szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Kedvezőbbnek ítélték meg a feldolgozóipari vállalkozások saját helyzetüket és kilátásaikat az idén júliusban, mint ahogy áprilisban nyilatkoztak - derül ki a Kopint-Tárki Konjunktúrakutató Intézet legfrissebb felméréséből.

A reálfolyamatok alakulását befolyásoló számos tényező közül a fontosabbak stabilizálódtak, esetleg pozitív irányban mozdultak az elmúlt hónapokban: a termelés bővült, a kereslethiány említése összességében nem volt gyakoribb, a kapacitáskihasználás változatlanul viszonylag magas, a rendelésállomány pedig a tavaszi - viszonylag magas - szinten maradt.

Negatív változás ugyanakkor, hogy az értékesítési tervek dinamizmusa csökkent. A vállalkozások közérzete és a reálfolyamatok visszafogott bizakodásra adnak alapot: az év hátralévő hónapjaiban a viszonylag kedvező - kismértékben lassuló - feldolgozóipari konjunktúra folytatódhat - vélik a kutatók.

A bizalmi index, amely a termelési kilátások, a rendelésállomány és a késztermék-készletek értékelését szintetizálja, október óta emelkedik, értéke júliusban 3 százalékponttal magasabb volt az áprilisnál.

Figyelmet érdemel a kutatók szerint, hogy a finanszírozási nehézségek és a gazdasági környezet instabilitása komoly fejlődési korlátot jelent a kis- és középvállalkozások számára. A szakképzett munkaerő hiánya - elsősorban a közép- és nagyvállatok esetében - folyamatosan és erőteljesen korlátozza a termelés bővítését. Akut a probléma az export szempontjából meghatározó gépipari vállalkozások körében.

Az értékesítési prognózisok kisebb lendületet mutatnak az áprilisinál, ami elsősorban a belföldi értékesítési lehetőségek pesszimista megítéléséből fakad, de az optimizmus az exportterveket illetően is halványult. A vállalkozások beszerzési tevékenysége ugyanakkor - következően a termelésbővítési tervekből és az alacsony alapanyag- és félkésztermék-készletekből - a várakozások szerint kismértékben élénkül, elsősorban az importvásárlások növelése révén.

A magyar gazdaság helyzetét a vállalati menedzserek közül júliusban sokkal többen minősítették rossznak, mint jónak. A rövid távú makrogazdasági kilátásokat illetően a válaszarányok kiegyenlítettek, ami viszonylagos derűlátást jelent.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!