szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az osztrák OMV olaj- és gázipari vállalat csütörtökön 882 millió eurós adózott eredményt jelentett az első félévről, 2 százalékkal kevesebbet a tavalyi első félévi 904 milliónál, a kisebb romániai termelés miatt, amelyet a második negyedévben sikerült stabilizálni.

Rontotta az eredményt a második negyedévben az egy évvel korábbinál kissé alacsonyabb olajár, a gyenge dollár és az erős román lej is. A beszámolóban megismételték, hogy az OMV továbbra is "strukturált megbeszélések" híve a Mollal.

Az üzemi eredmény 8 százalékkal 1,074 milliárd euróra csökkent a tavalyi első félévi 1,162 milliárdhoz képest. A nettó bevétel 3 százalékkal 9,176 milliárd euróra emelkedett 8,944 milliárdhoz képest. A csoport olajtermelése 5 százalékkal 29,4 millió hordóra csökkent - ezen belül a román Petromé 6 százalékkal 16,9 hordóra apadt, és ecuadori vagyoneladás és venezuelai szerződésmódosítás is rontotta a termelési eredményt.

A csoport átlagosan 57,02 dolláros nyersolajárat ért el hordónként, 2 százalékkal kevesebbet az egy évvel korábbinál. Mindennek hatását a bevételben ellensúlyozta a finomítási haszonrés 28 százalékos növekedése, a feldolgozott mennyiség 6 százalékos csökkenése és a feldolgozott olajtermékek értékesítésének 7 százalékos visszaesése ellenére, három osztrák finomító leállása és a fűtőolaj rendkívül csekély kereslete miatt.

Az OMV földgáztermelése 1 százalékkal nőtt, az értékesítés 15 százalékkal 6,55 milliárd köbméterre csökkent az egy évvel korábbihoz képest. A Petromé földgáztermelése 3 százalékkal 2,9 milliárd köbméterre csökkent, értékesítése 12 százalékkal 2,76 milliárd köbméterre nőtt. Földgázból az OMV csoport teljes bevétele 90 százalékkal 1,462 milliárd euróra ugrott, új részesedés (EconGas) első szerepeltetése miatt a csoportmérlegben, és a logisztikai tevékenység bővülése miatt.

A román Petrom 389 millió eurót, az egy évvel korábbinál 30 százalékkal kevesebbet tett hozzá a csoport üzemi eredményéhez az olajtermelésben. A feldolgozásban a Petrom üzemi eredménye 18 százalékkal 113 millió euróra csökkent.

A kőolaj-kitermelés üzemi eredménye csoportszinten 19 százalékkal 863 milliárd euróra csökkent, a feldolgozás és a termékértékesítés üzemi eredménye azonban 31 százalékkal 123 millió euróra emelkedett. A földgáz üzletág üzemi eredménye 99 százalékkal 121 millió euróra nőtt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Az osztrák kormány is feltakar az OMV mögé

Az OMV olaj- és gázipari konszern számíthat az osztrák kormány támogatására abban a szándékában, hogy szövetségre lépjen a magyar Mol-lal – erősítette meg a Kurierben Martin Bartenstein gazdasági miniszter.

MTI Gazdaság

Az OMV Mollal kombinált vállalatot szeretne

Az OMV barátságos megközelítésben szeretné elérni az osztrák olajcég és a magyar Mol "kombinációját", budapesti és bécsi központtal, közös irányításban azért, hogy az iparág további konszolidációjában állni tudják a versenyt - mondta el Wolfgang Ruttenstorfer, az OMV vezérigazgatója sajtóbeszélgetésen.

MTI Gazdaság

Mol: nem vonzó az OMV-vel való fúzió

Függetlenségünket nem akarjuk minden áron megőrizni, de egy átvétel éppen az OMV részéről nem lenne sem vonzó, sem ésszerű, sőt versenyjogi okokból aligha lenne végrehajtható - jelentette ki a Mol-csoport kommunikációs igazgatója, miután a Mol vezérigazgatója hivatalosan is elutasította az osztrák OMV júniusi, nem hivatalos felvásárlási ajánlatát.

MTI Gazdaság

Az OMV 18,6 százalékra növelte részesedését a Mol-ban

Az osztrák OMV 8,6 százalékot szerzett a magyar olaj- és gázipari társaság, a Mol alaptőkéjéből, így 18,6 százalékra növelte részesedését - áll az OMV közleményében, amelyet hétfőn tettek közzé a BÉT hivatalos honlapján.

MTI Gazdaság

Az OMV 2010-ben kezdené az iráni olajkitermelést

Az osztrák OMV várhatóan 2010-ben kezdi meg a kőolajkitermelést Iránban a Mehr kőolajmezőn. Az OMV igazgatósági tagja, Helmut Langanger tájékoztatása szerint a feltárást az idei év vége fel megkezdik. A cél napi 40 ezer hordó kőolaj kitermelése.

MTI Gazdaság

Hernádi: "értékromboló" lenne a Mol-OMV egyesülés

„Értékromboló" lenne részvényesi szempontból a Mol és az OMV egyesülése, mivel az összeolvadt társaság jelentős vagyoneladásra kényszerülne finomítói, valamint nagy- és kiskereskedelmi szinten egyaránt, mondta a keddi Financial Timesnak a magyar olajipari vállalat elnök-vezérigazgatója.