Zöld utat kaphat a Holcim új cementgyára Nyergesújfalun

A Holcim Hungária Zrt. hétfőn beadta az új, Nyergesújfalura tervezett 65 milliárd forintos zöldmezős beruházásban épülő cementgyár részletes környezeti hatástanulmányát az Észak-Dunántúli Környezetvédelmi Felügyelőségnek - mondta Richard Skene, a társaság elnök-igazgatója.

  • hvg.hu hvg.hu
Zöld utat kaphat a Holcim új cementgyára Nyergesújfalun
A Nyergesújfalura tervezett új cementgyár részletes környezeti hatástanulmánya megállapította, hogy a gyár környezetre és természetre gyakorolt hatása minimális, a környéken lakók egészségét pedig egyáltalán nem befolyásolja. „Az elérhető legjobb technikát (BAT) alkalmazó tervezett új üzem a vonatkozó jogszabályi előírásokat betartja, hatásai környezetvédelmi és egészségvédelmi szempontból megfelelőek. Hazai és nemzetközi tapasztalatokra alapozva a beruházás létesítése és az üzem működése pozitív társadalmi-gazdasági hatásai révén hozzájárul a régió fejlődéséhez (munkalehetőség, adóbevételek, közösségi támogatások stb.)” - olvasható a részletes tanulmányban.

A Holcim egyik svájci gyára...
© hvg.hu
A Holcim tervei szerint 120 nap múlva megkaphatja a környezetvédelmi engedélyt és az építési engedély birtokában – amelyre külön eljárást kell lefolytatni – még idén elkezdheti az építkezést - mondta Richard Skene, a Holcim Hungária Zrt. igazgatója, hozzátéve, hogy a most benyújtott több mint ezeroldalas szakértői anyagot az Észak-Dunántúli Környezetvédelmi Felügyelőség értékeli az illetékes szakhatóságok és a lakosság illetve a civil szervezetek bevonásával.

Az új beruházás környezeti hatásainak részletes vizsgálatát közel 20 hazai és nemzetközi hírű szakértőből álló munkacsoport végezte el. A helyszíni mérésekkel alátámasztott több mint 1 éven keresztül folyó munkát a környezetvédelmi szakmában elismert IMSYS Kft. irányította. A felkért független szakértők neves egyetemek, kutatóintézetek, környezetvédelmi szakcégek és vizsgáló laboratóriumok munkatársai. 

"A környezetvédelmi hatástanulmány kilenc szempontból vizsgálta meg a gyár várható hatásait" - szögezte le Varga József, az IMSYS Kft. ügyvezető igazgatója. A tanulmány vizsgálja a tájvédelmi, levegőtisztaság- és talajvédelmi kérdéseket, a felszín alatti vizek, az élővilág problémáját, az egészségvédelmi, zaj- és rezgésvédelmi szempontokat, a társadalmi-gazdasági hatásokat, valamint hulladékgazdálkodás területét. 
 
És a Nyergesújfalui gyár látványterve
A tervek szerint a gyárban a zöld területek aránya több mint 40 százalék lesz, valamint több tízezer fát és cserjét fognak telepíteni a területen, és a tájképi hatások csökkentésére Tát település és a gyár közé takaró fásítás telepítését is javasolták. Természetvédelmi szempontból lényeges, hogy az új beruházás egy jelenleg használatban lévő nyersanyagbázisra épül, így új bányák megnyitása nem szükséges, és az új cementgyárat a Nyergesújfalui ipari park bővítési területére tervezik, amely nem érint természetvédelmi területet. 

A beruházás ellen tiltakozva a környező települések népszavazáson utasították el a gyár építését. A Nyergesújfalun rendezett ügydöntő népszavazás az alacsony részvétel miatt érvénytelen volt, de a megjelentek 66,8 százaléka támogatta a cementgyár építését.
 
A svájci székhelyű cementóriás vállalta, hogy az építési engedély átvételekor 300-300 millió forintos támogatással közalapítványt hoz létre Nyergesújfalu, illetve a gyár környékén lévő települések fejlesztésére. Továbbá 100 millió forintot fizetett a településnek, valamint sportpályát és játszóteret épít azért, hogy az önkormányzat támogassa a cég tervezett cementgyárának megvalósítását.

A Holcim 2005 augusztusában jelentette be, hogy 65 milliárd forint ráfordításával Európa legkorszerűbb cementgyárát építené meg Nyergesújfalun. A gyár kiváltaná a korszerűtlenné vált lábatlani cementüzemet, és az ottani dolgozók továbbfoglalkoztatása mellett 52 új munkahelyet teremtene. A gyár a tervek szerint 2010-ben kezd termelni. A Nyergesújfalui Cementgyár 280 embernek ad munkát.
Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek