként kénytelenek elkönyvelni, hacsak nem lépnek időben. Ma azt gondoljuk, eljött az ideje, hogy eladjuk kötvényeinket. Egy rövid bankbetét, vagy be nem fektetett pénzeszköz komoly védelmet jelenthet a fellépő kockázatok ellen. Ajánlásunk tehát a kötvények szegmensében: eladás!

Részvénypiac. A kelet-európai indexek történelmi maximumokon, vagy annak közelében kötöttek ki az elmúlt időszakban, miközben a BÉT erre nem volt képes. Itt is szép emelkedéseket láthattunk (kiemelten az OTP-től), de a piac nem egységesen mozdult felfelé, hanem vegyes mozgásokat láttunk, tehát a szelekció a korábbiaknál nagyobb jeletőségűvé vált. Míg az emelkedés szelektíven ment végbe, az esés általános, tehát ma kockázatosnak tartjuk a hazai részvényekbe történő befektetést.



A gyógyszeripari részvények ajánlásán az elemzők is rontottak; az MTelekom ajánlása is romlott, míg az OTP – és általában a régiós bankszektor – esetében egyenesen lufiról beszélnek. Sokáig úgy tűnt, hogy a korrekciók a kisebb részvényeket tömörítő BUMIX-papírokat elkerülik, de az utóbbi napok erre rácáfolnak, hiszen itt is kialakulóban van egy korrekció. Ajánlásunk tehát eladás a hazai részvények tekintetében.

A nemzetközi helyzet sem jobb, pillanatnyilag talán a kínai és a dél-amerikai részvénybefektetések lehetnek eredményes stratégiák, de itt is tartani kell a feltörekvő piacokat érintő korrekciótól. A fejlett piacok sokéves csúcsokról csúsztak vissza, így itt sem árt az óvatosság, tehát itt is eladást ajánlunk.

Ajánlás (Oldaltörés)


Állampapír piac:

- állampapírok: eladás

- vállalati kötvények: eladás

Nemzetközi részvénypiac:

- EU részvények: eladás

- USA részvények: tartás

- Orosz részvények: eladás

- Egyéb feltörekvők: Kína, Dél-Amerika: tartás, Kelet-Európa: eladás

Hazai részvénypiac:

- Hazai részvények: eladás

Befektetési alapok:

Target Return típusú alapok



Fürjes Szabolcs



HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!