szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A pekingi parlament hétfőn kezdődő idei ülésszakán várhatólag megszünteti a külföldi befektetők eddigi jelentős adókedvezményeit.

URLguru

További hasznos weblapokat szeretne a témában? Esetleg Ön osztana meg másokkal érdekes linkeket? Kattintson az URLguru.hu oldalra!

Az állami tömegtájékoztatás jelentése szerint az országos népi gyűlés el fog fogadni egy olyan törvényt, amely kiegyenlíti a Kínában működő külföldi és a belföldi vállalatokat sújtó adóterheket: az előbbiek terheit súlyosbítja, miközben az utóbbiakén könnyít.

Az eddigi szabályozás szerint a kínai piacra újonnan belépő külföldi befektetők két évre adómentességet kaptak, s további három évre 50 százalékos adókedvezményt. Ezen túlmenően további könnyítéseket is élvezhettek: a tőkéjét egy úgynevezett különleges gazdasági övezetben befektető vállalat nyeresége például adott esetben csak 10 százalékos adókulcs alá esett. A kínai vállalatokra ezzel szemben 33 százalékos társasági adót vetettek ki.

Az adókedvezmények jelentősen hozzájárultak ahhoz, hogy Kína a pekingi kormány adatai szerint az elmúlt két évtizedben 660 milliárd dollárnyi befektetést tudott magához vonzani. Az adókedvezmények leépítésével Peking részben a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) elvárásainak tesz eleget.

A törvénytervezet értelmében ezen túl minden cég megkülönböztetés nélkül 25 százalékos adót köteles fizetni, igaz, a már megszerzett adókedvezmények még öt évig érvényesek maradnak. Egyelőre nem lehet tudni, mikortól lépne hatályba az új adójogi szabályozás, de megfigyelők már most rámutattak arra: az adóbeszedés a befektetésekre éhes helyi szervek jogosítványa, így kétséges, mennyiben érvényesül a központi hatalom szándéka: könnyen lehet, hogy az irányítás alsóbb szintjein különféle ösztönzőkkel fenntartják a jelenlegi egyenlőtlen helyzetet.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI/hvg.hu Gazdaság

Jól tejel a kínai kacsa

Megkezdte működését az a kínai-magyar, víziszárnyas-tenyésztésre alakult közös vállalkozás, amelynek beruházási értéke teljes kiépülése után meghaladja majd az 500 millió dollárt – mondta Benedek Fülöp, az agrártárca szakállamtitkára Pekingben.

MTI Shake

Kína kitiltotta Scorsese filmjét

Martin Scorsese A tégla című Golden Globe-díjas filmjét a kínai kormány nem engedi vetíteni az országban, mivel az egyik jelenetben arról van szó, hogy Kína katonai eszközöket akar vásárolni.

MTI Gazdaság

Kína befűtött a nyugati tőzsdéknek

Londoni értékforgalmazók szerint a nyugat-európai részvénypiacok szerdán eséssel indíthatnak követve az ázsiai piacok és a Wall Street meredek csökkenését, amit a kínai tőzsde második napja tartó összeomlása után beindult tőzsdei eladási hullám keltett.

MTI Gazdaság

BÉT: a kínai index húzta lefelé a budapestit is

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 590,38 pontos csökkenéssel, 23 624,16 ponton zárt kedden, az előző kereskedési napi záró értékhez képest ez 2,44 százalékos gyengülés. Kedden a részvénypiac forgalma 41,77 milliárd forint volt, a vezető részvények gyengültek a hétfői záráshoz viszonyítva.