Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A Központi Hitelinformációs Rendszer (KHR) lakossági feketelistáján 2006 végén közel 370 ezer magánszemély mintegy 550 ezer mulasztását tartották nyilván – közölte Rácz Lajos, a KHR-t üzemeltető BISZ Központi Hitelinformációs Zrt. elnök-vezérigazgatója.
Bankhitel hirdetés. Az adósok mulasztásai 99 százalékban hitelekhez kapcsolódnak © Fazekas István |
Néhány hónapja egyébként – az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium (IRM) vezetésével – ismét „életre kelt” az a bizottság, amelyik a Hitelintézeti törvény (Hpt.) tavalyi módosítását előkészítette. A bizottság munkájában egyebek mellett részt vesz a BISZ Zrt., a Pénzügyminisztérium, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete, a Magyar Nemzeti Bank, a Magyar Bankszövetség, a Gazdasági Minisztérium és az adatvédelmi biztos hivatala is.
A bizottság munkájának gyümölcseként tavaly januártól a lakossági ügyfelek javára változtak a Hpt. adósnyilvántartásra vonatkozó rendelkezései: szabályozták a hitelintézetek tájékoztatási kötelezettségét és jogorvoslati lehetőséget nyújtottak a feketelistára kerülőknek. Bővült a hiteladósokról nyilvántartott adatok köre is, ami a megalapozottabb kockázatelbíráláson keresztül elősegíti, hogy a késedelmüket már rendezett ügyfelek ismét hitelhez jussanak.
Most azt vizsgálja a bizottság, hogy milyen feltételekkel, garanciákkal lehet a teljes körű lakossági nyilvántartást létrehozni. Ezt korábban az adatvédelmi biztos ellenállása hiusította meg. Mint Földi Tamás, a Magyar Bankszövetség vezető közgazdásza elmondta, először az alapelveket rögzítik, majd miután ezekben megegyeztek, széles körű társadalmi vitát terveznek. „Maximálisan szem előtt tartjuk az adatvédelmi biztos szempontjait, reméljük, sikerül megegyezésre jutni” – hangsúlyozta.
A pozitív adóslista mellett tört lándzsát a lakossági pénzügyi szolgáltatásokat a kormány felkérésére vizsgáló szakértői bizottság is, amely a múlt héten hozta nyilvánosságra jelentését, amely szerint van olyan közérdekű alkotmányos érdek – nevezetesen a lakossági hitelcsődök bekövetkeztének csökkentése –, amely indokolhatja az alapjogi korlátozást.
Örülünk, hogy kormányzat legfelső szintjére is eljutott ez a kérdés, s a kormány egyetértett ennek fontosságával – mondta a bankszövetség vezető közgazdásza, aki abban bízik, a teljes listás nyilvántartás megteremtésére lehetőséget adó törvénymódosításra még az idén sor kerülhet.
Figyelembe véve, hogy a lakossági hitelek 2-3 százaléka „bukik be”, a KHR lakossági adatbázisa Rácz Lajos szerint a pozitív adóslista bevezetésével 30-50-szeresére nőne, az ehhez tartozó tranzakciószámmal együtt. A KHR-nél és a 448 partner pénzintézetnél az adatbázis és a forgalom ily mértékű megnövekedése jelentős informatikai fejlesztéseket tenne szükségessé.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.