szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A hamisítványok, kalóz másolatok a legális gazdaságnak ma már évi 100 milliárd dollárt meghaladó kárt okoznak - állapította meg a Szellemi Tulajdon Világszervezete, a WIPO.

A szervezet szerint manapság már szinte minden piacra kerülő termék célpontja lehet hamisításnak, jogellenes másolásnak, mely tevékenységek veszélye nem csupán abban rejlik, hogy az egészségre ártalmas termékek jelennek meg a piacon, hanem aláássa a gazdaság fejlődését is.
 
A Nemzetközi Kereskedelmi Kamarának a WIPO értekezletén ismertetett jelentése szerint az ügyben leginkább Oroszország és Kína marasztalható el, a kamara valósnak találja az EU bizottságának egy nemrég elkészült jelentését, miszerint az EU-ban elkobzott hamisítványok kétharmada Kínából származik. Ezután következik Oroszország, majd Ukrajna, Chile és Törökország. A kamara illetékese szerint "nem volna meglepő", ha a Kereskedelmi Világszervezet a hamisítványok, a szellemi tulajdonokhoz kapcsolódó jogok ügyével jelentkezne, különös tekintettel arra, hogy az Egyesült Államok számos panaszt tett Kína ellen, az amerikai áruk "féktelen koppintása" miatt.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Több mint egymilliárd kalózlemez van forgalomban

1,2 milliárd kalózlemez került forgalomba tavaly a világon, minden harmadik megvásárolt lemez illegális másolat volt - tűnik ki a Nemzetközi Hanglemezszövetség (International Federation of the Phonographic Industry - IFPI) adataiból. A kalózlemezek kereskedelme 2005-ben a világon 4,5 milliárd dollárt tett ki - közölte internetes honlapján a ProArt szerzői jogi szövetség.

Tech

Mekkora kárt okoz a filmkalózkodás?

A hollywoodi filmstúdióknak 6,1 milliárd dollár bevételkiesést okoztak tavaly a másolt dvd-k eladásai, az illegális internetes filmletöltések, illetve az otthoni, saját használatra történő másolások.