szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Újjáalakult a Kutatási és Technológiai Innovációs Tanács, amely a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal (NKTH) mellett működő, stratégiai kérdésekkel foglalkozó testület, és egyben a kutatás-fejlesztési és innovációs területen a gazdasági és közlekedési miniszter tanácsadó testülete.

A megbízó leveleket Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter pénteken adta át a Gazdasági és Közlekedési Minisztériumban (GKM). A tanács tagjait a miniszterelnök nevezte ki a gazdasági és közlekedési miniszter javaslatára.

Kóka János köszöntőjében kiemelte: a tanács Magyarország XXI. századi sikerét meghatározó témákkal foglalkozik majd, és felépíti azt az értékláncot, amely az alapkutatást alkalmazott tudománnyá, fejlesztéssé, ipari innovációvá, piacképes termékké fogja tenni.

A GKM tájékoztatása szerint a tanács működésének egyik fő célja a Kutatási és Technológiai Innovációs Alappal kapcsolatos, jogszabályban rögzített feladatok ellátása, egyetértési jogot gyakorol az alap felhasználási tervével, támogatási céljaival, pályázati stratégiájával, valamint a pályázati felhívásokkal kapcsolatban, beleértve a pénzügyi támogatások finanszírozási és döntéshozatali rendjét.

A tanács működésének másik fő célja, hogy segítse az állami K+F+I politika stratégiai szintű egységes kezelését, és az ehhez kapcsolódó hazai és EU források felhasználásának összehangolását.

A tanács szakmai hatóköre messze túlterjed a közvetlen hatáskörébe tartozó Kutatási és Technológiai Innovációs Alapon. Az alap és a Gazdaságfejlesztési Operatív Program (GOP) összehangolt stratégiai tervezése kapcsán együttesen évi 60-80 milliárd forint felhasználásáról van szó, és – megfelelő háttérmunka esetén – az Európai Unió 7. keretprogramjában is évi több milliárd forintos összegek hazai elnyerésére számíthatnak Magyarországon a sikerrel pályázók.

Az okmányok átadását követően a tanács tárgyalt többek között a tudomány-, technológia és innováció (TTI) stratégiáról, intézményrendszerről, a pályázatokkal kapcsolatos munkaanyagokról, a testület 2007. évi munkatervének tervezetéről. A stratégiát a kormány március 28-i ülése elé terjeszti a tárca. A kormány február 21-i ülésén már egyszer megtárgyalta a dokumentumot, és azt kérte, hogy a versenyképességi kerekasztal konzultációs céllal tárgyalja meg a stratégiai javaslatot, ami március 22-én megtörtént.

A tanács tagjai – 2007. március 23-tól 2009. december 31-ig – a kormányrendeletben megjelölt hat minisztérium részéről Benedek Fülöp, az FVM szakállamtitkára, Csepeli György, a GKM közpolitikai igazgatója, Kemény László kormány-főtanácsadó, a Miniszterelnöki Hivatal jelölésében, Kovács Kálmán, a KvVM államtitkára, Manherz Károly, az OKM felsőoktatási és tudományos szakállamtitkára, Ungár László, a Szent István Kórház főorvosa az EüM jelölése alapján.

A jogszabályban megjelölt további három szervezet jelölésében a tanácsa tagja Meskó Attila, az Magyar Tudományos Akadémia (MTA) főtitkára, Molnár Károly, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem rektora, a Magyar Rektori konferencia elnöke és Pakucs János, a Magyar Innovációs Szövetség tiszteletbeli elnöke.

A szakma meghatározó szövetségeinek, kamaráinak javaslata alapján a tanács tagja ifj. Duda Ernő, a Solvo Biotechnológiai Zrt. vezérigazgatója, Magyar Biotechnológiai Szövetség képviseletében, Futó Péter, a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége (MGYOSZ) társelnöke és Kovács Zoltán, az Informatikai Vállalkozások Szövetsége (IVSZ) elnöke, Lepsényi István, Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) társelnöke, Vámos Zoltán, a General Electric Rt. technológiai igazgatója, az Amerikai Kereskedelmi Kamara képviselője.

A tanács elnöke Várkonyi Attila, a FastVentures Kft. ügyvezetője, Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) delegáltja. Állandó meghívottként részt vesz a munkában Bendzsel Miklós, a Magyar Szabadalmi Hivatal (MSZH) elnöke és Egyed Géza, a GKM gazdaságfejlesztési szakállamtitkára.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Vállalkozás

Ötszázötvenmillió forint innovációs célokra

Ötszázötvenmillió forint pályázati pénzt nyert a Valdeal Innovációs Zrt. a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal által kiírt pályázaton. A Valdeal ezt az összeget is arra fordítja, hogy létrehozzon és működtessen egy eddig Magyarországon példa nélküli, integrált innováció menedzsment modellt.

MTI Tech

A kormány hamarosan tárgyalja az innovációs stratégiát

A kormány hamarosan megtárgyalja az ország innovációs stratégiáját, az elkészült tervezetet a tudomány és a gazdasági élet szereplői is támogatják - mondta Lippényi Tivadar, a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal (NKTH) elnökhelyettese kedden a Gazdálkodási és Tudományos Társaságok Szövetsége (GTTSZ) "Hogyan tovább Magyarország az Európai Unióban" konferenciasorozatának innovációról szóló rendezvényén.

hvg.hu Vélemény

Leheljünk lelket a magyar innovációba - de hogyan?

Veress József tavaly decemberben - egy, az MSZP berkeiben lezajlott vita nyomán - távozott az államigazgatásból. Az első Gyurcsány kormányban a Miniszterelnöki Hivatal európai és fejlesztési ügyekért felelős politikai államtitkára volt. Idén áprilisban viszont Békés megyében választást nyert és parlamenti mandátumhoz jutott. Hat hónapja gyakran utazik Helsinkibe, az innováció ösztönzésének európai megoldásait tanulmányozza. Mit lehet ebből átvenni? - erről faggatta a hvg.hu a szocialista politikust.