szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 128,01 pontos csökkenéssel, 23.719,05 ponton zárt hétfőn. A pénteki záró értékhez képest ez 0,54 százalékos gyengülés.

A tőzsdeelnök a BÉT jövőjéről 

Szalay-Berzeviczy Attila, a Budapesti Értéktőzsde elnöke továbbra is egy közös kereskedési és elszámolási rendszeren alapuló, az önállóságukat megtartó nemzeti tőzsdék szövetségében, valamint a még állami kézben lévő vállalatok mihamarabbi tőzsdére vitelében látja a BÉT és a magyar tőkepiac növekedésének a zálogát.

A tőzsde-elnök ezt azzal kapcsolatban nyilatkozta, hogy a Világgazdaság című lap hétfői számában cikket közölt arról: a bécsi tőzsde számára már csak nyűg a Bécs-Budapest-Prága-Varsó tőzsdeszövetség megszervezése, sőt költséghatékonysági szempontokból a BÉT teljes beolvasztását tervezik.

"A Budapesti Értéktőzsde a magyar tőkepiac elsődleges motorja. A BÉT több mint 18 ezer milliárd forintnyi megtakarítást és befektetést köt Magyarországhoz, amelynek köszönthetően a tőkepiac szereplői évente több milliárd forintos adóbefizetéssel gazdagítják a központi költségvetést. A Budapesti Értéktőzsde beolvadása egy nagyobb tőzsdébe vagy akár az intézmény megszűnése éppen ezért nem alternatíva, mint ahogy az elszigetelődés sem. Éppen ezért a magyar tőkepiac számára a kitörési pont más irányban keresendő" - közölte írásos nyilatkozatában Szalay-Berzeviczy Attila.

A részvénypiac forgalma 22,3 milliárd forintot ért el, a vezető részvények közül csak az OTP erősödött az előző napi záráshoz viszonyítva.

A kis és közepes részvények indexe, a BUMIX 12,62 ponttal, 0,47 százalékkal 2.695,83 pontra emelkedett.

Szegner Balázs, az Equilor Befektetési Zrt. portfolió kezelője a gyorsjelentési szezon közepén a Mol esését emelte ki, amit a vártnál is gyengébb negyedik negyedéves eredmény váltott ki. A Mol 550 forinttal, 2,71 százalékkal 19.750 forintra esett, forgalma 8,89 milliárd forintot tett ki. A szakember ugyanakkor utalt arra, hogy az elemzők többsége még mindig 20 ezer forint felett várja az olajrészvény árfolyamát.

A Mol-csoport tavaly az utolsó negyedévben 24,5 milliárd forint nyereséget könyvelt el, ami 45 százalékkal kevesebb a 2005 utolsó negyedévi eredménynél. Éves nyeresége ugyanakkor 35 százalékkal 331,4 milliárd forintra nőtt.

A MTelekom a kedden megjelenő gyorsjelentése előtt veszteséggel zárta ugyan a napot, de még mindig ezer forint felett maradt az árfolyama. A távközlési papírral kapcsolatban pozitív a befektetői hangulat Szegner Balázs szerint, de sok múlik az új menedzsmenten, illetve azon, hogy megmarad-e a konzervatív stratégia. A MTelekom árfolyama 7 forinttal, 0,68 százalékkal 1.023 forintra gyengült, forgalma 916 millió forint volt.

Az OTP részvények ára 65 forinttal, 0,77 százalékkal 8.475 forintra emelkedett, forgalma mindössze 10 millió forint volt. Az OTP szerdán teszi közzé gyorsjelentését.

A Richter árfolyama nem változott, 808 millió forintot meghaladó forgalomban 39.000 forinton maradt. Szektortársa, az Egis árfolyama 300 forinttal, 1,28 százalékkal 23.200 forintra csökkent 133 millió forintos forgalomban.

A TVK a reggel közzétett rekorderedmény hatására 235 forinttal, 3,17 százalékkal 7.655 forintos történelmi csúcsra erősödött csaknem fél milliárd forintos forgalomban. Az Állami Nyomda ugyancsak történelmi csúcsot állított fel: 100 forinttal, 1,28 százalékkal 7.900 forintra emelkedett a kedvező tavalyi gyorsjelentés hatására. A társaság 2006-ot 22,8 százalékos éves növekedéssel 14,189 milliárd forint konszolidált nettó árbevétellel zárta.

A kisebb papírok közül a Rába ugyancsak kedden teszi közzé gyorsjelentését, a huzamos ideje emelkedő árfolyama jelzi a befektetők bizalmát a papír iránt. A Rába a 45 forintos, 3,45 százalékos növekedéssel a hétfői nap nyertese volt, 1.350 forinton zárta a kereskedést 198 millió forintos forgalomban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!