szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az OMV olaj- és gázipari konszern számíthat az osztrák kormány támogatására abban a szándékában, hogy szövetségre lépjen a magyar Mol-lal – erősítette meg a Kurierben Martin Bartenstein gazdasági miniszter.

A független lapnak nyilatkozva a miniszter hangoztatta, hogy a kormány pártfogolja a OMV kezdeményezését a „baráti egyesülésre”. Jelezte, hogy a téma szóba kerülhet a november 29-re tervezett, második közös magyar-osztrák kormányülésen. (A tanácskozás napirendje még előkészítés alatt áll.)

Bartenstein felfoghatatlannak nevezte a Mol merev elzárkózását az összeolvadással szemben, annál is inkább, mert a magyar-osztrák viszony kedvező, a két céget pedig olyan sok üzleti kapcsolat köti össze, hogy egy partnertség nagyon is értelmes döntés lenne.

A miniszter az interjúban feltárta, hogy levelet kapott az orosz ipari és energetikai minisztertől, amelyben Viktor Hrisztyenko felajánlotta, hogy Ausztria csatlakozzon ahhoz az orosz-olasz együttműködésben megépülő, Déli Áramlat nevű gázvezetékhez, amely tervek szerint a Fekete-tenger alatt szállítana gázt Oroszországból Európába. Orosz részről egyúttal érzékeltették, hogy az ügylet nem állna útjában egyéb elképzeléseknek.

Az utóbbi nagyon fontos számunkra, mert azt jelzi, hogy enyhült Moszkva szembenállása a Nabucco-tervvel – mondta Bartenstein a Kuriernak, leszögezve, hogy "Ausztria természetesen mindkét gázvezetékben érdekelt kíván lenni".

A Kaszpi-tenger térségében fekvő gázmezőket Európával összekötő, Oroszországot elkerülő Nabucco-vezeték kiépítésére létrehozott, OMV-vezette konzorciumban öt ország vállalatai vesznek részt, köztük a Mol. Az építési munkálatok tervek szerint 2009-ben kezdődnének, és 2010-re évente 30 milliárd köbméter gáz jutna a vezetéken át az EU-ba az iráni, kazahsztáni és azerbajdzsáni lelőhelyekről. Moszkva eddig ferde szemmel tekintett az elképzelésre.

A Kurier adatai szerint Európa jelenleg évi 500 milliárd köbméter gázt fogyaszt, ám a felhasználás növekvő ütemét tekintve 2020-ig további 200 milliárd köbméterre lesz szükség az igények kielégítésére. Oroszország jelenleg a kereslet 40 százalékát fedezi, ez az arány becslések szerint 2020-ra akár 60 százalékra emelkedhet. A zavartalan ellátás szavatolása érdekében az EU tagországai alternatív beszerzési és szállítási lehetőségek után kutatnak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Az OMV Mollal kombinált vállalatot szeretne

Az OMV barátságos megközelítésben szeretné elérni az osztrák olajcég és a magyar Mol "kombinációját", budapesti és bécsi központtal, közös irányításban azért, hogy az iparág további konszolidációjában állni tudják a versenyt - mondta el Wolfgang Ruttenstorfer, az OMV vezérigazgatója sajtóbeszélgetésen.

MTI Gazdaság

Továbbra is a Mol-ra fáj a foga az OMV-nek

Megerősítette a Mol iránti érdeklődését hétfőn az OMV osztrák olajipari vállalat vezérigazgatója. Lengyel lapértesülés szerint a MOL a lengyel olajipari vállalattal, a PKN Orlennel való összeolvadást mérlegeli.

MTI Gazdaság

Az OMV ajánlatot tesz a Molra?

Az osztrák OMV olaj- és gázipari vállalat nyilvános ajánlatot fog tenni a Mol Nyrt. egészére, írta a Reuters hírügynökség péntek reggel, meg nem nevezett, " magas rangú" kormányforrásra hivatkozva. Az OMV cáfol.

MTI Gazdaság

A Mol felkéri az OMV-t, hogy vessen véget a kettős beszédnek

A Mol szerint az OMV a Mol feletti kontroll megszerzésére törekszik, együttműködésről beszél, de ezzel csak valódi szándékát leplezi - szögezi le a magyar olajipari társaság kedden az MTI-hez eljuttatott közleményében, amelyben felszólítják az OMV-t, hogy vessen véget a kettős beszédnek.

Pénzügyek

Folytatódó OMV-Mol-saga

Újabb részletek láttak napvilágot az osztrák OMV által a Mol felvásárlásáért hetek óta tartó küzdelemből, az összkép...

MTI Gazdaság

BÉT: az OMV bejelentésére gyengült a Mol

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 212,22 pontos emelkedéssel, 28 520,54 ponton zárt szerdán, az előző kereskedési napi záró értékhez képest ez 0,75 százalékos erősödés.

MTI Gazdaság

OMV: "nem tettünk ajánlatot a Molra"

Az osztrák OMV állítja, június 25-i levelük a Mol vezetésének nem tartalmazott hivatalos átvételi ajánlatot. Az OMV szóvivője a Mol vezérigazgatójának hétfői budapesti sajtóértekezletén elhangzottakra reagált.

MTI Gazdaság

Hernádi: "értékromboló" lenne a Mol-OMV egyesülés

„Értékromboló" lenne részvényesi szempontból a Mol és az OMV egyesülése, mivel az összeolvadt társaság jelentős vagyoneladásra kényszerülne finomítói, valamint nagy- és kiskereskedelmi szinten egyaránt, mondta a keddi Financial Timesnak a magyar olajipari vállalat elnök-vezérigazgatója.

MTI Gazdaság

Mol: nem vonzó az OMV-vel való fúzió

Függetlenségünket nem akarjuk minden áron megőrizni, de egy átvétel éppen az OMV részéről nem lenne sem vonzó, sem ésszerű, sőt versenyjogi okokból aligha lenne végrehajtható - jelentette ki a Mol-csoport kommunikációs igazgatója, miután a Mol vezérigazgatója hivatalosan is elutasította az osztrák OMV júniusi, nem hivatalos felvásárlási ajánlatát.