szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Mol a maga részéről befejezettnek tekinti az OMV-vel való összeolvadásról szóló vitát - mondta Herdáni Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója a Financial Times Deutschlandnak (FTD), amely "A Mol nyitott új partnerekre" címmel közölt cikket a fúziós vitáról.

© Müller Judit
A magyar vállalat nyitott partnerségre nagyobb vetélytársakkal - mondta Hernádi a tekintélyes gazdasági napilap németországi kiadásának. Azonban, "ha partnert kellene keresnünk, inkább a Shellnél, a BP-nél vagy a Gazpromnál érdeklődnék, de nem az OMV-nél" - folytatta a Mol-elnök, aki hozzátette: - Jelenleg nincs feltétlenül szükségünk partnerre.

A 11,8 milliárd eurós évi forgalmával a legnagyobb független közép-európai olajvállalatot kitartóan körüludvarolja az állami résztulajdonban lévő osztrák vetélytárs OMV, Hernádi azonban határozottan visszautasítja az OMV-t, amely időközben a Mol-részvények 18,9 százalékát felvásárolta a piacon, írta az üzleti lap. -  A magunk részéről az egész OMV-cirkuszt befejeztük - idézte az újság a magyar üzletembert.

Az osztrák vállalat saját állítása szerint baráti egyesülésre törekszik, az ellenséges átvételt jelenleg kizárja Wolfgang Ruttenstorfer OMV-főnök, de mindenesetre határozott szándéka további Mol-részvények vásárlása - írta a lap. A Mol szemszögéből kevéssé hihetők ezek a kijelentések - írta az FTD, majd ismét Hernádit idézte: - Ha az OMV-nek lehetősége volna ellenséges átvételre, azonnal megtenné. Az ellenséges kísérletekkel szemben azonban jól védett a Mol, többek között a szavazati jogok korlátozásával, és a védelmet szolgálja a sajátrészvény-vásárlás is - mondta Hernádi.

Mindenekelőtt részvényesi összetételével indokolta az ellenállást a Mol-elnök. A magyar kormány és a felügyelő bizottság nem szeretné, hogy más kormány befolyást szerezzen a Molban, az OMV-vel ellentétben a magyar vállalat teljes mértékben privatizált. Emellett Hernádi kizártnak nevezte, hogy a versenyhatóságok lényegi kikötések nélkül engedélyeznék a két vállalat egyesülését. A Mol két finomítója és az OMV schwechati létesítménye közül az egyiktől meg kellene válni, emellett több száz benzinkutat is el kellene adni, mindenekelőtt Magyarországon, Szlovákiában és Romániában - idézte Hernádit a lap. A cikkíró megjegyezte, hogy a versenyügyi problémákat az OMV elnöke is elismeri, de sokkal kisebb súlyúnak látja azokat.

Közép-Európán kívül mindenekelőtt Oroszországban lát lehetőséget növekedésre - írta a lap a Molról a továbbiakban. A Mol új együttműködési lehetőségekről folytat egyeztetéseket orosz vállalatokkal a finomításban és a gázüzletágban, kutatási koncessziókat és olajmezőket vásárolt, és szeretné erőteljesen növelni oroszországi jelenlétét - mondta Hernádi az FTD-nek. A Mol középtávon számol azzal, hogy az orosz vállalatok is vásárolnak még részesedéseket Nyugaton. A Gazprom számára csábító lenne a partnerség a Mol-lal, ezzel bővíthetnék szállítási kapacitásukat.

Az állami energiakonszernek teljes privatizálását alapvetően helyesnek tartja, de a szavazati jogok vitatott korlátozása mellett az uniós feddés ellenére is kitart Hernádi Zsolt. - Néhány évvel ezelőtt még magam is a (korlátozás) eltörlésén gondolkodtam, azonban most, hogy keleten és nyugaton is állami vállalatoktól vagyunk körülvéve, már helyesnek tartom - fogalmazott a Mol-vezér.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Az OMV ajánlatot tesz a Molra?

Az osztrák OMV olaj- és gázipari vállalat nyilvános ajánlatot fog tenni a Mol Nyrt. egészére, írta a Reuters hírügynökség péntek reggel, meg nem nevezett, " magas rangú" kormányforrásra hivatkozva. Az OMV cáfol.

MTI Gazdaság

Továbbra is a Mol-ra fáj a foga az OMV-nek

Megerősítette a Mol iránti érdeklődését hétfőn az OMV osztrák olajipari vállalat vezérigazgatója. Lengyel lapértesülés szerint a MOL a lengyel olajipari vállalattal, a PKN Orlennel való összeolvadást mérlegeli.

MTI Gazdaság

Tovább terjeszkedik Törökországban az OMV

Tovább erősíti jelenlétét a török üzemanyag-piacon az osztrák OMV: 36,4 százalékra növelte részesedését a Petrol Ofisi benzinkút hálózatban az eddigi 34 százalékról.

MTI Gazdaság

Az OMV Mollal kombinált vállalatot szeretne

Az OMV barátságos megközelítésben szeretné elérni az osztrák olajcég és a magyar Mol "kombinációját", budapesti és bécsi központtal, közös irányításban azért, hogy az iparág további konszolidációjában állni tudják a versenyt - mondta el Wolfgang Ruttenstorfer, az OMV vezérigazgatója sajtóbeszélgetésen.

MTI Gazdaság

BÉT: az OMV bejelentésére gyengült a Mol

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 212,22 pontos emelkedéssel, 28 520,54 ponton zárt szerdán, az előző kereskedési napi záró értékhez képest ez 0,75 százalékos erősödés.

MTI Gazdaság

Csökkent az OMV profitja

Az osztrák OMV olaj- és gázipari vállalat csütörtökön 882 millió eurós adózott eredményt jelentett az első félévről, 2 százalékkal kevesebbet a tavalyi első félévi 904 milliónál, a kisebb romániai termelés miatt, amelyet a második negyedévben sikerült stabilizálni.

MTI Gazdaság

A Mol felkéri az OMV-t, hogy vessen véget a kettős beszédnek

A Mol szerint az OMV a Mol feletti kontroll megszerzésére törekszik, együttműködésről beszél, de ezzel csak valódi szándékát leplezi - szögezi le a magyar olajipari társaság kedden az MTI-hez eljuttatott közleményében, amelyben felszólítják az OMV-t, hogy vessen véget a kettős beszédnek.

MTI Gazdaság

Hernádi: "értékromboló" lenne a Mol-OMV egyesülés

„Értékromboló" lenne részvényesi szempontból a Mol és az OMV egyesülése, mivel az összeolvadt társaság jelentős vagyoneladásra kényszerülne finomítói, valamint nagy- és kiskereskedelmi szinten egyaránt, mondta a keddi Financial Timesnak a magyar olajipari vállalat elnök-vezérigazgatója.

MTI Gazdaság

Az osztrák kormány is feltakar az OMV mögé

Az OMV olaj- és gázipari konszern számíthat az osztrák kormány támogatására abban a szándékában, hogy szövetségre lépjen a magyar Mol-lal – erősítette meg a Kurierben Martin Bartenstein gazdasági miniszter.