szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az Európai Unióban csökken az új tagállamok bérlemaradása az Európai Munkaügyi Kapcsolatok Megfigyelő Központjának jelentése szerint.

Az Európai Unió átlagában az elmúlt két évben a nominális bérek 4,9 és 5,6 százalékkal nőttek, ez reálértékben 1,9 illetve 2,7 százalékot jelentett – állapítja meg a jelentés. A régi tagállamokban a nominális béremelés ebben a két évben 2,8 és 2,9 százalék volt, ez reálértékben 0,6 és 0,8 százalékot eredményezett. Az új tagállamokban viszont nominálisan 7,5 és 9,1 százalékos fejlődést értek el, ami vásárlóértékben 3,5 és 5,2 százalékos erősödés.

Az új tagállamok reálbéremelésének két szélső értéke a múlt évben: Cipruson 1 százalék, Litvániában 16 százalék. A régi tagállamokban ezek a szélső értékek: Németországban 0,1 százalék, Görögországban 2,6 százalék.

Magyarországon a múlt évben a bruttó bér 8,1 százalékkal, a nettó 7,5 százalékkal volt magasabb, mint egy évvel korábban. A reálkereset - a fogyasztóiár-index 3,9 százalékos növekedésével számolva - 3,5 százalékkal volt magasabb az előző évhez viszonyítva.

2005-ben a bruttó bér 8,8 százalékkal, a nettó 10,1 százalékkal volt több, mint egy évvel korábban, a reálkereset – a fogyasztóiár-index 3,6 százalékos növekedésével számolva – 6,3 százalékkal volt több az egy évvel korábbinál.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI/hvg.hu Gazdaság

Főnökök, beosztottak: csaknem százszoros jövedelemkülönbség

Az inflációt hússzor meghaladó jövedelememelkedés után az idén megközelítette az átlagos alkalmazotti bér százszorosát a FTSE-100-as londoni tőzsdeindexet alkotó cégek felső vezetőinek javadalmazása, áll az egyik vezető londoni adatszolgáltató cég hétfőn kiadott éves jelentésében.

eurohirek.hu Karrier

Uniós munkabéradatok az internetről

Eredeti lehetőséget kínál a munkavállalóknak az az új internetes honlap, amelynek segítségével megtudhatjuk, munkánkért milyen bért kaphatunk az Európai Unió egyes tagországaiban.