szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Lenne értelme a forintra meghatározott árfolyam-ingadozási sáv elhagyásának, áll a Goldman Sachs befektetési ház londoni részlegének márciusi elemzésében, amely szerint a cég ugyan e döntésre nem számít a közeljövőben, a kérdés puszta felmerülését is azonban forinterősítő hatásúnak tartja, ezért javította rövid távú forintárfolyam-előjelzését.

A szlovák árfolyamsáv hétfőtől érvényes eltolásához fűzött kiegészítő kommentárjában a ház azt jósolja, hogy a "felértékelődési járvány" átcsaphat a forintra, de az MNB kamatcsökkentéssel és erőteljes intervenciókkal védené a sávot annak megszüntetése helyett.

A Goldman Sachs által összeállított havi feltörekvő piaci helyzetértékelések márciusi kiadása szerint a magyar kormány reakciója az árfolyamsáv eltörlésének "ismét felmerült" ötletére a korábbiaknál "kevésbé elutasító" volt.

A GS szerint a szabad lebegtetés és az árfolyamsáv közötti különbség akkor látszik a legmarkánsabban, amikor a forint közel jár a sáv erős végéhez, ahogy most is. Ebben a helyzetben a forintban hosszú pozíciókat tartó - vagyis azonnali vásárlással és későbbi, magasabb árfolyamon kötött eladási pozíciózárással árfolyamnyereségre játszó - befektetők számára csak "rossz volatilitás" létezik: a valuta gyengülhet a jelenlegi erős szintről, ha negatív sokkhatás éri, de nem erősödhet, vagy legalábbis nem erősödhet sokat pozitív sokk esetén.

A befektetők kompenzációt várnak el az elmaradó pozitív megtérülésért, és mivel a forint opciós értéke értelemszerűen alacsonyabb, amikor a sáv erős széléhez van nekiszorítva, mint akkor lenne, ha szabadon lebegne, a kompenzációs elvárás azt jelenti, hogy a kamatkülönbségnek - vagyis a befektetői hozamelőnynek - minden adott árfolyamszinten magasabbnak kell lennie (az ingadozási sáv fenntartása esetén, mint anélkül).

A Goldman Sachs elemzése szerint az MNB-nek a sáv eltörlésével alacsonyabb kockázati prémiumokat kellene fizetnie, és hosszú távon hatékonyabban tudná alacsonyan tartani az inflációt. A ház szerint lenne értelme a forintsáv eltörlésének, különösen azért, mert így ugyanazt az inflációs célt alacsonyabb kamatszinttel el lehet érni.

Az elemzés szerint ugyanakkor a következő hat hónapban mégsem várható az ingadozási sáv eltörlése, több okból. Ezek egyike az ellenőrizhetetlenné váló felértékelődés lehetősége, amely éppen olyan időszakban sújtaná a magyar gazdaságot, amikor a költségvetési szigorítás miatt a belső fogyasztás is visszaesik.

Az MNB a sáv nélkül nem tud garantálni semmilyen árfolyamot, akkor sem, ha implicit módon kijelöl egy célszintet. Ezért a döntés akkor valószínű, amikor a forint nem lesz túl közel a sáv erős széléhez. Ez pedig akkor lesz valószínű, amikor világossá válik, hogy az inflációs célt gyengébb forinttal is el lehet érni, és amikor már elindult a kamatcsökkentési ciklus, vagyis mostantól számítva hat hónap múlva, vagy később, áll az elemzésben.

A Goldman Sachs szerint mindazonáltal már a sávmegszüntetés kérdésének felmerülése is korlátozhatja a forint gyengülését okozó erőket, ezért a ház jelentősen módosította rövid távú árfolyam-előrejelzését. A GS új prognózisa három havi távlatra 257, félévi távlatra 265, egy éves horizonton 276 forintos euróárfolyammal számol az eddigi 273, 282, illetve szintén 282 forintos jóslat helyett.

Az elemzés megjegyzi, hogy a forint ereje továbbra is a kamatérzékeny tőkeáramlásoktól - így a gyors pénzektől és a globális befektetői hangulattól - függ, és ha jelentős változás történne a kockázatos befektetési konstrukciókkal kapcsolatos globális hangulatban, a forint lenne azon valuták egyike, amelyek ezt megszenvednék.

A hétfőtől érvényes, erős irányban történt szlovák sávközép-eltolást a GS aznap kiadott külön kommentárja "komoly meglepetésnek nevezi", mivel a ház később számított erre, és akkor sem ilyen mértékűre. A GS szerint a piaci szereplők mindebből valószínűleg arra fognak összpontosítani, hogy a szlovák jegybank "kényszerűen engedett a felértékelődési nyomásnak".

Ez felveti annak a lehetőségét, hogy más országok átváltási sávjai is nyomás alá kerülhetnek. Szlovákia olyan kis gazdaság, hogy valutája erősödésének nagyon korlátozottak a hatásai még szomszédaira is, de ha az általában kedvező feltörekvő piaci hangulat fennmarad, egyebek mellett a forint is "járványszerű" felértékelődési nyomás alá kerülhet, áll az elemzésben.

A GS londoni részlege szerint azonban továbbra sem valószínű, hogy a magyar hatóságok piaci nyomás hatására döntenének az ingadozási sáv eltörléséről; ehelyett az várható, hogy az MNB kamatcsökkentéssel és erős intervencióval védi meg a sávot.

A szlovák koronának az ERM-II. átváltási mechanizmuson belüli sávközép-eltolásáról a Merrill Lynch londoni befektetési részlegének hétfői kommentárja azt írta: ez annak megerősítése, hogy a szlovák gazdaságpolitika elsődleges célja a 2009-ig történő euróövezeti csatlakozás, és a szlovák jegybank nyilván ezért volt hajlandó "megalkuvásra" rövid távú koronaárfolyam-dinamikai célkitűzései rovására. A sáveltolást követő koronaerősödés azonban nyilván nem a szlovák jegybank szándéka volt, és valószínűtlen, hogy a bank az erősödési nyomás eltűrését jelezné bármilyen pénzügypolitikai módosítással, áll a Merrill Lynch elemzésében. A ház szerint a sáveltolás célja éppen a spekuláció elbátortalanítása volt, semmint annak jelzése, hogy a szlovák központi bank szemet hunyna a korona további felértékelődése felett.

A Dresdner Kleinwort hétfői londoni kommentárja is azt jósolja, hogy a felértékelődési nyomás további jegybanki intervenciót tesz szükségessé, és a következő hónapokban enyhe monetáris enyhítés is várható Szlovákiában.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Megizmosodott a forint

Hétfőn reggel markáns forint erősödéssel indult a hét a bankközi devizapiacon, az eurót kilenc óra tájban 245,50/60 forinton jegyezték, míg az ünnep előtti utolsó kereskedési napon 251,70/90 forinton állt a kurzus.