szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az ötévnyi gigantikus munkálatok után Párizstól keleti irányban háromszáz kilométerrel bővülő francia gyorsvasúthálózat 2015-re tervezett végállomása Budapest - adta hírül csütörtökön a Les Échos című francia gazdasági napilap.

A francia nagysebességű vasút (TGV) "minden rekordok vonalának" is becézett keleti irányú (LGV-Est) szakaszát csütörtök avatják fel ünnepélyes körülmények között, de a nagyközönség csak június 10-étől veheti igénybe az óránként 320 kilométerrel közlekedő vonatokat, amelyekkel Strasbourg a jelenlegi négy óra helyett 2 óra 20 perc, Nancy 2 óra 45 perc helyett 1 óra 30 perc, míg Reims 1 óra 35 perc helyett 45 perc alatt lesz elérhető Párizsból.

A TGV-Est a jelenlegi nagysebességű vonatoknál óránként 20 kilométerrel gyorsabban fog haladni és átlépi Franciaország határait: Luxembourg 2 óra 5 perc, Frankfurt 3 óra 50 perc és decembertől München 6 óra 15 perc vonatútra lesz a francia fővárostól.

Az új szakaszt már nem a francia államvasutak (SNCF), hanem a francia vasúthálózat fejlesztésére 1997-ben létrehozott részvénytársaság (RFF) 22 befektető közreműködésével 4 milliárd euróért építette. Hubert Mesnil igazgató szerint a felhasznált 78 ezer tonna acélból nyolc Eiffel-torony lenne felépíthető, és az ötéves építkezés alatt elmozdított 64 millió köbméter föld a La Manche csatorna alagútját kilencszer megtölthetné. 

Hatodik nagysebességű vasútvonalával jelenleg a francia hálózat (1800 km) a legjelentősebb Európában Spanyolország (1150 km az év végén), Németország (800 km) és Olaszország (540 km) előtt. A Les Échos szerint a keleti irányú bővítés ugyanakkor nem fejeződött be. Az RFF becslései szerint 1,5-2 milliárd euró összköltséggel további 106 kilométer építésébe fogna 2010-ben, melynek eredményeképp Strasbourg másfél órányi vonatútra lesz majd Párizstól. A LGV-Est annak az európai gyorsvasúthálózatnak a francia szakaszát képezi, amely Párizst köti össze Budapesttel, s amelyen 2014-2015-ben indulhatna meg a vasúti közlekedés - állítja a Les
Échos. 

A gazdasági lap úgy véli, hogy a szakasz mentén élők elsősorban azért kritizálhatják majd az SNCF-et, mert az kénytelen lesz a hagyományos vonatok számát ezentúl a TGV-k javára csökkenteni, és így a vonatjegyek ára a kisebb utakon is meg fog drágulni. Az utasoknak ugyanakkor alig húsz százaléka utazik Franciaországban teljes árú jeggyel, a legtöbben különböző kedvezményekkel, gyakran interneten vásárolják meg vonatjegyüket. Ennek egyik bizonyítéka, hogy új TGV üzembe állításával párhuzamosan az Air France francia légitársaság júniustól a Metz-Nancy-Lorraine repülőtérre közlekedő belső járatait megszünteti, a Strasbourg felé közlekedő gépeket pedig ritkítja.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Hét nap

Kaukázusi vasút terve

Júniusban kezdődik és három év múlva készül el az Azerbajdzsánt, Grúziát és Törökországot összekötő, közel 300...

MTI/hvg.hu Gazdaság

Növekvő vasúti utasforgalom az EU-ban

Egyre többen veszik igénybe a vasutat az unióban. Az Eurostat hétfőn közzétett kimutatása szerint a 25 tagú unióban 2005-ben 2,2 százalékkal többen utaztak vasúton mint egy évvel korábban.

MTI Gazdaság

A szlovák vasút bezzeg nyereséges

A szlovák államvasutak nyereséggel zárta a tavalyi évet, míg 2005-ben még veszteséges volt. Tavaly a profit 10,8 milliárd szlovák korona (hozzávetőleg 79 milliárd forint) volt, egy évvel korábban a veszteség 983 millió koronát (7,2 milliárd forint) tett ki.

MTI Tech

Az óránkénti 500 km/h-t is elérhet a kínai mágnesvasút

Kína saját mágnesvasutat fejleszt, amely akár az óránkénti 500 kilométeres sebességet is képes lesz elérni - jelentette a hétvégén az Új-Kína hírügynökség, a kínai tudományos-technológiai minisztériumra hivatkozva. 2010-ig szeretnék az első 30 kilométeres próbaszakaszt kiépíteni.